U potrazi za žrvtama i spašavanju sudjeluje gotovo 4.000 spasitelja. Premijer Monti obećao pomoć države u što kraćem roku
Nova snažna podrhtavanja tla na sjeveru Italije nisu isključena, izjavio je ravnatelj Nacionalnog instituta za geofiziku i vulkanologiju (INGV) Stefano Gresta na tiskovnoj konferenciji u Rimu.
Posljednje vijesti govore o još jednoj, 17. žrtvi, a neki mediji navode da ih je već i više od 20.
Prvi jak potres magnitude 5,8 zatresao je talijansko tlo u 9 ujutro, nešto slabijeg intenziteta bili su potresi u 10.24 sati i 11.50 sati da bi u 12.56 sati područje pogodio potres magnitude od 5,6 s epicentrom između Mantove i Modene, a već u 13 sati magnitude 5,1 s epicentrom između Mantove, Reggio Emillie i Modene. Prema Nacionalnom institutu za geofiziku i vulkanologiju potres je bio na dubini od 9,6 kilometara, a udario je manje od trideset kilometara od Modene, blizu mjesta prošlotjednog potresa.
Na području Modene i Ferrare je od potresa 20. svibnja zabilježeno više od 800 potresa a samo u utorak 70, od kojih je najsnažniji bio magnitude 5,8 u devet sati ujutro, izvijestila je agencija ANSA.
Između 16 i 17.30 sati zabilježeno je čak 13 potresa, od kojih je najjači bio 3,9 stupnjeva i pogodio je područje Modene. Premijerov savjetnik Antonio Catricala kazao je kako ne smatraju da se radi samo o podrhtavanjima kao poslljedicama glavnog potresa već o novim velikim potresima, a nakon svakoga očekuje se pojačana seizmička aktivnost.
Potres se osjetio u cijeloj sjevernoj Italiji, od Bolzana na granici s Austrijom do Milana, pa čak i u Toskani, te u Hrvatskoj i Sloveniji.
Troje radnika izgubilo je život u mjestu San Felice sul Panaro kad se urušila industrijska zgrada, troje zaposlenika tvrtke Bbg iz Mirandole također je poginulo u urušavanju, a još troje građana izgubilo je život pri urušavanju njihovih domova u Concordiji, Finale Emiliji i Cavezzu.
U Mirandoli je teško oštećeno nekoliko crkava, a u cijelom području je novi potres izazvao potpuno urušavanje objekata oštećenih u prvom potresu. Televizija RAI objavila je da su i znatno južnije evakuirane neke škole, čak i u Firenci. Panika je zavladala i u Veneciji, gdje se srušio jedan kip na Piazzale Roma, ozlijedivši jednu prolaznicu.
Među najteže stradalim mjestima je i Medova čiji je gradonačelnik Felippe Molinari.
– Pred nama je vrlo teška noć. Imamo 6.300 stanovnika, od kojih više od 3.000 ne može svojim kućama. Počelo nam je ponestajati hrane, lijekova, deka. Ljudi su u panici. Preporuka je da se ne vraćaju kućama, izjavio je gradonačelnik Molinari.
Telefonske linije bile su doslovno »u tiltu« izvješćuju talijanski mediji kada su zbog panike brojni građani počeli zvati spasilačke službe. Evakuirane su i neke od bolnica, a stalno pristižu nove informacije o oštećenjima gradskih središta. Organizirani su i brojni kampovi i prihvatilišta na otvorenome, a spašavanje unesrećenih je u punom jeku. Strah od novih potresa i stradavanja mnoge je izvukao na ulicu i ne žele se vratiti kućama strahujući od ponovnih urušavanja.
Niz prometnica zatvoren je zbog opasnosti od urušavanja mostova, a velika oštećenja pretrpjele su brojne ruralne kuće.
Novi potresi uzburkali su i već prethodno podjeljena mišljenja oko odluke vlasti da se nakon potresa od 20. svibnja može sigurno boraviti u školama i drugim zgradama. Mnogi su mišljenja da se nije dovoljno napravilo po pitanju sanacije i sigurnosti prije nego li se dopustilo građanima da se vrate na posao. Tome u prilog ide i činjenica da među smrtno stradalima ponovno ima mnogo radnika.
Potres se osjetio i u Hrvatskoj i Sloveniji.
Više o potresu u Italiji kojemu je svjedočio i reporter Novog lista Orlando Rivetti čitajte i u tiskanom izdanju Novog lista od srijede, 30. svibnja 2012.