Ruski predsjednik

Putin poslao jasnu poruku o ruskom plinu za Europu, otkrio i hoće li se sastati sa Zelenskim

Hina

Vladimir Putin / REUTERS

Vladimir Putin / REUTERS

Sjeverni tok 1 ima kapacitet od preko 55 milijardi kubičnih metara (bcm) plina godišnje za izvoz u Europsku uniju



Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u srijedu da bi kapacitet plinovoda Sjeverni tok 1, najveće pojedinačne konekcije za opskrbu Europe ruskim plinom, mogao biti dodatno smanjen zbog sporog napretka u održavanju opreme.


Sjeverni tok 1, koji prolazi dnom Baltičkog mora do Njemačke, u fokusu je otkako je Rusija poslala trupe u Ukrajinu 24. veljače u, kako tvrdi Moskva, “specijalnoj vojnoj operaciji”.


Plinovod ne radi zbog godišnjeg održavanja od 11. do 21. srpnja. Izvori su za Reuters rekli kako se očekuje da će Sjeverni tok nastaviti izvoz plina prema planu, ali sa smanjenim kapacitetom.




Obraćajući se novinarima nakon posjeta Teheranu, Putin je rekao da na Sjevernom toku 1 postoji pet jedinica za pumpanje plina, kojima upravlja Siemens Energy, dok još jedna jedinica nije u funkciji zbog “raspadanja unutarnje obloge”.


“Tamo postoje dva stroja koja rade, pumpaju 60 milijuna kubičnih metara dnevno … Ako se jedan ne vrati, bit će jedan, a to je 30 milijuna kubičnih metara. Ima li Gazprom nešto s tim?”, rekao je Putin, dodajući da bi još jedna turbina za pumpanje plina trebala biti poslana na održavanje 26. srpnja.


Sjeverni tok 1 ima kapacitet od preko 55 milijardi kubičnih metara (bcm) plina godišnje za izvoz u Europsku uniju, koja je prošle godine uvezla ukupno oko 140 bcm plina iz Rusije.


Energetski div pod kontrolom Kremlja, Gazprom, prošlog je mjeseca smanjio izvoz plina ovom rutom na 40 posto kapaciteta, navodeći kašnjenja u povratu turbine koju je Siemens Energy servisirao u Kanadi, a koja je u početku zabranila povrat opreme, pozivajući se na sankcije.


List Kommersant izvijestio je u ponedjeljak, pozivajući se na ljude upoznate sa situacijom, da je Kanada naposljetku poslala turbinu potrebnu za Sjeverni tok 1 u Njemačku 17. srpnja zrakoplovom, nakon što su radovi na popravku bili dovršeni.


Putin je također rekao da Gazprom nije kriv za smanjenje kapaciteta tranzita plina, uključujući i zatvaranje jedne od ruta preko Ukrajine u Europu od strane Kijeva.


Dodao je da je Gazprom spreman ispuniti svoje obveze u izvozu plina.


Pregovori s Ukrajinom


Ruski predsjednik Vladimir Putin rekao je u srijedu u Teheranu da Moskva ne vidi želju Ukrajine da ispuni uvjete onoga što je opisao kao preliminarni mirovni sporazum dogovoren u ožujku.


Obraćajući se novinarima na završetku posjeta Iranu, Putin je rekao da su Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati ponudili posredovanje između Rusije i Ukrajine, koju su snage Moskve napale krajem veljače.


Ukrajinska vlada nije odmah odgovorila na Putinove izjave u ranim jutarnjim satima u srijedu.


Upitan o mogućem sastanku s ukrajinskim predsjednikom Volodimirom Zelenskijem, Putin je rekao da se Kijev nije pridržavao uvjeta preliminarnog mirovnog sporazuma za koji je rekao da je “praktički postignut” u ožujku.


“Konačni rezultat naravno… ovisi o spremnosti strana da provedu dogovore koji su postignuti. Danas vidimo da vlasti u Kijevu nemaju takvu želju.”


Pregovori su održani u ožujku, obje su strane dale prijedloge, ali bez pomaka. Zelenskij je tada rekao da se može vjerovati samo konkretnom rezultatu razgovora.


Putin se u utorak u Teheranu sastao s iranskim vrhovnim vođom ajatolahom Alijem Hameneijem, produbivši veze između dviju zemalja koje su obje pod zapadnim sankcijama.


Tijekom posjeta Iranu, Putin se također susreo s turskim predsjednikom Tayyipom Erdoganom s kojim je razgovarao o sporazumu kojim bi se obnovio crnomorski izvoz žita iz Ukrajine, koji trenutno Rusija blokira.


Rusija je bila spremna olakšati ukrajinski izvoz žitarica preko Crnog mora, ali također želi da se uklone preostale sankcije na izvoz ruskih žitarica, rekao je Putin.


U utorak je ruski čelnik rekao da još nisu riješena sva pitanja u vezi s isporukama žitarica, “ali već je i činjenica da ima pomaka dobra”.


Sastanak s Erdoganom bio je prvi Putinov osobni sastanak s nekim od čelnika zemalja članica NATO-a otkako su ruske trupe izvršile invaziju na Ukrajinu. Putinov posjet Iranu jasna je poruka Zapadu o ruskim planovima za stvaranje bližih strateških veza s Iranom, Kinom i Indijom kako bi se neutralizirale sankcije Zapada uvedene zbog invazije.


Glasnogovornik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je da putovanje u Teheran pokazuje koliko je Rusija postala izolirana.


Kirby je također rekao da Sjedinjene Države pripremaju još jedan paket oružja za Ukrajinu.