Izbori

Poljski oporbeni blok zajedno osvojio najviše glasova, ali neće prvi dobiti priliku sastaviti vladu

Portal Novi list, Hina

Foto Reuters

Foto Reuters

Prema 50 posto prebrojanih glasova PiS je osvojio 38,3 posto, a liberalna Građanska koalicija (KO) na drugom je mjestu s 27,8 posto



Poljska vladajuća stranka Pravo i pravda (PiS) osvojila je najviše glasova na parlamentarnim izborima, pokazuju službeni rezultati u ponedjeljak na temelju polovice prebrojanih glasačkih listića.


Prema 50 posto prebrojanih glasova PiS je osvojio 38,3 posto, a liberalna Građanska koalicija (KO) na drugom je mjestu s 27,8 posto.


Slijede Treći put (desni centar) s 14,4 posto te Nova ljevica s 8,2 posto osvojenih glasova.




Te dvije stranke saveznici su KO-a koju vodi bivši premijer Donald Tusk i oporbeni blok zajedno je osvojio najviše glasova.


Međutim, Tusk i njegovi saveznici možda će morati pričekati tjednima ili čak mjesecima prije nego što počnu sastavljati vladu.


Predsjednik države Andrzej Duda, saveznik PiS-a, najavio je da bi prvo šansu za formiranje vlade mogao dati relativnom pobjedniku, a to znači da će premijer Mateusz Morawiecki ili neki drugi čelnik stranke dobiti mandat za sastav vlade.


PiS-ova saveznica, krajnje desna Konfederacija osvojila je 7,3 posto, prema 50 posto prebrojanih glasova, što je više od 6,4 posto glasova koliko su predviđale izlazne ankete.


Osim Konfederacije PiS nema mnogo saveznika u parlamentu.


Tusk (66), u nedjelju navečer bio je radostan nakon objave prvih rezultata izlazne ankete i poručio “Demokracija je pobijedila… Ovo je kraj vlade PiS-a”.


Čelnik PiS-a Jaroslaw Kaczynski (74), priznao je u nedjelju navečer dužnosnicima okupljenima u sjedištu stranke u Varšavi da nije poznato hoće li osvojiti novi mandat.


Pobjeda oporbe na izborima koju analitičari vide kao najvažniju na kontinentu u posljednjih nekoliko godina mogla bi potencijalno redefinirati odnos između Bruxellesa i pete najveće države članice u EU, najveće na istoku.


Poljska se sukobljava s Europskom unijom na pitanjima vladavine prava, slobode medija, migracija i LGBT pravima otkako je konzervativni nacionalistički PiS došao na vlast 2015.


Oporba predvođena Tuskom, koji je bio i predsjednik Europskog vijeća, obećala je da će popraviti veze s Bruxellesom i poništiti reforme za koje tvrdi da potkopavaju demokratske standarde.