Žalbeno vijeće Haškog suda usvojilo žalbu

Vojislav Šešelj mora se vratiti u haški pritvor; Optuženik poručuje: Neka me Nikolić i Vučić uhite ako mogu

Hina

»Da vidimo kako će me sada Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić uhititi«, rekao je Šešelj beogradskim medijima i poručio da se nalazi u sjedištu SRS-a gdje »obavlja stranačke poslove«, a da će tijekom popodneva biti u Boru i govoriti na skupu radikala. »Neka dođe policija. Ona uhićuje. Ako dođe Žandarmerija, oni tuku, moram čuvati leđa. Neće biti lak posao uhititi me«, naveo je lider radikala



BEOGRAD Žalbeno vijeće Međunarodnog kaznenog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u ponedjeljak je naložilo povratak vođe srpskih radikala Vojislava Šešelja, optuženog za ratne zločine u Hrvatskoj, BiH i Vojvodini, u haški pritvor iz Srbije te je naložilo raspravnom vijeću da nakon toga razmotri pitanje njegova eventualnog ponovnog puštanja na privremenu slobodu.


Žalbeno vijeće je zaključilo da Šešeljeva izjava da se dobrovoljno više ne vraća u Haag dovodi u pitanje poštivanje uvjeta njegove privremene slobode te da je raspravno vijeće pogriješilo odbijajući tužiteljski zahtjev da se ukine njegov pritvor.


Šešelja je raspravno vijeće ICTY-ija 6. studenoga prošle godine pustilo na privremenu slobodu zbog liječenja i nije mu odredilo nikakva ograničenja osim da ne smije utjecati na svjedoke i žrtve i da se mora vrati kad ga raspravno vijeće pozove natrag.




Šešelj je to iskoristio kako bi politički nastupao u Srbiji a odmah po dolasku u tu zemlju poručio je da se dobrovoljno više ne namjerava vratiti u Haag.


Haško tužiteljstvo 1. prosinca prošle godine zatražilo je da ga se vrati u pritvor poručivši da njegova izjava da se dobrovoljno ne vraća u Haag pokazuje da nema namjeru poštivati uvjete na privremenoj slobodi te da njegove prijetnje osobama koje su surađivale s haškim tužiteljstvom predstavljaju ometanje pravde.



Haški optuženik i vođa Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj izjavio je u ponedjeljak, komentirajući zahtjev haškog suda za povratkom u pritvor, da se neće dragovoljno vratiti u sheveningenski pritvor i poručio srbijanskom predsjedniku i premijer Tomislavu Nikioliću i Aleksandru Vučiću da ga moraju uhititi.


Šešelj je beogradskim medijima ponovio da ostaje pri svojim izjavama koje je dao po dolasku iz Haaga.


»Ja sam Haški tribunal pobijedio. Oni su me protupravno tamo držali 12 godina. Prekršili su moje pravo na suđenje u razumnom roku i uopće me to ne interesira«, izjavio je danas Šešelj, poručivši kako država mora poštovati procedure o izručenju.


 »Da vidimo kako će me sada Aleksandar Vučić i Tomislav Nikolić uhititi«, rekao je Šešelj beogradskim medijima i poručio da se nalazi u sjedištu SRS-a gdje »obavlja stranačke poslove«, a da će tijekom popodneva biti u Boru i govoriti na skupu radikala.


»Neka dođe policija. Ona uhićuje. Ako dođe Žandarmerija, oni tuku, moram čuvati leđa. Neće biti lak posao uhititi me«, naveo je lider radikala.


Šešelj je najavio da će, dok bude trajala procedura koju država mora poštovati u suradnji s Haagom, »pokušati osporiti zahtjev Haaga da se vrati«, naglasivši da su mu u Nizozemskoj »ugrožena prava«.



Raspravo vijeće 13. siječnja odbacilo je taj tužiteljski zahtjev a tužiteljstvo je na tu odluku podnijelo žalbu 20. siječnja.


Žalbeno vijeće usvajajući žalbu tužiteljstva ocijenilo je da raspravo vijeće nije na zadovoljavajući način razmotrilo argumente tužiteljstva da Šešelj ne ispunjava uvjete boravka na privremenoj slobodi.


Žalbeno vijeće napisalo je da je raspravno vijeće moralo ukinuti njegovu privremenu slobodu i ponovno dati priliku stranama u postupku (Šešelju i tužiteljima), kao i Nizozemskoj i Srbiji da se izjasne o tome je li nastavak privremene slobode primjeren i ako jeste pod kojim uvjetima.


Stoga je po žalbenom vijeću »raspravno vijeće pogriješilo« što nije ukinulo njegov boravak na privremenoj slobodi.


Odlukom žalbenoga vijeće naređeno je raspravnom vijeću da upravo to učini, odnosno da odmah ukine Šešeljev boravak na privrmenoj slobodi i vrati ga u pritvor i da što je moguće prije nakon njegova povratka u Haag da priliku stranama u postupku kao i Nizozemskoj i Srbiji da se izjasne o pitanju njegove privremene slobode.


Raspravnom vijeću se također nalaže da nakon što sasluša sve strane »iznova razmotri pitanje eventualnog ponovnog puštanja Šešelja na privremenu slobodu«.


Odluku je peteročlano žalbeno vijeće donijelo većinom glasova uz dva suprotna mišljenja.