Bisera Turković

Zbog Milanovića BiH Hrvatskoj šalje demarš, veleposlanik ga odbio primiti: “Optužbe su neutemeljene”

Hina

Bisera Turković / Foto Vedran Karuza

Bisera Turković / Foto Vedran Karuza

Ministrica Bisera Turković najoštrije osuđuje izjave predsjednika Zorana Milanovića tijekom radnog ručka na summitu Brdo-Brijuni



Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković uputila je u srijedu demarš Republici Hrvatskoj zbog navodne izjave predsjednika Zorana Milanovića kojom je negirao genocid nad Bošnjacima u Srebrenici, a što je njegov Ured odbacio kao laž.


“Ministarstvo vanjskih poslova Bosne i Hercegovine izražava najoštrije osude izjave predsjednika Republike Hrvatske gospodina Zorana Milanovića, od 12. rujna 2022. godine, a u kojima je, tijekom radnog ručka na summitu Brdo Brijuni, negirao genocid u Srebrenici”, navodi Turković.


Zahtijeva hitnu ispriku obiteljima žrtava


Ministrica Turković, ujedno visoka dužnosnica vodeće bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) u pismu je podsjetila da su u više presuda Međunarodni kazneni tribunal za bivšu Jugoslaviju te Europski sud pravde utvrdili postojanje genocida u Srebrenici u ljeto 1995. godine.




“Uvjereni u poziciju Republike Hrvatske u pogledu poštovanja međunarodnog prava, presuda i poštivanja najviših standarda ljudskih prava i očuvanja dobrih uzajamnih odnosa, zahtijevamo hitno povlačenje izjava, kao i ispriku obiteljima žrtava genocida u Srebrenici”, stoji u demaršu ministarstva vanjskih poslova BiH.


Neki srbijanski i mediji u BiH, pozivajući se na neimenovane izvore, objavili su najprije da je Milanović na ručku sa sudionicima regionalnog samita u Sloveniji nedavno rekao da “postoje razne vrste genocida, a u Srebrenici nije bio genocid” nad Bošnjacima u ljeto 1995.


Nakon toga slijedile su brojne reakcije bošnjačkih političara, vjerske organizacije i nevladinih udruga koja su se obrušile na hrvatskog predsjednika Zorana Milanovića.


Iz Ureda hrvatskog predsjednika poručili su da se radi o lažima koje ne žele komentirati.


Nakon pada zaštićenih UN-ovih enklava Srebrenice i Žepe u ruke vojske Republike Srpske u ljeto 1995. godine pobijeno je više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i mladića, što je najteži masovni zločin počinjen na tlu Europe nakon okončanja Drugog svjetskog rata.


Hrvatski veleposlanik nije prihvatio demarš BiH


Zbog neutemeljnih optužbi na račun predsjednika Zorana Milanovića da je negirao genocid u Srebrenici, hrvatski veleposlanik u BiH Ivan Sabolić odbio je u srijedu primiti demarš koji je Hrvatskoj ranije tijekom dana uputila ministrica vanjskih poslova te zemlje Bisera Turković.


U priopćenju dostavljenom Hini, navodi se kako je veleposlanik Sabolić tijekom današnjeg sastanka u ministarstvu vanjskih poslova BiH ‘odbio primiti prosvjednu notu zbog navodnih izjava predsjednika Republike Hrvatske Zorana Milanovića o Srebrenici’.


“Veleposlanik je odbio primiti prosvjednu notu čiji se ton i sadržaj temelji isključivo na ničim potkrijepljenim tvrdnjama, a koje su i iz Ureda predsjednika Republike Hrvatske označene kao laži”, stoji u reagiranju.


Ministrica vanjskih poslova BiH Bisera Turković uputila je ranije tijekom dana demarš zbog navodnog Milanovićeva negiranja genocida tijekom radnoga ručka s drugim sudionicima summita Brdo-Brijuni koji je održan u ponedjeljak.


U priopćenju dostavljenom iz bosanskohercegovačkog ministarstva javnosti međutim nije rečeno da je veleposlanik Sabolić odbio primiti prosvjednu notu.


Pojedini srbijanski mediji najprije su objavili da je hrvatski predsjednik tijekom radnog ručka na Brdu kod Kranja zajedno s drugim čelnicima država navodno rekao kako postoje razne vrste genocida, no da se u Srebrenici nije dogodio.


Zbog toga je izazvao vrlo gnjevne reakcije bošnjačkih političara, Islamske zajednice i nevladinih organizacija, a iz njegova ureda su objasnili kako se radi o lažima koje ne žele komentirati.