Cijepljenje i poticaji daju nadu

Snažno porasle cijene dionica: Svjetske burze zabilježile najveći tjedni skok od studenog

Hina

foto: REUTERS

foto: REUTERS

Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih više od 80 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju dobiti u četvrtom lanjskom tromjesečju.



ZAGREB  – Na svjetskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle jer ulagači očekuju ubrzanje oporavka gospodarstava od koronakrize zahvaljujući dodatnim poticajnim mjerama i bržoj provedbi cijepljenja protiv covida-19.


Na Wall Streetu je Dow Jones prošloga tjedna porastao 3,9 posto, na 31.148 bodova, dok je S&P 500 skočio 4,65 posto, na 3.886 bodova, a Nasdaq indeks 6 posto, na 13.856 bodova.


To je najveći tjedni skok tih indeksa od početka studenoga, pa su nadoknadili sve gubitke od prethodnoga tjedna i dosegnuli nove najviše razine u povijesti.




Najveću podršku tržištu pruža nada ulagača da će američki Kongres uskoro prihvatiti prijedlog predsjednika Joea Bidena o dodatnom paketu fiskalnih poticaja gospodarstvu vrijednom 1.900 milijardi dolara.


Republikanski zastupnici u Kongresu protive se još jednom izdašnom paketu poticaja jer bi to dodatno povećalo proračunski deficit i javni dug, no demokrati imaju prevagu u oba doma parlamenta, pa ulagači vjeruju da će Bidenov prijedlog dobiti zeleno svjetlo.


Crobex blago porastao nakon dva tjedna pada

ZAGREB – U mirnom trgovanju na Zagrebačkoj burzi Crobex indeks blago je porastao prošloga tjedna, nakon dva tjedna pada, a kako investitorima nedostaje poticaja, promet je ostao vrlo skroman. Crobex indeks prošlog je tjedna ojačao 0,23 posto, na 1.790 bodova, dok je Crobex10 oslabio 0,04 posto, na 1.115 bodova.


Među sektorskim indeksima, najviše je pao industrijski, za 1,1 posto, dok je najviše porastao građevinski, za 6,9 posto. Redovni promet dionicama protekloga tjedna iznosio je 25,6 milijuna kuna, što je na razini prethodnoga tjedna.


Uz to, ostvareno je i otprilike 4,9 milijuna kuna u blok transakcijama s dvije dionice. Pritom je dionicom Atlantic grupe ostvareno 2,7 milijuna kuna prometa, po cijeni od 1.350 kuna za dionicu, a Slavonsko ZIF-a 2,2 milijuna kuna, po cijeni od 22,6 kuna za dionicu.


U redovnom trgovanju, najveći promet ostvaren je dionicom HT-a, 2,5 milijuna kuna, a cijena joj je skliznula 0,5 posto, na 183 kune. Slijedila je dionica Valamar Riviere, s 2 milijuna kuna prometa. Njezina cijena pritom je porasta 1 posto, na 30,1 kunu.


Povlaštenom dionicom Adrisa protrgovano je 1,84 milijuna kuna, uz pad cijene za 0,2 posto, na 410 kuna. Nešto veći promet ostvaren je i dionicom Podravke, 1,52 milijuna kuna, a cijena joj je stagnirala na 490 kuna.


Nadzorni odbor Podravke u srijedu je imenovao bivšu ministricu financija i gospodarstva Martinu Dalić predsjednicom Uprave te prehrambene kompanije, a mandat joj traje do 23. veljače 2022. Najveći pad cijene zabilježile su dionice Petrokemije, za 7,5 posto, na 68,8 kuna, te Brodogradilišta Viktor Lenac, za 6,9 posto, na 13,5 kuna.


Najveća dobitnica, pak, bila je dionica HTP Orebić, čija je cijena skočila gotovo 66 posto, na 141 kunu. Taj rast ostvarila je u petak, dan nakon što je Hanfa odobrila Laguni Novigrad ponudu za preuzimanje dionica HTP Orebić po cijeni od 154 kune za dionicu.


Na domaćem tržištu kapitala prošloga se tjedna trgovalo s ukupno 63 dionice, pri čemu je njih 37 zabilježilo rast cijene, 15 pad, a 11 nije zabilježilo cjenovnu promjenu na tjednoj razini.

A da su poticaji nužni, pokazuje niz podataka prema kojima oporavak najvećeg svjetskog gospodarstva gubi na zamahu.


Tako je u petak objavljeno da je u siječnju broj zaposlenih porastao za samo 49.000, manje nego što se očekivalo, što ukazuje na spori oporavak tržišta rada.


U odnosu na isto lanjsko razdoblje, u siječnju je bilo gotovo 10 milijuna manje zaposlenih Amerikanaca.


I dok se gospodarstvo još bori s krizom, poslovni rezultati kompanija bolji su nego što se očekivalo.


Od kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih više od 80 posto nadmašilo je očekivanja po pitanju dobiti u četvrtom lanjskom tromjesečju.


Stoga sada analitičari u anketi Reutersa očekuju rast zarada kompanija u tom kvartalu u odnosu na isto razdoblje prethodne godine, dok su na početku sezone objava poslovnih izvješća očekivali pad.


„Gospodarski podaci, poslovni rezultati kompanija i očekivanja o 1.900 milijardi dolara novih poticaja… Sve to ide u prilog tržištu, stoga ono i dalje raste”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u fondu Kingsview Investment Management.


Uz to, ulagače su ohrabrile vijesti o napretku u distribuciji cjepiva protiv covida-19. Nadaju se da će ubrzanje provođenja cijepljenja pridonijeti ubrzanju oporavka globalnog gospodarstva od koronakrize.


Zahvaljujući tome, MSCI ACWI indeks 50 najvećih svjetskih burzi primaknuo se u petak rekordnoj razini.


„Tržišta najviše pokreće snažan oporavak zarada kompanija. Uz to, u fondovima je gomila novca koja će vjerojatno biti investirana u dionice kada se nakon cijepljenja gospodarska situacija normalizira”, kaže Jumpei Tanaka, strateg u tvrtki Pictet.


Uz to, smiruje se situacija nakon što je nedavno najveću svjetsku burzu uzdrmala borba između malih investitora okupljenih na društvenoj mreži Reddit, koji su podizali cijenu dionice GameStopa, i investicijskih hedge fondova, koji su igrali na pad cijene i izgubili milijarde dolara.


I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle. STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica skočio je 3,5 posto.


Pritom je londonski FTSE indeks porastao 1,3 posto, na 6.489 bodova, dok je frankfurtski DAX skočio 4,6 posto, na 14.056 bodova, a pariški CAC 4,8 posto, na 5.659 bodova.


Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks porastao 4 posto, na 28.779 bodova.