Početak kraja?

VIDEO Prosvjedi u Iranu: Gori zloglasni zatvor u kojem ajatolasi tamniče protivnike, odjekuje pucnjava

Portal Novi list, Hina

Foto Screenshot Twitter

Foto Screenshot Twitter

Iranci su u subotu ponovno izašli na ulice da bi prosvjedovali protiv vlasti, navečer su se pojavile snimke požara u zatvoru za političke zatvorenike



Društvenim mrežama šire se videozapisi koji pokazuju požar u zloglasnom zatvoru Evin u Teheranu, u kojem iranski ajatolasi drže političke zatvorenike.


Jedan iranski sigurnosni dužnosnik rekao je da su nemiri koji su doveli do požara u zatvoru Evin završeni i da vatrogasci gase požar, izvijestila je službena novinska agencija IRNA.


https://twitter.com/1500tasvir/status/1581371637726732288?s=20&t=ugkL-zMfIOfiM6UdAPffAw




Neimenovani dužnosnik rekao je da su se nemiri dogodili u dijelu zatvora u kojemu su “nasilnici”, prenijela je IRNA, očito sugerirajući da politički zatvorenici – od kojih se mnogi tamo nalaze – nisu umiješani.


“Mogli su se čuti pucnjevi iz zatvora Evin i mogao se vidjeti dim”, rečeno je na aktivističkoj internetskoj stranici 1500tasvir, na kojoj su također podijeljene snimke koje pokazuju specijalne postrojbe na motociklima kako voze prema zatvoru.


“Obitelji zatvorenika su se okupile ispred glavnog ulaza u zatvor Evin”, rekao je očevidac. “Mogu vidjeti vatru i dim. Puno specijalnih snaga. Vozila hitne pomoći također su tu.”


Mjesto mučenja i egzekucija


Zatvor Evin smješten je u istoimenoj četvrti na sjeveru Teherana, glavnog grada Irana. Služi kao primarno mjesto za tamničenje iranskih političkih zatvorenika od 1972. godine, prije i poslije Islamske revolucije.


Nakon što je ovaj zatvor koristila tajna policija šaha Mohameda Reze Pahlavija, Evin je nastavio biti mjestom mučenja i egezkucija političkih protivnika iranskih ajatolaha.



Politički zatvorenici smješteni su u namjenski izgrađenom krilu, nazvanom i “Sveučilište Evin”, zbog velikog broja studenata i intelektualaca koji su tamo bili smješteni.


Nakon početka posljednjih prosvjeda protiv vlasti, ajatolasi u ovaj zatvor šalju brojne uhićene žene koje su izašle na ulice kako bi tražile svoja prava.


Kakvo je stanje u ovom zatvoru otkrile su prošle godine snimke nadzornih kamera, koje je objavila iranska aktivistička organizacija Edalat-e Ali (Alijeva pravda).


Procurile jezive snimke zlostavljanja


Jezive snimke prikazuju užasno zlostavljanje zatvorenika, koje ajatolasi u pritvoru podvrgavaju mučenju i drugom okrutnom, nehumanom i ponižavajućem postupanju.



Snimke su ponudile šokantne vizualne dokaze premlaćivanja, seksualnog uznemiravanja i namjernog zanemarivanja i zlostavljanja onih kojima je potrebna medicinska skrb.


Videozapisi također ponovno potvrđuju zabrinutost oko kronične prenapučenosti i zatvaranja u samicu u okrutnim i nehumanim zatvorskim uvjetima, ocijenio je Amnesty, koji je analizirao snimke.


“Ova uznemirujuća snimka pruža rijedak pogled na okrutnost koja se redovito provodi prema zatvorenicima u Iranu.


Šokantno je vidjeti što se događa unutar zidina zatvora Evin, ali nažalost zlostavljanje prikazano u ovim procurjelim videoisječcima samo je vrh ledenog brijega iranske epidemije mučenja,” rekla je Heba Morayef, regionalna direktorica Bliskog istoka i Sjeverne Afrike Amnesty International.



Daleko od pogleda javnosti, iranski sigurnosni dužnosnici rutinski podvrgavaju muškarce, žene i djecu iza rešetaka mučenju ili drugom zlostavljanju, osobito kada su podvrgnuti ispitivanju u pritvorskim centrima koje vodi Ministarstvo obavještajne službe, Revolucionarna garda i istražna jedinica iranske policije – Agahi.


Danas ponovo izašli na ulice


Sada je ovaj simbol režima zapaljen, nakon što su Iranci su subotu ponovno izašli na ulice da bi prosvjedovali protiv vlasti. Točno je mjesec dana prošlo od početka prosvjednog pokreta potaknutog smrću mlade Mahse Amini koji su iranski ajatolasi pokušali ugušiti u krvi, objavili su mediji i nevladine organizacije.


Dvadesetdvogodišnja Kurdkinja Mahsa Amini umrla je 16. rujna u bolnici u Teheranu, tri dana nakon što je uhićena zbog navodnoga kršenja strogih kodeksa odijevanja Islamske Republike koji se odnosi na žene, odnosno, kako je objašnjeno – zbog “nepropisnog nošenja hidžaba”.


Iranske vlasti tvrde da je mlada žena umrla od posljedica bolesti, a ne od “batina”. Kažu da tako stoji u medicinskom izvješću, no djevojčin ga otac ne prihvaća. Njezin rođak je rekao da je Mahsa umrla od posljedica “silovitog udarca u glavu”.



Prosvjed je potaknuo skupove solidarnosti u inozemstvu, a međunarodna zajednica osudila je represiju koja je, po podacima nevladinih organizacija odnijela više od 100 života.


Unatoč prekidima interneta i nastojanju vlasti da blokiraju pristup aplikacijama Instagram i WhatsApp, Iranci su se, na online poziv aktivista u subotu okupili na ulicama grada Ardabila.


Štrajkovi trgovaca, demonstracije na sveučilištima


U rodnome gradu Mahse Amini Saghezu u Kurdistanu u štrajk su stupili trgovci, a isto su napravili oni u sjevernoj pokrajini Mahabad, prenosi internetski medij 1500tasvir, spominjući i kršenja ljudskih prava.


Sudeći po fotografijama objavljenim na internetu mladi su demonstrirali na sveučilištima u Teheranu, Isfahanu i Kermanšahu na sjeverozapadu zemlje.



Prosvjednici su se odazvali pozivu aktivista na masovne prosvjede pod sloganom ‘Početak kraja!’ za iranske vlasti.


Aktivisti su potaknuli Irance na prosvjede u područjima gdje nema snaga sigurnosti. Skandirali su “Smrt diktatoru”, misleći pritom na vrhovnoga iranskog vođu Alija Khameneija.


Istodobno je službeno tijelo – Islamsko vijeće za koordinaciju razvoja pozvalo Irance da u subotu u džamijama nakon večernje molitve “iskažu gnjev protiv pobune i pobunjenih”.


Pobijeno najmanje 108 ljudi


Od 16. rujna mlade žene, studentice i učenice kontinuirano organiziraju prosvjede tijekom kojih ne nose marame, izvikuju protuvladine parole i sukobljavaju se s policijom.


U represiji prosvjeda dosad je smrtno stradalo najmanje 108 ljudi, podaci su nevladine organizacije Iran Human Rights (IHR) sa sjedištem u Oslu.



Amnesty International raspolaže podatkom po kojemu je u prosvjedima smrtno stradalo najmanje 23 djece u dobi od 11 do 17 godina, a “ubili su ih pripadnici snaga sigurnosti”. Stotine su uhićene.


Osudivši politiku dvostrukih standarda, šef iranske diplomacije Hosein Amir-Abdolahian u petak se upitao: “Tko bi rekao da će smrt jedne djevojke biti toliko važna za zapadnjake? Što su učinili oni kada su posrijedi stotine tisuća mučenika i umrlih u Iraku, Afganistanu, Siriji i Libanonu“.


Stiže podrška sa Zapada


Zapadnjaci i dalje podržavaju prosvjednike.


U petak je američki predsjednik Joe Biden, čija je zemlja zakleti neprijatelj Irana, rekao da stoji “uz hrabre žene Irana”, pozvavši vladu da “prekine nasilje protiv svojih građana”.



Iranski čelnici optužuju Sjedinjene Države za destabilizaciju njihove zemlje “poticanjem nemira”.


I dok se Europska unija u ponedjeljak sprema nametnuti sankcije Iranu, šef iranske diplomacije pozvao je EU da usvoji “realan pristup” problemu.


Ovo su najveći prosvjedi u Iranu nakon onih održanih 2019., kada su stanovnici demonstrirali protiv rasta cijena benzina u toj naftom bogatoj zemlji.