Sukob oko bitcoina

Predsjednik Salvadora poručio američkim senatorima da nisu njihova kolonija i da se klone njihovih unutarnjih poslova

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

U stilu kolonizatora, američki senatori zabrinuti su i zbog nečeg drugog osim navodnih rizika za gospodarstvo SAD-a, da će usvajanje bitcoina oslabiti politike sankcija američke vlade ako valjda Salvador neće igrati po američkim pravilima



Predsjednik Salvadora Nayib Bukele u srijedu je nimalo diplomatski “zamolio” američke senatore da se klone unutarnjih poslova njegove zemlje nakon što su pozvali na istragu o gospodarskim rizicima od usvajanja bitcoina kao zakonske valute u Salvadoru.


“U redu boomeri… Imate nula jurisdikcije nad suverenom i nezavisnom nacijom. Mi nismo vaša kolonija, vaše stražnje dvorište ili vaše prednje dvorište. Klonite se naših unutarnjih poslova. Ne pokušavajte kontrolirati nešto što ne možete kontrolirati” – napisao je 40-godišnji Bukele u objavi na Twitteru, misleći na senatore podmaklih goina iz “baby boom” generacije.



Bukeleovi komentari uslijedili su nakon što su senatori Jim Risch, Bill Cassidy i Bob Mendez zatražili su od State Departmenta da podnese izvješće o implementaciji bitcoina u El Salvadoru u svrhu procjene rizika koji on predstavlja za američko gospodarstvo.


Zaista, u stilu kolonizatora američki senatori zabrinuti su i zbog nečeg drugog, da će usvajanje bitcoina oslabiti politike sankcija američke vlade ako valjda Salvador neće igrati po američkim pravilima.


Ova nova politika ima potencijal da oslabi američku politiku sankcija, osnažujući zlonamjerne aktere poput Kine i organiziranih kriminalnih organizacija” – rekao je Risch u priopćenju u srijedu.


Diplomatski odnosi između Salvadora i Sjedinjenih Država pogoršali su se nakon što je Bijela kuća javno osudila slučajeve korupcije u Bukeleovoj vladi i autoritarne tendencije mladog predsjednika naklonjenog kriptovalutama.


Podsjetimo, Salvador je dospio na naslovnice u rujnu kada je postao prva zemlja koja je prihvatila bitcoin kao zakonito sredstvo plaćanja, odnosno svoju valutu, paralelno s američkim dolarom, no prvog dana novog režima globalna cijena najpopularnije kriptovalute pala je za više od 10%. Neuznemiren time, ili optužbama o pogrešnoj provedbi svog eksperimenta, predsjednik Bukele je „tvitao“ da mala srednjoamerička nacija nastavlja kupovati još bitcoina, iskorištavajući pad cijena što je odluka koja je bila izazvala oštre kritike Međunarodnog monetarnog fonda (MMF).