Harpooni

SAD Ukrajini šalju moćne protubrodske rakete: “Vrijeme je da probijete Putinovu blokadu”

Portal Novi list

Ove projektile isporučile bi direktno Sjedinjene Države ili bi to učinio europski saveznik koji raspolaže ovim raketama.



Bijela kuća radi na tome da Ukrajini pošalje napredne protubrodske projektile kako bi im pomogla poraziti rusku pomorsku blokadu, prenosi Reuters izjave američkih dužnosnika.


Ukrajina ne krije da želi naprednije američke sposobnosti šire od dosad poslanog topništva, projektila Javelin i Stinger te drugog oružja.


Rusija blokira žito


Popis želja Kijeva, primjerice, uključuje projektile koji bi mogli otjerati rusku mornaricu od njenih crnomorskih luka, što bi omogućilo ponovni početak isporuka žitarica i drugih poljoprivrednih proizvoda diljem svijeta.




Zbog ruske blokade ukrajinskih crnomorskih luka pojavila su se upozorenja da bi mnoge zemlje globalnog Juga, ovisne o izvozu ukrajinskog žita, mogle biti suočene s nestašicom hrane.



Sadašnji i bivši američki dužnosnici i kongresni izvori naveli su Reutersu da poteškoće slanju snažnijeg oružja većeg doma u Ukrajinu uključuju dugotrajne zahtjeve za obukom, poteškoće s održavanjem opreme i zabrinutost da bi ruske snage mogle zarobiti američko oružje, uz strah od eskalacije.


Što se razmatra poslati


No, tri američka dužnosnika i dva kongresna izvora rekli su Reutersu da se dvije vrste moćnih protubrodskih projektila, Harpoon proizvođača Boeing i Naval Strike Missile proizvođača Kongsberg i Raytheon Technologies aktivno razmatraju za slanje u Ukrajinu.


Ove projektile isporučile bi direktno Sjedinjene Države ili bi to učinio europski saveznik koji raspolaže ovim raketama.


U travnju je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij apelirao na Portugal da ukrajinskoj vojsci dostavi projektile Harpoon, koji imaju domet do gotovo 300 kilometara.



No, postoji nekoliko problema koji sprječavaju Ukrajinu da primi projektile. Kao prvo, postoji ograničena dostupnost platformi za lansiranje Harpoona s obale.


Prema nekoliko dužnosnika s kojima je razgovarao Reuters, ovaj je problem tehnički zahtjevan, s obzirom na to da su Harpooni dizajnirani za lansiranje s ratnih brodova.


Ako Putin ustraje, evo što ga čeka


Dva američka dužnosnika izjavila su da Sjedinjene Države rade na potencijalnim rješenjima koja uključuju povlačenje lansera s američkog ratnog broda.


Oko 20 brodova ruske mornarice, uključujući podmornice, nalazi se u operativnoj zoni Crnog mora, priopćilo je britansko ministarstvo obrane.


https://youtu.be/vSMsSPBmPfM


Bryan Clark, pomorski stručnjak s Instituta Hudson, rekao je da bi 12 do 24 protubrodskih raketa poput Harpoona s dometom preko 100 kilometara bilo dovoljno da ugroze ruske brodove i da bi mogle uvjeriti Moskvu da ukine blokadu.


“Ako Putin ustraje, ukrajinska prijetnja Harpoonima mogla bi natjerati najveće ruske brodove na povlačenje, s obzirom na to da se nemaju gdje sakriti u Crnom moru”, rekao je Clark Reutersu.


Potopljena Moskva


Rusija je već pretrpjela značajne gubitke na moru, ukrajinski protubrodski projektili Neptun potopili su krstaricu Moskva, ponos ruske crnomorske flote.


No, Ukrajina raspolaže samo s nekoliko projektila Neptun, koji su u operativnu uporabu uvedeni nakon početka ruske invazije.


Ukrajinske bespilotne letjelice Bayraktar nakon potonuća Moskve ponizile su ruske snage smještene na Zmijskom otoku, uništivši više patrolnih brodova i desantnih plovila, kao i više sustava protuzračne obrane.


Foto Screenshot Twitter


Ovaj se otok nalazi na strateškom položaju u Crnom moru, nedaleko Odesse, glavne preostale ukrajinske luke za izvoz žitarica, kao i blizu ušća Dunava.


Otok stoga predstavlja jedan od ključnih položaja za blokadu crnomorskih luka. To je i razlog zašto je ruska mornarica otok zauzela odmah prvog dana invazije.


Tada su malobrojni ukrajinski branitelji upravo krstarici Moskva na pozive na predaju odgovorili s čuvenim “Ruski ratni brodu, j*bi se”.


Tko bi prvi poslao Harpoone


Nekoliko zemalja bilo bi spremno poslati Harpoone u Ukrajinu, rekli su američki dužnosnici i izvori iz Kongresa.


No, navodno nitko ne želi biti prva ili jedina nacija koja će to učiniti, u strahu od odmazde Rusije ako se ratni brod potopi s Harpoonom iz njihovih zaliha, rekao je treći američki dužnosnik.



Taj je američki dužnosnik rekao da jedna zemlja razmišlja o tome da prva isporuči projektile Ukrajini. Nakon što se ta “dobro opskrbljena” nacija obveže slati Harpoone, drugi bi mogli slijediti, rekao je dužnosnik.


Naval Strike Missile (NSM) može se lansirati s ukrajinske obale i ima domet od 250 km. Također je potrebno manje od 14 dana da bi se Ukrajinci obučili za njihovu uporabu, rekli su Reutersovi izvori.


Rješenje iz Norveške


Izvori su rekli da se NSM-ovi smatraju manje logistički zahtjevnim od Harpoona, jer bi NATO saveznici mogli isporučiti već dostupne mobilne zemaljske lansere, kao i bojne glave iz Norveške.


Prva dva američka dužnosnika i kongresni izvori rekli su da Sjedinjene Države pokušavaju pronaći način da Ukrajina dobije NSM rakete i lansere od europskih saveznika.



Izvori iz Kongresa rekli su da bi druga opcija bila da Norveška donira NSM-e Ukrajini, što je ideja koju podržavaju norveški zastupnici u parlamentu.


Norveško ministarstvo obrane odbilo je komentirati koji bi dodatni doprinos u naoružanju i obrambenoj opremi moglo razmotriti ponuditi Ukrajini.


Sve zahtjeve za oružjem koji imaju američke dijelove ili su porijeklom iz SAD-a, kao što su Harpooni i NSM-i, morao bi odobriti američki State Department, koji prima smjernice Bijele kuće.


Stiže i HIMARS


Još jedno oružje visoko na shopping listi Ukrajine su sustavi za višestruko lansiranje raketa (MLRS) kao što je M270 proizvođača Lockheed Martin koji može pogoditi metu udaljenu 70 ili više kilometara, s posebnim raketama čak i trostruko više.


https://youtu.be/LJ5lsq13_g0


Posljednjih tjedana Bidenova administracija odlučila je umjesto lansera M270 poslati haubice M777 koje se mogu brže rasporediti i isporučiti u većim količinama, rekla su dva američka dužnosnika.


Dvojica američkih dužnosnika izjavila su da će se M270 ili sličan sustav poput M142 HIMARS razmatrati za isporuku u Ukrajinu nakon što Kongres usvoji zakon o dodatnom financiranju u iznosu od 40 milijardi dolara, kojim bi se američkom predsjedniku odobrilo i povlačenje dodatnih 11 milijardi dolara.


To omogućuje predsjedniku da odobri prijenos viška oružja iz američkih zaliha bez odobrenja Kongresa kao odgovor na hitan slučaj, piše Reuters.