Sigurnosni rizik

U Rumunjskoj otkriveni novi dijelovi ruskih dronova. Ovo je već drugi takav incident na prostoru članice NATO-a

Hina

Reuters

Reuters

Predsjednik Klaus Iohannis rekao je da otkriće fragmenata upućuje na neprihvatljivu povredu zračnog prostora Rumunjske



Rumunjsko ministarstvo vanjskih poslova pozvalo je ruskog otpravnika poslova nakon što su na rumunjskom tlu otkriveni novi dijelovi bespilotne letjelice slične onima koje koristi ruska vojska, izvijestila je u nedjelju državna novinska agencija Agerpres na svojoj internetskoj stranici.


U subotu su rumunjske vlasti otkrile da se drugi set dijelova bespilotne letjelice srušio u državi članici NATO-a u tjedan dana, u jeku ruskih napada na ukrajinske riječne luke, samo nekoliko stotina metara od rumunjske granice.


Napadi su povećali sigurnosne rizike za NATO čije članice imaju uzajamnu obvezu obrane.




Otpravnik poslova veleposlanstva Ruske Federacije u Bukureštu hitno je pozvan u subotu u ministarstvo vanjskih poslova, na razini državnog tajnika”, navodi se u priopćenju ministarstva vanjskih poslova.


“Državni tajnik za strateška pitanja Iulian Fota prenio je prosvjed rumunjske strane zbog povrede zračnog prostora Rumunjske nakon identifikacije na (našem) teritoriju, u blizini granice s Ukrajinom, nekih fragmenata bespilotnih letjelica sličnih onima koje koriste ruske snage u agresiji na Ukrajinu”, stoji u priopćenju ministarstva.


U subotu je predsjednik Klaus Iohannis rekao da otkriće fragmenata upućuje na neprihvatljivu povredu zračnog prostora Rumunjske.


Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da su ruski udari u blizini granice “destabilizirajući” čak i ako nema naznaka da Rusija namjerava pogoditi Rumunjsku, državu članicu NATO-a.


Od srpnja, kada je Moskva napustila sporazum koji je ukinuo rusku blokadu ukrajinskih luka na Crnom moru, u više navrata su pogođene ukrajinske luke koje leže s druge strane granice rijeke Dunava s Rumunjskom.


Ukrajina je jedan od najvećih svjetskih izvoznika žitarica, a rumunjska crnomorska luka Constanta sada je najveća alternativna izvozna ruta Kijeva, sa žitaricama koje stižu cestom, željeznicom ili teglenicama preko Dunava.