Najbrutalnije američke bande

‘Zli, okrutni, brutalni’: Popis deset najopasnijih bandi koje siju strah ulicama SAD-a

Šarlota Brnčić

Foto Reuters / Ibtimes.com

Foto Reuters / Ibtimes.com

Ovih deset bandi smatra se najopasnijima, najokrutnijima, organizacijama s najviše moći koje i u današanje vrijeme siju strah na američkim ulicama



Još od sredine 19. stoljeća opasne bande vladale su ulicama glavnih američkih gradova, jasno pokazujući da imaju kontrolu u svojim rukama i da njihovim neprijateljima prijete osvetnička pustošenja.


U kolikoj mjeri i u današnje vrijeme američkim ulicama, ali i građanima, prijeti opasnost od bandi i njihovih krvavih sukoba, jasno je pokazalo nedavno krvoproliće u gradu Waco u Texasu gdje je u sukobu triju motociklističkih bandi život izgubilo devet njihovih pripadnika, dok ih je gotovo dvadeset ranjeno. FBI procjenjuje da u SAD-u ima 20.000 takvih kriminalnih organizacija s više od milijun članova. Kako su te organizacije iz godine u godinu rasle, širile svoje kriminalne aktivnosti i proporcionalno s time povećavale zaradu, vlada je morala poduzimati sve više i više koraka, ulagati sve veće napore i poduzimati sve opsežnije akcije kako bi se te kriminalne skupine što je moguće više držale pod kontrolom.


  Idućih deset bandi na popisu je onih koje se smatraju najopasnijima, najokrutnijima, organizacijama s najviše moći i najviše potencijala za remećenje mira građana.


1. MARA SALVATRUCHA (aka MS-13): Brutalni zastrašivači




  Rasprostranjena diljem SAD-a. Glavna karakteristika bande je brutalnost kojom se služi i metode koje koristi pri zastrašivanju suparnika. Članovi ove bande upleteni su u niz vrlo teških kaznenih djela, počevši od distribucije droge, ubojstava, prostitucije, silovanja, otmica, pljački, krađa automobila, do provala i otimačine po kućama.


 Osnovana je u Los Angelesu tijekom 80-tih, gradu gdje većina američkih bandi ima svoja sjedišta, a zatim su proširili svoje poslovanje u najmanje 42 države. Većinu članova bande čine državljani Salvadora, a osim njih tu su i oni porijeklom iz Hondurasa, Gvatemale, Meksika i drugi imigranti koji su stigli iz Središnje i Južne Amerike.


2. LATIN KINGS: Rigidna hijerarhija


  Uglavnom djeluju na području Chicaga, ali i diljem Amerike. Po mišljenju mnogih radi se o najbolje organiziranoj bandi Latinoamerikanaca u zemlji, za koju je karakteristična rigidna hijerarhijska struktura. Trenutno zatvoreni Gino Gustavo Colon, koji je smješten iza rešetaka pod optužbom za zavjeru radi distribuiranja kokaina i drugih droga, smatra se vođom bande.


Članovi se bez pogovora pridržavaju manifesta skupine, a budući da je izvorno osnovana u Chicagu, većina članova, od kojih su mnogi meksičko-američki državljani, ostaju tamo.


3. CRIPS: Utjecajni i iz zatvora


  Djeluju uglavnom na području Los Angelesa, ali s krakovima u Teksasu, Missouriju i Oklahomi. Sve do njegova smaknuća 2005. godine, karizmatični suosnivač Tookie Williams bio je najcjenjeniji glasnogovornik Cripsa. Unatoč promjenama koje je doživio ranih 90-ih iza rešetaka, još uvijek su ga se bojali svi oni koji su shvaćali važnost njegova utjecaja čak i iz zatvora. Osnovana 1969. godine, banda se vrlo brzo proširila izvan granica Los Angelesa te se smatra kako broji između 30.000 i 35.000 članova, a pored Williamsa, veliku ulogu u promoviranju bande imali su poznati reper Snoop Dogg i pokojni Easy-E. Većina članova su Afroamerikanci, iako su neki bijelci.


4. 18TH STREET: Raširena globalna mreža


  Djeluje uglavnom na području Los Angelesa s nekim članovima u drugim dijelovima jugozapada SAD-a. Više od pet desetljeća, 18th Street banda sudjelovala je u svemu, od distribucije kokaina i marihuane do upletenosti u krijumčarenje imigranata i proizvodnju lažnih osobnih iskaznica i drugih osobnih dokumenata, čime su dokazali i svoju sofisticiranost. Uz procijenjenih 30.000 do 50.000 članova, od kojih su mnogi ilegalni useljenici iz Meksika i Srednje Amerike, tek su nedavno privukli pozornost FBI-a koji je diljem zemlje proveo niz racija u pokušaju da se banda neutralizira. FBI je smatra međunarodnom bandom zbog njezinih dosega u Meksiku, Srednjoj i Južnoj Americi, ali za sada ne raspolažu s dovoljno dokaza da je u pitanju raširena globalna mreža.


5. HELLS ANGELS: Otvoreno nasilni bajkeri


  Rašireni su diljem SAD-a, ali imaju članove i u Europi i Australiji. Nesumljivo su jedna od najpoznatijih američkih bandi, ali i svjetskih, čiji članovi sa svojim glasnim motorima Harley Davidson, velikim skupovima i kolektivno zastrašujućim ponašanjem, istovremeno zadivljuju i plaše Amerikance još od 1948. godine. Primjereno, naziv bande inspirirala je borbena eskadrila iz oba svjetska rata, a za bandu je karakteristično da su članovi otvoreno nasilni, da sudjeluju u kriminalnim radnjama poput iznude, droge i krijumčarenja ukradenih dobara. Ono što ponajviše impresionira kada su oni u pitanju, jest da se utjecaj bande proteže na zemlje kao što su Njemačka, Nizozemska, Španjolska, Velika Britanija i Australija, ali i na mnoge druge.


6. BLOODS: Utjecaj opada, ali i dalje opasni


  Iako djeluju uglavnom u Los Angelesu, imaju članove u gotovo svakoj američkoj državi. Općepoznato je da su Bloods povijesni suparnici Cripsa. Obje bande borile su se za prevlast u Los Angelesu, kako je crack kokain postao glavna droga i financijski najisplativiji tijekom 80-ih. Sastoje se od iste demografske skupine mladih afroameričkih muškaraca, koje regrutiraju iz siromašnih gradskih četvrti. U međuvremenu, zbog brojnih sukoba članova Bloodsa unutar same bande, više se ne smatraju glavnom prijetnjom Cripsa te više nije u skupini najistaknutijih američkih bandi, iako se i dalje smatra iznimno opasnom.


7. MONGOLS: Otpadnici Hells Angelsa


  Najzastupljeniji su u Južnoj Kaliforniji, ali imaju članove i u ostalih 14 američkih država, Australiji, Meksiku i dijelovima Europe. Osnovani su kao alternativna banda za dečke koji su odbili članstvo s Hells Angelsima zbog njihove rase, iako posljednjih godina sve više nalikuju na njih, ali su ipak popularniji od Hells Angelsa. Specijalizirali su se za iste kriminalne aktivnosti, uključujući iznude i rasparčavanje droge, uz bilo koju drugu aktivnost koja ima potencijal da u konačnici donese korist. Neslavno su, 2002. godine, dvije bande sudjelovale u sukobu u Nevadi u kojoj je ubijen pripadnik Mongolsa i dvojica članova Hells Angelsa. FBI je zadnjih nekoliko godina poduzeo protiv njih niz operacija, primjerice operacija kodnog imena »Crna kiša« provedena 2008. godine okončana je uhićenjem 38 članova bande Mongols.


8. NUESTRA FAMILIA: Sije strah unutar zatvorskih zidina


  Najzastupljenija je unutar i izvan saveznih i državnih zatvora Sjeverne Kalifornije. S obzirom na brutalnost koja se obično javlja u američkom zatvorskom sustavu, ne čudi da se banda organizirala unutar zatvorskih zidina te da to za njezine članove predstavlja čak i zaštitu od suparničkih bandi. Nuestra Familia formirana je kao konkurencija meksičkoj mafiji, vrlo sličnoj po sastavu čiji su pripadnici meksički Amerikanci. Izvan zatvora, banda zarađuje novac prvenstveno kroz krijumčarenja droge, iznude i reketarenja, kriminalne aktivnosti koje su rezultirale pokretanjem policijske operacije kodnog imena »Crna udovica«, a koja je okončana podizanjem optužbi protiv 22 pripadnika bande. Tijekom operacije, procijenjeno je da je banda odgovorna za više od 600 ubojstava u prethodna tri desetljeća. Nakon desetljeća pregrupiranja, novom policijskom operacijom »Nokaut« provedenom 2010. godine uhićeno je još 37 članova. Unatoč tome, smatra se da banda ima više od 2.000 članova po zatvorima i više od 40.000 izvan zatvora.


9. MEKSIČKA MAFIJA: Kazna za nelojalnost – smrt


  Organizirana je unutar i izvan kalifornijskih saveznih i državnih zatvora. Izvorno su bili meksička zatvorska mafija, no kako je 50-ih i 60-ih organizacija rasla, ujedinili su članove suparničkih bandi izvan zatvora afirmirajući sebe kao silu s kojom treba računati. Unutar i izvan zatvorskih zidina aktivno se bave iznudama i krijumčarenjem te distribucijom droge. Rivali su bande Nuestra Familia, a saveznici Arijevskog bratstva. Članovi meksičke mafije su izuzetno odani, kao kazna za nelojalnost je često smrt.


10. ARIJEVSKO BRATSTVO: Organizirani kriminalni sindikat


  Prisutni su unutar i izvan Kalifornije, Teksasa, New Yorka, Arizone, Ohija i Indiane, u saveznim i državnim zatvorima. Sa svojom prepoznatljivom tetovažom svastike i drugim jasno vidljivim ukrasima po tijelu kojima slave bijeli ponos, nije ih teško prepoznati. U posljednja dva desetljeća, banda se reorganizirala i postala pravi dobro organizirani kriminalni sindikat čija se djelatnost oslanja na trgovinu drogom i prostituciju kao glavne izvore prihoda. Saveznici su Meksičke mafije, a protivnici bandi Nuestra Familia, Bloods i Crips. Tijekom godina postojanja Arijevskog bratstva, mnogi od njihovih najistaknutijih i najviše rangiranih članova uhićeni su i osuđeni na visoke zatvorske kazne što je bratstvo uveliko oslabjelo.