Američki predsjednik

Trump osnovao svoj Odbor za mir, podržava ga dvadesetak država

P. N.

Foto Reuters

Foto Reuters

Svi žele biti dio odbora, a surađivat ćemo s mnogim drugima, uključujući Ujedinjene narode, rekao je na Svjetskom ekonomskom forumu uz prisutnost dvadesetak svjetskih čelnika na pozornici



Američki predsjednik Donald Trump u četvrtak je u Davosu i službeno osnovao svoj Odbor za mir, nazivajući ga “jednim od najvažnijih ikad stvorenih tijela”, te najavljujući suradnju s UN-om, nakon strahova da će odbor potkopati djelovanje Svjetske organizacije.


Odbor je prvotno zamišljen kao tijelo koje će nadzirati provedbu mira i obnovu u pojasu Gaze, no prošireno je na inicijativu za koju europske i dio drugih država smatraju da će potkopati Ujedinjene narode, prenosi HRT.


Trump se na samom početku svog govora kojim je inaugurirao odbor, uoči potpisivanja njegove povelje, osvrnuo na tu zabrinutost.




– Svi žele biti dio odbora, a surađivat ćemo s mnogim drugima, uključujući Ujedinjene narode, rekao je na Svjetskom ekonomskom forumu uz prisutnost dvadesetak svjetskih čelnika na pozornici.


Trump je na ceremoniji rekao da bi odbor mogao postati jedan od najznačajnijih tijela ikad stvorenih, dodajući da je počašćen što će on biti njegov predsjednik.


Nakon osnivanja odbora možemo postići štogod želimo, nastavio je republikanac, dodajući da će surađivati s Ujedinjenim narodima.


Za tu je međunarodnu organizaciju, godinama metu njegovih kritika, rekao da ima ogroman potencijal i odlične ljude, no da se taj potencijal dosad nije ostvario.


Suradnja odbora i UN-a bit će nešto vrlo, vrlo jedinstveno za svijet te prvi korak prema vedrijim danima za Bliski istok, poručio je Trump u svom govoru u kojem je ponovio svjetske ratove koje je, tvrdi, osobno zaustavio.


Trump je u govoru u naglasio i da postoji predanost da se osigura demilitarizacija i prekrasna obnova Gaze.


Ako palestinski pokret Hamas odbije razoružanje, nastavio je Trump, to će biti njegov kraj. To će biti teško jer se njegovi militanti doslovno rađaju s puškama u rukama, smatra američki predsjednik.


Vlada RH razmatra pravne i druge aspekte prijedloga


Na ceremoniji su bili dužnosnici poput mađarskog premijera Viktora Orbana, argentinskog predsjednika Javiera Mileia, azerbajdžanskog čelnika Ilhama Alijeva, kazahstanskog predsjednika Kasima-Žomarta Tokajeva i kosovske predsjednice Vjose Osmani.


Ceremoniji je prisustvovala hrvatska veleposlanica u Švicarskoj Andrea Bekić.

Pozivnicu za ulazak u Odbor za mir dobila je i Hrvatska. O tome hoće li se pridružiti – premijer Andrej Plenković oglasio se na X-u.


– Potpora i unapređenje povijesnog mirovnog procesa na Bliskom istoku ostaje jedan od najvažnijih i najplemenitijih ciljeva koje dijelimo sa Sjedinjenim Američkim Državama i širom međunarodnom zajednicom. U tom duhu, Vlada Republike Hrvatske trenutačno razmatra pravne i druge aspekte prijedloga te će u narednom razdoblju konstruktivno surađivati s našim američkim i europskim partnerima. Nastavit ćemo snažno zagovarati očuvanje i jačanje transatlantskog odnosa te promicanje mira na Bliskom istoku i šire, poručio je Plenković.