Obavještajni podaci

Rusija počela gađati Ukrajinu sjevernokorejskim balističkim projektilima

Portal Novi list

Sjeverna Koreja predstavila je balističke projektile kratkog dometa KN-23 na vojnoj paradi u Pyongyangu 2018. godine

Sjeverna Koreja predstavila je balističke projektile kratkog dometa KN-23 na vojnoj paradi u Pyongyangu 2018. godine

Prvi napad dogodio se 30. prosinca, a Rusija je u utorak lansirala više sjevernokorejskih balističkih projektila u sklopu noćnog napada na ukrajinske gradove



Američki obavještajni dužnosnici utvrdili su da je Rusija nabavila balističke projektile od Sjeverne Koreje i traži balističke projektile malog dometa od Irana dok se Moskva bori da obnovi zalihe za svoj rat s Ukrajinom, priopćila je u četvrtak Bijela kuća.


Nedavno deklasificirani obavještajni podaci, prenosi AP, otkrili su da je Sjeverna Koreja Rusiji dostavila lansere balističkih projektila i nekoliko balističkih projektila, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost John Kirby.





Ruske snage ispalile su najmanje jednu od tih balističkih raketa na Ukrajinu 30. prosinca i ona je pala na otvoreno polje u regiji Zaporizhzhia, rekao je.


Domet od 800+ km


Rusija je u utorak lansirala više sjevernokorejskih balističkih projektila u sklopu noćnog napada, a SAD procjenjuje učinak, rekao je. Projektili imaju domet od oko 885 kilometara.


Američki obavještajni dužnosnici vjeruju da Sjeverna Koreja, u zamjenu za podršku u oružju, želi da joj Rusija isporuči zrakoplove, projektile zemlja-zrak, oklopna vozila, opremu za proizvodnju balističkih projektila i druge napredne tehnologije.



 


Kirby je rekao da dogovor Rusije i Irana nije dovršen, ali da su SAD “zabrinute što ruski pregovori o nabavi balističkih projektila bliskog dometa od Irana aktivno napreduju”.


Nalaz američke obavještajne službe podupire procjenu Južne Koreje da je Sjeverna Koreja povećala suradnju s Moskvom. Vojska Južne Koreje rekla je u studenom da sumnja da je Sjeverna Koreja poslala Rusiji neodređeni broj balističkih projektila kratkog dometa, protutenkovskih projektila i prijenosnih protuzračnih projektila, uz puške, raketne bacače, minobacače i granate.


Putin ovisan o Sjevernoj Koreji i Iranu


Bidenova administracija više je puta nastojala dokazati da je Kremlj postao ovisan o Sjevernoj Koreji, kao i o Iranu, za oružje koje mu je potrebno za rat protiv Ukrajine i otkrila je obavještajne nalaze za koje kaže da to pokazuju.


Sjeverna Koreja i Iran uglavnom su izolirani na međunarodnoj pozornici zbog svojih nuklearnih programa i gaženja ljudskih prava.



Bijela kuća je u listopadu priopćila da je Sjeverna Koreja Rusiji isporučila više od 1000 kontejnera vojne opreme i streljiva.


Odnosi između Rusije i Sjeverne Koreje datiraju od osnivanja Sjeverne Koreje 1948. godine. Sovjetski dužnosnici postavili su mladog i ambicioznog nacionalista, Kim Il Sunga, pokojnog djeda sadašnjeg vođe Kim Jong Una, za prvog vladara zemlje.


Sovjetske pošiljke pomoći bile su presudne u održavanju gospodarstva Sjeverne Koreje na životu desetljećima prije raspada Sovjetskog Saveza početkom 1990-ih.



Kim je u rujnu otputovao u Rusiju kako bi se sastao s predsjednikom Vladimirom Putinom i posjetio ključne vojne lokacije.


Iran im gradi tvornicu dronova


Bijela kuća je rekla da je Rusija od Irana primila stotine jednosmjernih napadačkih bespilotnih letjelica Shahed, kao i opremu za proizvodnju bespilotnih letjelica.



Bidenova administracija također je optužila Teheran da je Rusiji opskrbio materijale za izgradnju tvornice za proizvodnju dronova istočno od Moskve.


Kirby je rekao da će SAD iznijeti svoju zabrinutost u vezi s time u Vijeću sigurnosti UN-a i da će tražiti uvođenje dodatnih sankcija protiv sjevernokorejskih i iranskih pojedinaca i entiteta koji omogućavaju transfer oružja s Rusijom.