
Pixsell
Okupljamo se kako bi obilježili pobjedu koju su izborili naši antifašistički pretci, ali i upozorili na fašističke ideje koje s političkih margina ulaze u institucije, poručuju organizatori
Na zagrebačkom Savskom nasipu u subotu navečer simbolično su zapaljeni Trnjanski kresovi povodom obilježavanja 80. godišnjice oslobođenja Zagreba i Dana pobjede nad fašizmom. Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević koji je došao podržati manifestaciju naglasio je važnost očuvanja antifašističke tradicije te da se najmračnije strane prošlosti moraju pamtiti kako se ne bi ponovile.
– Dana 8. svibnja Zagreb je oslobođen od ustaškog režima tzv. NDH, koji je sustavno ubijao ljude u logorima smrti zbog njihove vjere, nacionalnosti ili političkih stavova. Sam predsjednik Milanović je na nedavnom obilježavanju u Lisinskom rekao da je nacifašizam najveće zlo u povijesti, rekao je Tomašević, dodavši kako je obilježavanje Trnjanskih kresova dio tog sjećanja.
Tomašević je zahvalio organizatorima u govoru na pozornici, kazavši kako će Zagreb uvijek biti ponosan na svoju antifašističku povijest ali i da se treba boriti protiv revizionizma i suvremenih oblika fašizma.

10.05.2025., Zagreb – U organizaciji Mreže antifašistkinja Zagreba (MAZ) u partnerstvu sa Srpskim narodnim vijećem i Savezom antifašističkih boraca i antifašista, te pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, Gradske skupstine Grada Zagreba i Vijeca gradske cetvrti Trnje odrzao se jedanaesti Trnjanski kresovi, kojim se obiljezava osamdeseta obljetnica oslobodjenja grada Zagreba od fasizma i konacnog poraza ustaskog rezima. Photo: Igor Soban/PIXSELL
Trnjanski kresovi manifestacija je koja se održava 11. godinu zaredom u spomen na oslobođenje Zagreba od fašističke vlasti 8. svibnja 1945. Krijesovu su zapaljeni na obali Save kod Mosta slobode upravo na mjestu gdje su partizanke i partizani prije osam desetljeća ušli u grad i zauvijek okončali zločinačku vladavinu NDH, poručili su organizatori iz Mreže antifašistkinja Zagreba (MAZ).Trnjanske kresove MAZ organizira u partnerstvu sa Srpskim narodnim vijećem (SNV) i Savezom antifašističkih boraca i antifašista te pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, Gradske skupštine Grada Zagreba i Vijeća gradske četvrti Trnje. Program se provodi u partnerstvu sa SKD Prosvjeta, te je podržan od strane Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH.
– No, ova je godina posebna – slavimo velikih 80 godina od tog povijesnog trenutka! U znak sjećanja na okončanje mračnog razdoblja terora palimo kresove svjetla i nade. Odajemo počast tisućama hrabrih građanki i građana koji su se borili za pravdu i slobodu, zahvaljujući kojima Zagreb s ponosom nosi ime Nepokoreni grad, poručili su iz MAZ-a.
– Okupljamo se kako bi obilježili pobjedu koju su izborili naši antifašistički pretci, ali i upozorili na fašističke ideje koje s političkih margina ulaze u institucije. Za ekonomske probleme i smanjivanje životnog standarda krajnja desnica krivi manjine, a ne dugogodišnje sustavno zanemarivanje društva i korupciju. Pod krinkom alternative establišmentu koji razočarava ljude, prezentiraju se opasne ideje u tek nešto drugačijem ruhu od onih iz prve polovice dvadesetog stoljeća. Za to vrijeme, Palestinke i Palestinci proživljavaju fašistički teror dok ih se pokušava izbrisati. Želimo naglasiti da se u demokratskom društvu mirni protest kao otpor tim zločinima nastoji ušutkati, a podrška kriminalizirati. Stojimo uz hrabre studente Srbije koji već četiri mjeseca neumorno protestiraju, protiv korumpirane vlasti, te služe kao primjer direktne demokracije. Ponovimo, okupljamo se da zajedno pokažemo otpor sustavu koji nas tlači, ignorira i obeshrabljuje. Pokažimo da smo zajednica, da nismo sami i da nećemo šutjeti pred nepravdom. Jer samo solidarno i zajedno možemo pružiti najsnažniji otpor! – poručili su organizatori koji su povodom 80. obljetnice oslobođenja Zagreba objavili i proglas:
-Danas, 80 godina kasnije, vraćamo se na obalu Save, ne da se sjećamo tiho, već da ponovo zapalimo vatru otpora. Da to napravimo s onim istim borbenim žarom s kojim su naše bake i djedovi ušli u Zagreb da ga oslobode od zločinačke NDH. Njih oko 50 tisuća pridružilo se borbi protiv ustaške strahovlasti, unatoč golemom riziku. Tako zajedništvo, solidarnost, nepokolebljivost i jednakost koje su oslobodile grad, postale su temeljne vrijednosti novog društva nakon rata. Zato vječno pamtimo sve partizanke i partizane, a osobito preko dvadeset tisuća Zagrepčana i Zagrepčanki koji su ubijeni, što po logorima i gubilištima, što u borbi.
Danas je, međutim, ponovno potreban naš kolektivni angažman, jer osamdeset godina nakon poraza fašizma gledamo kako se urušavaju temelji budućnosti kojoj su se nadali naše bake i djedovi. Fašizam nije nestao, samo je promijenio lice i saveznike. Iza ratova, mržnje, i represije uvijek stoje interesi moći i profita. Kapitalizam i fašizam nisu suprotnosti, već saveznici u održavanju poretka koji tlači većinu da bi povlastio nekolicinu. Zato antifašizam nije ni moda, niti nostalgija. On je svakodnevni otpor. Otpor svijetu u kojem živimo i borba za onaj koji želimo graditi. Antifašizam danas znači raskrinkavati i odbijati taj savez kapitala i nasilja. Antifašizam znači biti glas onih koje žele ušutkati i obrana onima koje žele izbrisati.
Palestina je samo jedan od mnogih primjera gdje narodi širom svijeta trpe zbog nasilnih režima. Dužnost nam je podići glas dokle god ljudi u Palestini proživljavaju genocid i trpe najstrašnije horore pod okupacijom i terorom Izraela. Paralelno, u Hrvatskoj se legitimno demokratsko pravo na izražavanje podrške potlačenom narodu kriminalizira i ušutkava. Aktivistkinje u Zagrebu se trpaju u marice i noće u pritvorima jer traže od vlade da prestane sudjelovati u genocidu. Stojimo uz narod Palestine i ne mičemo se!
Dužnost nam je pružati otpor dok fašističke ideje i prakse postaju normalizirane širom svijeta. Retorika mržnje, diskriminacije i podjela postaje sveprisutna, a to dovodi do narušavanja prava i sloboda koje su građene kroz desetljeća borbe. Žene, LGBTIQ+ zajednice, migranti, siromašni, različite rasne, etničke i kulturne grupe te drugi marginalizirani slojevi društva suočavaju se s raznim oblicima nasilja.
Nejednakosti u društvu se produbljuju dok se pune budžeti onim privilegiranima…dio je iz proglasa MAZ-a.

10.05.2025., Zagreb – U organizaciji Mreze antifasistkinja Zagreba (MAZ) u partnerstvu sa Srpskim narodnim vijecem i Savezom antifasističkih boraca i antifasista, te pod pokroviteljstvom Grada Zagreba, Gradske skupstine Grada Zagreba i Vijeca gradske cetvrti Trnje odrzao se jedanaesti Trnjanski kresovi, kojim se obiljezava osamdeseta obljetnica oslobodjenja grada Zagreba od fasizma i konacnog poraza ustaskog rezima. Photo: Igor Soban/PIXSELL
Desničarski incident
Paralelno s održavanjem Trnjanskih kresova Igor Peternel, saborski zastupnik i potpredsjednik desničarske partije DOMiNO i Herman Vukušić kandidat za Gradsku skupštinu Zagreba, kod Mosta slobode održali su konferenciju za medije bizarnog naslova “Trnjanski krjesovi i 8. svibnja 1945.godine – oslobođenje ili okupacija Zagreba?”. Peternel se iznervirao jer je policija zabranila Vukušiću ometanje manifestacije “performansom” gašenja Trnjanskih kresova vatrogasnim aparatom. Vukušić je sa sobom doista donio vatrogasni aparat rekavši da to radi simbolike gašenja kresova (!?). Program u spomen na Dan oslobođenja Zagreba od fašista nastavio se u obližnjem klubu Močvara punk koncertima u sklopu “Antifa night”. Peternel i Vukušić nisu došli.

Photo: Igor Soban/PIXSELL