Zabrinjavajući trend

Ovo je deset najskupljih vremenskih katastrofa u 2021. godini. Zajedno su prouzročile štetu u visini 7 hrvatskih državnih proračuna

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Najskuplja katastrofa bila je Ida - uragan koji je krajem kolovoza i početkom rujna pogodio široko područje SAD-a, od Louisiane do sjeveroistočne obale, uključujući i New York. Štete od poplava  i ostalih oštećenja imovine u uraganu rezultirale su ekonomskim troškovima koji se procjenjuju na 65 milijardi dolara



Deset najskupljih vremenskih katastrofa u 2021. godini premašilo je ukupnu materijalnu štetu od 150 milijardi eura, što odgovara veličini od sedam hrvatskih državnih proračuna. Ovo je povećanje u odnosu na prethodnu godinu i odražava rastući utjecaj globalnog zatopljenja, navodi britanska nevladina organizacija – Christian Aid u svom godišnjem izvješću objavljenom u ponedjeljak.  Navodi se da je u tih 10 ekstremnih vremenskih događaja poginulo najmanje 1075 ljudi, dok ih je raseljeno više od 1,3 milijuna.


Stvari postaju još tmurnije kada se uzme u obzir da su izračuni uglavnom rađeni u bogatijim zemljama s razvijenijom i bolje osiguranom infrastrukturom, ali Christian Aid ističe da su se “neki od najrazornijih ekstremnih vremenskih događaja 2021. godine dogodili u siromašnim zemljama, koje su malo pridonijele uzrocima sve naglašenijim  klimatskim promjenama“ i gdje najveći dio štete nije osiguran. Primjerice, u Južnom Sudanu su poplave, čiji se ekonomski trošak nije mogao procijeniti, pogodile su oko 800.000 ljudi.


Najskuplja katastrofa bila je Ida – uragan koji je krajem kolovoza i početkom rujna pogodio široko područje SAD-a, od Louisiane do sjeveroistočne obale, uključujući i New York. Štete od poplava  i ostalih oštećenja imovine u uraganu rezultirale su ekonomskim troškovima koji se procjenjuju na 65 milijardi dolara.




Srpanjske poplave u Njemačkoj, Belgiji i susjednim zemljama zauzele su drugo mjesto s gubicima procijenjenim na 43 milijarde dolara (38 milijardi eura), dok je Uri, zimska oluja u SAD-u koja je izazvala nezapamćenu do juga Teksasa i izazvala pustoš u električnoj mreži, prouzročila štetu od 23 milijarde dolara (20,3 milijarde eura).


Poplave u kineskoj pokrajini Henan u srpnju također su uvelike premašile štetu od 10 milijardi dolara.


Slijedile su poplave u Britanskoj Kolumbiji u Kanadi (7,5 milijardi dolara), zahlađenje krajem travnja u Francuskoj koje je opustošilo prestižne vinograde (5,6 milijardi dolara), ciklon Yaas u Indiji i Bangladešu (3 milijarde dolara), poplave u Australiji (2,1 milijarda dolara), Tajfun In-Fa u Kini (2 milijarde dolara), te ciklon Tuktae u Indiji i Šri Lanki (1,5 milijardi dolara).


Sredinom prosinca, reosiguravatelj Swiss Re objavio je globalnu procjenu troškova prirodnih katastrofa u 2021. godini, procijenjenu na oko 221 milijardu eura, što je 24% više u odnosu na 2020. godinu.


Vremenske katastrofe su oduvijek postojale, ali klimatske promjene uzrokovane ljudskim aktivnostima povećavaju njihovu učestalost i utjecaje, tvrde znanstvenici.