Puno ozlijeđenih

VIDEO Policija u Beogradu brutalno nasrnula na studente koji su sjedili na križanju kod Pravnog fakulteta

Hina

Reuters

Reuters

Privedena je i profesorica sveučilišta i aktivistica za ljudska prava Biljana Stojković



Gotovo 80 prosvjednika privedeno je, među kojima i sveučilišna profesorica, a više osoba ozlijeđeno je u srijedu navečer i u noći na četvrtak kada je policija intervenirala razbijajući blokade postavljene u akcijama sve masovnijeg građanskog neposluha na koji su pozvali studenti poslije protuvladina skupa 28. lipnja.


Studenti su optužili policiju da je brutalno nasrnula na mirne prosvjednike koji su sjedili na križanju ispred Pravnog fakulteta, te da je pokušajem upada na fakultet narušila autonomiju sveučilišta, što je MUP kategorički nijekao. Policija je samo u toj akciji privela 23 osobe.





Prema objavama na društvenim mrežama privedena je i profesorica sveučilišta i aktivistica za ljudska prava Biljana Stojković.


U novom pripopćenju u četvrtak ujutro MUP je objavio da su na terenu protekle noći provjerili identitet ukupno 1.297 osoba, a 79 ih je privedeno – 72 zbog prekršaja, a sedam zbog kaznenih djela.


Sve blokade na teritoriju Srbije i Beograda su uklonjene i sve prometnice su prohodne, dodao je MUP.


Profesor Medicinskog fakulteta Oliver Stojković potvrdio je agenciji FoNet da je četvero teško ozlijeđenih studenata koji su privedeni poslije intervencije policije ispred Pravnog fakulteta primljeno u Vojnomedicinsku akademiju, a jednom od njih je slomljena ključna kost.


Ured Ujedinjenih naroda za ljudska prava pozvao je u srijedu vlast u Srbiji da poštuje slobodu izražavanja i prava na mirno okupljanje.


Nezavisni sindikat prosvjetnih radnika Srbije upozorio je u četvrtak da “režim predsjednika Srbije Aleksandra Vučića povećanom represijom nad građanima, a napose nad učenicima, studentima i prosvjetarima, dovodi u pitanje početak školske 2025/26. godine”.


Sindikat u priopćenju upozorava da se nastavljaju uhićenja, a protiv nastavnika se vode disciplinski postupci koji završavaju otkazima, dok ministar prosvjete pravi popise za smjenu direktora škola koji su solidarni s nastavnicima i studentima tjekom prosvjeda.


Blokade ulica i križanja prevrnutim kontejnerima, građevinskim otpadom, automobilskim gumama ili šetanjem po pješačkim prijelazima i ulicama organizirane su u srijedu navečer u Beogradu, Novom Sadu, Nišu, te još desetak gradova.


Protuvladini prosvjedi potaknuti su nakon što je 1. studenoga prošle godine u padu nadstrešnice na nedavno obnovljenom željezničkom kolodvoru poginulo 16 ljudi, za koju veći dio javnosti traži kaznenu i političku odgovornost vlasti zbog raširene korupcije koja je pridonijela nemaru i loše izvedenim građevinskim radovima.


U prosvjedima je nastao studentski pokret, sve masovnije podržan od brojnih drštvenih skupina, a sa zadnjeg velikog skupa 28. lipnja ponovno je zatraženo raspisivanje prijevremenih parlamentarnih izbora uz poruku da je vlast izgubila legitimitet.


Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić, koji je za dosadašnjih 13 godina vlasti Srpske napredne stranke često posezao za prijevremenim izborima učvršćujući svoju vladavinu, sada to odbija učiniti.


Vučić poručuje da “izbori u ovom času nisu u interesu države” jer bi zaustavili njezin ekonomski razvoj, inozemne investicije i infrastrukturne projekte, napose pripreme za međunarodnu izložbu EXPO 2027.


Srbijanski ministar Siniša Mali u ožujku je rekao da će 323 projekta započeta širom Srbije koštati 17,8 milijardi eura, od čega samo šest projekata za EXPO oko 1,2 milijarde.


Vučiće, ranije nazivajući prosvjede “obojenom revolucijom” koja je potaknuta i financirana sa Zapada, val građanskog neposluha koji postaje svakodnevica u Srbiji sada naziva “kontejner revolucijom” i poručuje da će “država pobijediti”.


Akcije građanskog neposluha najabvljene su i za danas u više gradova.