
Foto Maxar, Reuters
Ovo su osmislile, izvele i naredile ukrajinske specijalne službe, tvrdi Vladimir Putin
povezane vijesti
Vladimir Putin nazvao je eksploziju na Krimskom mostu u subotu “terorističkim činom”, dok je rusko istražno povjerenstvo zaduženo za istraživanje incidenta reklo da su ga izvele “ukrajinske specijalne snage”.
“Nema sumnje. Ovo je teroristički čin čiji je cilj uništavanje kritično važne civilne infrastrukture”, rekao je ruski predsjednik u videu na Telegram kanalu Kremlja, prenosi The Guardian.
“Ovo su osmislile, izvele i naredile ukrajinske specijalne službe.”
Putin se sastao s Aleksandrom Bastrikinom, šefom ruskog istražnog odbora, koji je predstavio nalaze o subotnjoj eksploziji i požaru na mostu.
Očekivani odgovor Moskve
Njegove su primjedbe postavile scenu za očekivani odgovor Moskve, s Putinom koji je u ponedjeljak sazvao svoje Vijeće za nacionalnu sigurnost kako bi raspravljali o eksploziji koja je pogodila raspon koji povezuje Krim pod ruskom okupacijom s ruskim kopnom.
Napad je bio ponižavajući udarac Putinovom prestižu, koji je osobno otvorio cestovni dio mosta dugog 19 kilometara 2018. i podržao izgradnju vrijednu 4 milijarde dolara.
Ukrajinci su na most gledali kao na omraženi simbol ruskih agresivnih ekspanzionističkih ambicija.
Odvojeno, ruska sigurnosna služba FSB tvrdila je u nedjelju da je primijetila “znatan porast” ukrajinske vatre na svoj teritorij posljednjih dana.
“Od početka listopada, broj napada ukrajinskih oružanih formacija na rusko pogranično područje znatno se povećao”, rekao je FSB, koji je odgovoran za sigurnost granica.
Uzete zajedno, te se izjave svode na zloslutnu naznaku da Moskva možda planira eskalirati sukob s Ukrajinom – nakon niza javnih zahtjeva tvrdolinijaša za oštrom odmazdom.
Ruski masakr civila raketama u Zaporižju
Putinove primjedbe uslijedile su nakon što je najmanje 12 ljudi ubijeno ruskim granatiranjem rezidencijalnog područja u ukrajinskom jugoistočnom gradu Zaporižji, regiji za koju Kremlj nezakonito tvrdi da ju je “anektirao” iako je ne kontrolira.
Neposredno nakon napada, gradsko vijeće je reklo da je 17 ubijeno, ali je kasnije to smanjilo na 12. Regionalna policija izvijestila je u nedjelju poslijepodne da je 13 ubijeno i više od 60 ranjeno, od kojih su najmanje 10 djeca.
Napad u Zaporižju uslijedio je dok su se Ukrajinci pripremali za veliku odmazdu Moskve, koja je upozorila Kijev da ne gađa Krimski most.
Ukrajinski predsjednik Volodymyr Zelenskiy najnoviji je napad opisao kao “apsolutno zlo”. “Opet Zaporižja. Opet nemilosrdni udari na mirne ljude. Na stambenim zgradama, samo usred noći”, rekao je na Telegramu.
“Apsolutna podlost. Apsolutno zlo. Divljaci i teroristi, od onoga koji je to naredio do svih koji su tu naredbu izvršili. Oni će snositi odgovornost, sigurno. Pred zakonom i pred ljudima.”
Čini se da su udari na Zaporižje dio namjerne taktike koja se također koristi protiv drugih gradova blizu fronta, uključujući Harkiv, Mikolaiv i Slovjansk, koji su više puta gađani.
Rusi propagandno poslali par auta preko mosta
Istovremeno, ruski ronioci trebaju ispitati štetu koju je snažna eksplozija ostavila na Krimskom mostu, iako Rusi tvrdi da su most ponovo otvorili za civilni promet.
Unatoč gubitku dviju traka cestovnog mosta, koji se srušio u Kerčki tjesnac, ruski mediji prenijeli su slike nekolicine automobila koji koriste preostale trake, što je vjerojatno više bila prilika za propagandu nego značajan dokaz strukturne ispravnosti mosta.
Zamjenik ruskog premijera Marat Khusnullin rekao je da će ronioci započeti s radom ujutro, a da se detaljnije istraživanje iznad vodene linije očekuje dovršiti do kraja dana.
“Situacijom se može upravljati – neugodna je, ali nije fatalna”, rekao je novinarima ruski guverner Krima Sergej Aksjonov.
“Postoji zdrava želja za osvetom”
“Naravno, pokrenule su se emocije i postoji zdrava želja za osvetom.”
Poluotok ima goriva za mjesec dana i hrane za više od dva mjeseca, rekao je. Rusko ministarstvo obrane reklo je da bi njihove snage u južnoj Ukrajini mogle biti “u potpunosti opskrbljene” preko postojećih kopnenih i pomorskih ruta.
Tvrdnja da oštećenje mosta ne bi ugrozila ruske opskrbne linije dolazi unatoč široko rasprostranjenim dokazima da se Rusija borila s logistikom tijekom devetomjesečnog rata i činjenici da se ukrajinske snage sve više približavaju svojoj drugoj glavnoj opskrbnoj ruti na jugu nakon njihov napredak u regiji Herson.
Rusija je preotela Krim od Ukrajine 2014., a Putin je uz veliku pompu otvorio most koji povezuje regiju s njezinom prometnom mrežom četiri godine kasnije, piše The Guardian.