Nikita Čibirin

Ruski vojnik čija je brigada počinila masakr u Buči traži azil u Madridu: “Osuđujem zločinački rat”

Portal Novi list

Foto Screenshot

Foto Screenshot

Zanijekao je umiješanost u ratne zločine njegove jedinice rekavši da nije pucao "niti jednom" dok je bio u Ukrajini



Ruski vojnik koji je sudjelovao u invaziji na Ukrajinu zatražio je politički azil u Španjolskoj, objavio je The Guardian. Nikita Čibirin tvrdi da je proveo više od četiri mjeseca u Ukrajini kao dio 64. mehanizirane brigade, postrojbe optužene za ratne zločine u Buči u ožujku.


Ovaj 27-godišnjak sletio je u glavni grad Španjolske u utorak, a zadržali su ga u imigracijskom centru zračne luke. U telefonskom intervjuu za Guardian, koji je dao iz zračne luke, zanijekao je umiješanost u ratne zločine njegove jedinice rekavši da nije pucao “niti jednom” dok je bio u Ukrajini.


Dezertirao u lipnju


“Nemam što skrivati. Ovo je kriminalni rat koji je započela Rusija. Želim učiniti sve što mogu da to prestane”, rekao je, dodajući da jedva čeka svjedočenje na međunarodnom sudu.




Čibirin je rekao i da je odlučio pobjeći iz Rusije nakon što je u lipnju dezertirao iz svoje jedinice u Ukrajini.


Tvrdi kako je rekao svojim zapovjednicima da se protivi ratu prvog dana invazije. Kaže i da je maknut s pozicije vojnog mehaničara nakon što je progovorio te da je od tada obavljao samo fizičke poslove.


“Prijetili su mi zatvorom. Na kraju su me zapovjednici odlučili iskoristiti kao čistača i utovarivača. Bio sam udaljen od ratišta”, rekao je.


Guardian nije mogao neovisno provjeriti sve detalje Čibirinove priče. On je dostavio dokumente i fotografije koji pokazuju da je bio stacioniran u 64. mehaniziranoj brigadi u Ukrajini.


“Svi smo bili prevareni”


Maksim Grebenjuk, odvjetnik koji vodi moskovsku zastupničku organizaciju Military Ombudsman, rekao je da ga je Čibirin kontaktirao preko ljeta. Grebenjuk je rekao da je Čibrin kazao kako se protivi ratu.


Čibirin je drugi ruski vojnik koji je pobjegao iz zemlje nakon sudjelovanja u ratu, za kojeg se zna. U kolovozu je Guardian intervjuirao Pavela Filatjeva, bivšeg ruskog padobranca koji je pobjegao iz zemlje nakon što je napisao memoare u kojima je kritizirao rat.


Čibrin je rekao da je sa svojom postrojbom prvi put ušao u Ukrajinu 24. veljače, preko bjeloruske granice. “Nismo imali pojma da ćemo se boriti u Ukrajini”, rekao je. “Svi smo bili prevareni.”


Pljačkali perilice rublja, elektroniku…


Kazao je kako je prvi mjesec invazije proveo u selu Lipivka, zapadno od Kijeva. Tijekom tog razdoblja njegova je brigada optužena za pogubljenja civila u Buči i Andrivki, dva sela u blizini Lipivke.


Nakon što su ukrajinski dužnosnici identificirali 64. mehaniziranu brigadu kao postrojbu koja je zauzela Buču, Vladimir Putin joj je dodijelio počasni naziv “gardijska” i pohvalio postrojbu za “veliko junaštvo i hrabrost”.


Čibrin je tvrdio da nije svjedočio nikakvoj pucnjavi tijekom svog boravka u Lipivki, ali je rekao da je njegova jedinica rutinski pljačkala ukrajinske domove.


“Opljačkali su sve što su našli. Perilice rublja, elektroniku, sve”, rekao je.


Glasine o silovanjima i ubojstvima civila


Dodao je da među njegovim suborcima “postoje glasine” prema kojima su pripadnici njegove jedinice umiješani u seksualno nasilje i ubojstva civila.


UN je ranije potvrdio da je Rusija koristila silovanje i seksualno nasilje kao dio “vojne strategije” u Ukrajini.


Opisao je moral u svojoj jedinici tijekom invazije kao “ekstremno nizak”.


“Svi su pokušavali naći način da izađu iz vojske. Ali naši zapovjednici bi nam prijetili da će nas ustrijeliti ako dezertiramo.”


Rekao je da je 16. lipnja uspio pobjeći iz Ukrajine skrivajući se u kamionu koji je išao u Rusiju po zalihe hrane.


Nakon nekog vremena kontaktirao je mrežu za ljudska prava Gulagu.net, koja mu je pomogla da napusti Rusiju početkom ovog mjeseca.


Vladimir Osečkin, voditelj Gulagu.neta, potvrdio je da je njegova organizacija pomogla Čibirinu da napusti Rusiju. On je rekao kako se nada da će dobiti politički azil u Španjolskoj.


U četvrtak navečer je pušten iz imigracijskog centra zračne luke u Madridu. Guardianu je rekao da će biti smješten u privremeno sklonište za izbjeglice u glavnom gradu Španjolske dok vlasti budu rješavale njegov zahtjev za azil.