
Ilustracija iStock
Indija posjeduje 164, Pakistan najmanje 170 nuklearnih bojevih glava
povezane vijesti
Noćašnji napad Indije na Pakistan zabrinjavajuća je eskalacija dugogodišnjih napetosti između dviju nuklearnih sila, koje su eskalirale krajem prošlog mjeseca i terorističkih napada u Pahalgamu i Kašmiru. Nekoliko pakistanskih vojnih i političkih dužnosnika već je tada otvoreno priprijetilo upotrebom nuklearnog oružja.
Ova opasna situacija ponovno je u fokus stavila jezivu znanstvenu studiju koju je 2019. godine objavio britanski izdavač Routledge i koja predviđa da će 2025. doći do nuklearnog sukoba Indije i Pakistana, kojem će prethoditi teroristički napad s velikim brojem žrtava. Znanstvenici u toj studiji, doduše, teoretiziraju da bi sve moglo početi akcijom, koja je isprva zamišljena kao napad na indijski parlament. Uslijedilo bi raspoređivanje trupa obiju zemalja duž granice i brze eskalacije sukoba s mrtvima na obje strane.
Eskalacija u sedam dana
Studija predviđa da će s početkom napredovanja indijskih snaga na teritorij Pakistana, pakistanski generali, u strahu od konvencionalnog poraza, pribjeći nuklearnom oružju. Znanstveni rad, čije detalje prenosi indijski Economic Times, predviđa kako bi prvog dana Pakistan iskoristio 10 taktičkih nuklearnih glava, svaku snage pet kilotona i to unutar vlastitih granica, protiv indijskih tenkova.
Drugog dana bi lansirao još 15 taktičkih nuklearnih bombi, dok bi Indija uzvratila s 20 strateških nuklearnih bombi usmjerenih na pakistanske vojne instalacije i nuklearna skladišta
Ove zračne eksplozije uzrokuju ogromne požare i oblake dima, slične onima viđenim nakon bombardiranja Hirošime. Umjesto zaustavljanja sukoba, eskalacija bi dovela do smrtonosnog trećeg dana u kojem Pakistan odgovara s 30 zračnih napada na indijske garnizone, pomorske baze i gradske zračne luke, plus još 15 taktičkih napada. Indija pokreće nuklearne napade na 10 pakistanskih vojnih lokacija u gradovima.

iStock
Sve dovodi do panike, ljutnje i potpune razmjene nuklearnog oružja. Tijekom sljedeća tri dana, Pakistan koristi cijeli svoj strateški arsenal od 120 nuklearnih oružja, ciljajući indijske gradove. Indija odgovara sa 70 nuklearnih zračnih napada, dok u rezervi drži 100 bojevih glava kako bi odvratila Kinu i to ironično – u situaciji kad je odvraćanje Pakistana već propalo.
Znanstvenici na kraju studije upozoravaju na katastrofalne posljedice – 50 do 125 milijuna trenutnih smrtnih slučajeva, potpuno uništavanje indijskih i pakistanskih gradova, te kolaps infrastrukture. Klimatski učinci utjecali bi na čitav planet, izazivajući glad koja bi pogodila milijarde ljudi.
“Posljedice bi bile ogromne i globalnog opsega”, zaključuje se u radu.
Različite doktrine
Indija je postala nuklearna sila 1974., a Pakistan 1998. godine. Indija ima otprilike 164 nuklearne bojeve glave, te kapacitete za napade s kopna, mora i iz zraka. Ima doktrinu po kojoj nikad neće prva iskoristiti nuklearno oružje u sukobu, nego tek ako njime bude napadnuta.
Pakistan, pak, nema politiku zabrane prve upotrebe, nego doktrinu po kojoj može upotrijebiti taktičko nuklearno oružje kao protutežu superiornijim indijskim snagama. Pakistan posjeduje oko 170 do 220 bojevih glava, koje drži odvojeno od projektila.