Kritika bogatih zemalja

UN-ov odbor poziva na ukidanje patenata na cjepiva protiv covida

Hina

Foto Luka Stanzl/PIXSELL

Foto Luka Stanzl/PIXSELL

Odbor poziva "zemlje Sjevera, osobito Njemačku, Švicarsku, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, da se odreknu prava na intelektualno vlasništvo na cjepiva, metode liječenja ili tehnologije za zdravstvenu skrb koji su povezani s pandemijom covida-19."



Odbor UN-a protiv rasizma kritizirao je u četvrtak odbijanje bogatih zemalja, osobito Njemačke, Švicarske, Ujedinjenog Kraljevstva i Sjedinjenog Država, da se odreknu prava na intelektualno vlasništvo za cjepiva protiv covida-19.


Na ministarskom sastanku Svjetske trgovinske organizacije (WTO) u lipnju 2022., zemlje članice uspjele su, nakon teških pregovora, postići dogovor o prvom sporazumu koji je omogućio zemljama u razvoju, koje to žele, da na pet godina ukinu patente na cjepiva protiv covida.


Taj sporazum nije dovoljan, po mišljenju Odbora za eliminaciju rasne diskriminacije, koji čini 18 neovisnih stručnjaka čija mišljenja nisu obvezujuća.




“Ne ide dovoljno daleko za borbu protiv visokog morbiditeta i mortaliteta od covida-19 širom svijeta među ljudima i skupinama koji su najviše izloženi rasnoj diskriminaciji”, ističe se u priopćenju odbora, uz potporu posebne izvjestiteljice UN-a za suveremene oblike rasizma Ashwini K.P.


Odbor zbog toga poziva “zemlje Sjevera, osobito Njemačku, Švicarsku, Ujedinjeno Kraljevstvo i SAD, da se odreknu prava na intelektualno vlasništvo na cjepiva, metode liječenja ili tehnologije za zdravstvenu skrb koji su povezani s pandemijom covida-19.”


Odbor smatra da je covid-19 i dalje “ozbiljan javnozdravstveni problem čije razorne negativne posljedice nerazmjerno pogađaju skupine i ljude koji su ranjivi na rasnu diskriminaciju”.


Oko 32 posto svjetskog stanovništva najmanje je jednom docijepljeno, ali u zemljama u razvoju kao što su Gabon, Papua Nova Gvineja, Burundi i Madagaskar, taj udio je manji od 1 posto, navodi odbor, pozivajući se na podatke Svjetske zdravstvene organizacije (WHO).


Rasprave u WTO-u o ukidanju prava na intelektualno vlasništvo na metode liječenja i dijagnostičke alate za covid-19 sporo napreduju.