Španjolska

U Madridu tisuće prosvjeduju protiv novoizabranog premijera, pale katalonske zastave

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Pedro Sanchez dobio je novi mandat zahvaljujući sporazumu s katalonskim zagovornicima neovisnosti



Više desetaka tisuća prosvjednika pod parolom “Ne u moje ime” okupilo se u subotu u središtu Madrida protiv socijalističkog premijera Pedra Sancheza koji je u četvrtak dobio novi četverogodišnji mandat zahvaljujući sporazumu s katalonskim zagovornicima neovisnosti.


“Ne u moje ime: ni amnestija, ni samoodređenje. Za slobodu, jedinstvo i jednakost!”, navelo je stotinjak udruga koje su sazvale okupljanje na Trgu Cibeles, ispred gradske vijećnice.


Sanchez je formirao lijevu koalicijsku vladu sastavljenu od njegove Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE) i manjinskog Sumara, a uz podršku regionalnih stranaka Katalonije, Baskije, Galicije i Kanarskih otoka. Vladajuća koalicija ima 152 zastupnika u parlamentu od 350 mjesta i ovisit će o podršci regionalnih stranaka koje zagovaraju odcjepljenje.




“Pozivamo glasače ljevice, centra i desnice da ostave po strani svoje ideološke razlike te se ujedine u obrani ustava”, poručuje udruga Forum Slobode i Alternative, jedan od organizatora prosvjeda.


Prosvjednici su nosili zastave Španjolske i Europske unije izvikujući “Sanchez, izdajniče” i “Živjela Španjolska”.


Među njima je bio Alberto Nunez Feijoo, vođa Narodne stranke (PP) desnog centra, najveće oporbene stranke.


“Uvijek ćemo se protiviti kada se ponižava zemlju i varaju njeni građani”, rekao je Feijoo.


Sanchez je uoči izbora održanih u srpnju govorio da neće prihvatiti Zakon o amnestiji, no prošli tjedan u parlament je poslao prijedlog zakona o obustavi sudskih postupaka protiv nekoliko stotina osoba koje su u posljednjih deset godina sudjelovale u pripremanju i provođenju zabranjenog referenduma o neovisnosti Katalonije 2017. godine.


Socijalistički premijer, međutim, odbija poziv regionalne katalonske vlade za organiziranje dogovornog referenduma u Kataloniji, pozivajući se na odluku Ustavnog suda prema kojoj takvo izjašnjavanje nije u skladu s ustavom.


Unatoč tome prosvjednici smatraju da bi Sanchezovo popuštanje katalonskim strankama, a također i onima iz Baskije, sjeverne pokrajine kojoj je dopustio status “nacije”, moglo dovesti do novog pokušaja odcjepljenja.


“Nećemo se umoriti od protivljenja ovim gaženjima”, poručio je Feijoo.


Na prosvjedu je bio i Santiago Abascal, vođa desne stranke Vox, treće po broju zastupnika u parlamentu.


U petak navečer, petanesti dan zaredom, prosvjednici su došli pred sjedište socijalističke stranke u Madridu gdje su se sukobili s policijom koja je postavila željezne ograde ispred zgrade stranke.


Socijalistički političar Patxi Lopez rekao je u subotu da “desnica i krajnja desnica izlaze na ulicu, ali ne kako bi prosvjedovali protiv amnestije, nego jer ne prihvaćaju što je većina izabrala vladu”.


Za vladu je u četvrtak u parlamentu glasalo 179 zastupnika, a bilo je protiv njih 171.


Na neizvjesnim izborima prije četiri mjeseca najviše glasova je dobila Narodna stranka na čelu s Feijoom, no nedovoljno za samostalno formiranje vlade. Nakon što Feijoo nije dobio podršku ostalih stranaka, priliku je dobio drugoplasirani na izborima Sanchez.