Jan Petrovski

Šef ruske neonacističke postrojbe koja je objavljivala upute za mučenje Ukrajinaca uhićen u Finskoj

Portal Novi list

Aleksej Milčakov i Jan Petrovski, ruski neonacisti i vođe Rusicha, povezanog s Wagnerom / Foto Screenshot Twitter

Aleksej Milčakov i Jan Petrovski, ruski neonacisti i vođe Rusicha, povezanog s Wagnerom / Foto Screenshot Twitter

Ukrajina je zatražila izručenje Rusa, zapovjednika Rusicha, koji sada koristi ime Voislav Torden, a ranije je bio poznat kao Jan Igorevič Petrovski



Finska policija uhitila je ruskog neonacista osumnjičenog za terorističke zločine u Ukrajini. Osumnjičen je da je počinio ratne zločine u istočnoj Ukrajini, u luhanskoj i donjeckoj oblasti između lipnja 2014. i kolovoza 2015. godine.


Protiv 36-godišnjaka s privremenom adresom u Rusiji u travnju 2017. godine zavedena je kaznena prijava, javlja finski Ilta-Sanomat.


Osumnjičen je za sudjelovanje u aktivnostima terorističke skupine i podržavanje aktivnosti terorističke skupine.


Nekad Petrovski, danas Torden




Ukrajina je zatražila izručenje Rusa, koji sada koristi ime Voislav Torden, a ranije je bio poznat kao Jan Igorevič Petrovski.


Kao Torden je naveden na nekoliko različitih popisa sankcija protiv Rusije. Europska unija dodala ga je na svoj popis u prosincu 2022.


Riječ je o vođi i zapovjedniku neonacističke postrojbe Rusich, povezane sa skupinom Wagner, koja je od početka sveobuhvatne ruske invazije na Ukrajinu 2022. godine optužena za brojne ratne zločine.



U Rusichu je Petrovski koristio pozivni znak Slavjan. Na svom Telegram kanalu, među, ostalim, objavljivali su upute za što bolje i efikasnije mučenje i ubijanje ratnih zatvorenika i Ukrajinaca.


Neonacist Petrovski negira krivicu za ratne zločine.


– Nikada nisam počinio nikakav ratni zločin, štitio sam Ruse i sudjelovao isključivo u vojnim operacijama, rekao je Petrovski, prenosi ruski neovisni medij Meduza.


Petrovski je ranije boravio u Norveškoj, ali je 2016. uhićen i deportiran iz zemlje zbog povezanosti s ekstremističkim pokretima.


Radio kao tattoo majstor


Tada je optužio Norvešku za politički progon. Prema njegovim riječima, nije bilo razloga za deportaciju.


– Bio sam građanin koji je poštovao zakon i u Norveškoj i u Rusiji, tvrdio je tada.


Njegove ruke prekrivene su neonacističkim tetovažama, a radio je u tattoo studiju u Oslu. U rujnu 2010. policija je pretresla tatoo studio i pronašla ilegalno oružje, vojnu opremu i krivotvorene dokumente.



Na primjer, muške ruke ukrašene su brojnim tetovažama. Radio je u tattoo studiju u Oslu kao tattoo majstor. Kasnija istraga otkrila je da je oružje pripadalo ruskom neonacistu.


Rus je tada bio u zatvoru oko mjesec dana, ali je pušten jer, prema vlastitim riječima, nije bilo dokaza protiv njega. Nakon toga, međutim, zakomplicirao mu se život u Norveškoj jer su mediji o njemu i tattoo studiju pisali u negativnom tonu.


– Novinari su počeli objavljivati ​​mnogo negativnog materijala o meni. Tvrdili su da sam neonacist, rasist i terorist, žalio se tada.


Nakon puštanja na slobodu, muškarac je nekoliko puta putovao u Rusiju, gdje je radio kao grafički dizajner. Kada je 2014. izbio sukob u istočnoj Ukrajini, pridružio se proruskim separatistima.


– Otišao sam tamo braniti Ruse, što je najveća čast za ruskog borca, objašnjavao je tada.


Savez dobrovoljaca Donbasa


Rođen je 1987. u Lenjingradu, odnosno današnjem Sankt Peterburgu, a službeno je zaposlen kao direktor peterburškog ogranka Saveza dobrovoljaca Donbasa, osnovanog 2015. godine.


Tordena je 2020. godine na čelnu poziciju lokalnog ogranka imenovao šef Saveza Aleksandr Borodai. Borodai je vodio marionetsku republiku regije Donjeck u istočnoj Ukrajini, koja se proglasila neovisnom 2014. godine. Danas sjedi kao predstavnik Putinove vladajuće stranke u ruskoj Dumi.



Savez dragovoljaca Donbasa surađuje s ruskim Ministarstvom obrane u borbi protiv Ukrajine. Među ostalim, vojnici organizacije prikupljaju informacije o ukrajinskim ciljevima za ruske napade.


O pritvaranju Petrovskog raspravljat će se u petak na okružnom sudu Itä-Uusimaa. Tek kasnije će se procijeniti može li biti izručen u skladu sa zahtjevom Ukrajine.


U Finskoj se tim pitanjem bavi Središnja kriminalistička policija. Povjerenik za borbu protiv kriminala Kimmo Huhta-aho o tome šuti. Informacije IS-a ne komentira ni na koji način.


– Ne mogu otvoriti o ovome. Ovu kutiju uopće neću otvoriti, kaže Huhta-aho.


Prema informacijama IS-a, muškarcu je zabranjen ulazak u Finsku.


Jako zabrinuti wagnerovci


Ruski Telegram kanal Grey Zone, čiji su administratori Wagnerovci, piše da je Petrovski uhićen u Finskoj 20. srpnja, a informaciju im je potvrdio drugi ruski neonacist i zapovjednik u Rusichu Aleksej Milčakov (pozivni znak Srbin).



Prema njihovim informacijama Petrovski je u Finsku putovao zajedno sa suprugom, koja da je rješavala probleme sa studijem i kasnijim povratkom u Rusiju.


Žale se da Petrovskog nisu posjetili ni ruski konzul ni odvjetnik, a plaše se da će biti deportiran u Ukrajinu.


“Ne znam zašto je Slavjan otišao u ‘prijateljsku Finsku’ – ne znam odgovor, možda je bio zabrinut za svoju ženu, koja je bila sama na putu. Ali čak ni Janov nesmotren čin nije razlog da se Rusa ostavi u nevolji.


Slavjanu prijeti izručenje Ukrajini bilo izravno ili preko treće zemlje u fiktivno stvorenom kaznenom predmetu. Izručenje Ukrajini jednako je 15-20 godina, ili čak doživotnoj robiji”, piše Grey Zone.