"Ako pomažemo ljudima da dođu na ovaj svijet, zašto nam je zabranjeno da im asistiramo pri odlasku s njega?", izjava je kojom je dr. Kevorkian stekao brojne protivnike, ali i pristaše širom svijeta
DETROIT – Nakon dva tjedna što ih je u teškom stanju proveo u bolničkoj postelji lokalne bolnice u Royal Oakeu, u američkoj državi Michigan, Jack Kevorkian, poznatiji kao “dr. Smrt”, podlegao je teškoj bolesti u 83. godini života.
Taj liječnik, poznat po tome što je tijekom svoje karijere dokazano eutanazirao više od stotinu osoba, patio je od zatajenja bubrega i srca zbog čega je i bio hospitaliziran, no nije mu bilo spasa.
Kao patolog, sav svoj rad Kevorkian je usmjerio prema olakšavanju muka bolesnicima koji pate od neizlječivih bolesti, pomažući im da počine samoubojstvo, a u tu svrhu osmislio je i aparaturu kojom je, vozeći se u starom VW kombiju širom SAD-a, dolazio na prag ljudi koji su željeli okončati svoje muke.
Cijeli projekt započeo je još 1990. godine, kada je pacijentu s Alzheimerovom bolesti omogućio suicid, a sve do 1999. godine uspješno je izbjegavao kaznenom progonu, no ipak su ga optužili i osudili za ubojstvo. Svemu je kumovao prilog na CBS televiziji u kojem je jasno prikazano kako je ubrizgao smrtonosni koktel lijekova oboljelom od tzv. “Lou Gehrigove” bolesti.
Nakon toga završio je iza rešetaka na osam godina, a pušten je na slobodu uz uvjetnu kaznu 2007. godine, kada mu je izrečena stroga zabrana nastavka bavljenjem svojom kontroverznom djelatnošću. Po izlasku iz zatvora, Kevorkian je nastavio s pojavljivanjem u javnosti, a čak se neuspješno kandidirao i za mjesto u američkom Kongresu.
Njegovom statusu zvijezde na američkom tlu dodatno su doprinijeli dokumentarac kuće HBO i holivudski uradak pod naslovom “You Don’t Know Jack” s Al Pacinom u glavnoj ulozi, koji su za glavnu temu imali njegovu djelatnost.
Kevorkianovo životno djelo i razmišljanja najbolje oslikava njegova izjava: “Ako pomažemo ljudima da dođu na ovaj svijet, zašto nam je zabranjeno da im asistiramo pri odlasku s njega?”, kojom je stekao brojne protivnike, ali i pristaše širom svijeta.