Zemlja ima jedan od najduljih životnih vjekova i najnižih stopa nataliteta na svijetu – kombinacija koja predstavlja nadolazeći demografski izazov.


Seul je uložio milijarde dolara u napore kako bi potaknuo žene da imaju više djece i održao stabilnost stanovništva.




„Broj novorođenčadi za razdoblje siječanj-svibanj iznosio je 106.048, što je povećanje od 6,9 posto, najveća stopa rasta od početka prikupljanja takvih podataka 1981. godine“, rekao je Kang Hyun-young iz Korejske statističke službe.


Porast slijedi nakon prvog godišnjeg povećanja broja rođenih u Južnoj Koreji u više od desetljeća, potaknutog porastom broja brakova.


Povećanje se pripisuje “porastu broja žena u ranim tridesetima, što dovodi do ukupnog povećanja broja brakova”, rekao je Kang za AFP.


„U Južnoj Koreji postoji jaka korelacija između braka i porođaja, što je potaknulo porast broja rođenih tijekom prvih pet mjeseci“, dodala je.


Mnoge državne olakšice za potporu odgoju nisu namijenjene roditeljima koji nisu zakonski vjenčani.


Analitičari kažu da postoji više razloga za nisku stopu nataliteta, od visokih troškova odgoja djece i cijena nekretnina do izrazito konkurentnog društva koje otežava pronalaženje dobro plaćenih poslova.


Dvostruki teret za zaposlene majke, odnosno upravljanje teretom kućanskih poslova i brige o djeci, a istodobno održavanje karijere, još je jedan ključni čimbenik, kažu.


U nastojanju da preokrene trend, južnokorejska vlada nudi novčane subvencije, usluge čuvanja djece i podršku za liječenje neplodnosti.


Susjedni Japan suočava se s istim problemom – ima drugu najstariju populaciju na svijetu nakon Monaka, a relativno stroga imigracijska pravila zemlje znače da se suočava s rastućim nedostatkom radne snage.