Charles Scicluna

Ovaj nadbiskup ne želi više gubiti svećenike: Neka me proglase i heretikom, ali ukinimo celibat

Portal Novi list

Charles Scicluna / Foto Reuters

Charles Scicluna / Foto Reuters

Da je na meni, revidirao bih zahtjev da svećenici moraju biti u celibatu. Iskustvo mi je to pokazalo, kazao je Charles Scicluna, savjetnik pape Franje



Visoki vatikanski dužnosnik rekao je da bi Rimokatolička crkva trebala revidirati zahtjev da svećenici budu u celibatu, priznajući da će neki tu ideju smatrati “heretičkom”.


Nadbiskup Charles Scicluna s Malte, član vatikanskog doktrinarnog ureda i savjetnik pape Franje, rekao je: “Da je na meni, revidirao bih zahtjev da svećenici moraju biti u celibatu. Iskustvo mi je pokazalo da je to nešto o čemu moramo ozbiljno razmisliti.”


Crkva je “izgubila mnoge velike svećenike jer su odabrali brak”, rekao je u intervjuu za Times of Malta, prenosi The Guardian.


Svećenici se ponekad zaljube




Celibatu je bilo mjesta, ali crkva je također morala uzeti u obzir da se svećenici ponekad zaljube i da su prisiljeni birati između toga i svog poziva, rekao je. “Neki svećenici s tim se nose potajno upuštajući se u sentimentalne veze.”


Scicluna je dodao: “Ovo je vjerojatno prvi put da to javno govorim i nekima će to zvučati heretički.”


Papa je poslao različite poruke o tom pitanju. Godine 2017. rekao je da bi Katolička crkva mogla razmotriti zaređenje oženjenih muškaraca koji bi potencijalno mogli raditi u udaljenim područjima suočenim s nedostatkom svećenika.


“Moramo razmisliti o tome jesu li viri probati mogućnost”, rekao je Franjo, misleći na starije oženjene muškarce koji su već uključeni u crkvene poslove.


Dvije godine kasnije odbacio je bilo kakvu promjenu pravila o celibatu. Godine 2021. odbio je prijedlog da se nekim starijim oženjenim muškarcima dopusti zaređenje u udaljenim područjima u Amazoniji gdje postoji strahovit nedostatak svećenika.


Ali prošle je godine Franjo ponovno progovorio o pravilu celibata, rekavši da “nije vječno, poput svećeničkog ređenja”, već je “disciplina” koja se može revidirati.


Nekad su se smjeli ženiti


Scicluna je u intervjuu istaknuo da su se svećenici smjeli ženiti u prvom tisućljeću crkvene povijesti, a da je brak danas dopušten u istočnom obredu Katoličke crkve i Pravoslavne crkve.


Protestantske i anglikanske crkve također dopuštaju oženjeno svećenstvo. Neki oženjeni muškarci koji su bili zaređeni u anglikansku crkvu od tada su prešli na katoličanstvo, uglavnom protiveći se zaređenju žena, te im je dopušteno da nastave služiti kao svećenici.


Protivnici oženjenog svećeništva tvrde da celibat omogućuje svećeniku da se u potpunosti posveti crkvi i svojoj zajednici.


Zagovornici promjena kažu da je pravilo o celibatu pridonijelo krizi zvanja i nedostatku svećenika, usamljenosti pa čak i samoubojstvu, kao i seksualnom zlostavljanju djece i ranjivih odraslih osoba.


Pokret za oženjeno svećenstvo (MMaC), sa sjedištem u Engleskoj i Walesu, prethodno je pozvao na osnivanje nacionalne komisije biskupa, svećenstva i laika kako bi se raspravljalo o načinima rješavanja problema nedostatka svećenika, uključujući ublažavanje ili ukidanje pravila o celibatu.


No kardinal Vincent Nichols, nadbiskup Westminstera i vođa crkve u Engleskoj i Walesu, rekao je da ne vidi potrebu za promjenama.


“Ohrabrujuće i radikalno”


Mike Kerrigan, predsjednik MMaC-a, rekao je da je Sciclunin prijedlog ohrabrujući i radikalan.


“Ako on kaže da bi crkva trebala razmisliti o dopuštanju svećenicima da se žene, to bi moglo značiti usvajanje sličnog stava kao, što ga na primjer, imaju anglikanci: i da se muškarac može oženiti i naknadno biti zaređen, i da već zaređeni svećenik u celibatu može odlučiti oženiti se.


Ovo bi išlo dalje od sadašnje discipline u katoličkim crkvama istočnog obreda (i svim pravoslavnim crkvama), gdje se muškarci mogu vjenčati prije – ali ne i nakon – ređenja.


I to bi daleko nadišlo skromni cilj koji je postavio MMaC – da crkva zaredi prikladne oženjene laike – prijedlog koji, unatoč tome, naši biskupi još uvijek nisu prihvatili, unatoč strašnom nedostatku svećenika u celibatu”, rekao je Mike Kerrigan.


Čime je papa razočarao liberale


Papa Franjo promijenio je crkvenu praksu u brojnim osjetljivim pitanjima tijekom svog papinstva, kao što je zapošljavanje žena na višim laičkim ulogama u Vatikanu i dopuštanje svećenicima da blagoslivljaju istospolne veze.


Ali također je razočarao liberale time što je udvostručio protivljenje crkve pobačaju, rekavši da je to ubojstvo i podupirući zabranu kontracepcije.


U ponedjeljak je pozvao na globalnu zabranu surogat majčinstva.


Diplomatima u Vatikanu rekao je: “Smatram žalosnom praksu tzv. surogat majčinstva, koja predstavlja tešku povredu dostojanstva žene i djeteta, temeljenu na iskorištavanju situacija materijalnih potreba majke.


Slijedom toga, izražavam nadu da će međunarodna zajednica nastojati zabraniti ovu praksu univerzalno.”