U ponedjeljak usvojeni zakon primjenjivat će se na Izraelce osuđene za ubojstvo čiji su napadi usmjereni na “okončanje postojanja Izraela”, što znači da bi se smrtna kazna izricala za Palestince, ali ne i za židovske Izraelce koji su počinili slične zločine, kažu kritičari.


Palestinski predsjednik Mahmud Abas zakon je osudio, ocijenivši da je riječ o kršenju međunarodnog prava i propalom pokušaju zastrašivanja Palestinaca.




Pakistan, Turska, Egipat, Indonezija, Jordan, Katar, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati smatraju da zakon predstavlja “opasnu eskalaciju” te su istaknuli “hitnu potrebu za suzdržavanjem od mjera” koje riskiraju da se napetosti na terenu dodatno rasplamsaju, objavilo je pakistansko ministarstvo vanjskih poslova.


“Istaknuli su važnost jamčenja odgovornosti i pozvali na jačanje međunarodnih napora čija je svrha održati stabilnost i spriječiti dodatno pogoršanje” stanja, kaže se u priopćenju.


I talibanska vlada u susjednom Afganistanu zakon je nazvala “nastavkom ugnjetavanja” te pozvala “međunarodne organizacije i utjecajne zemlje da poduzmu hitne i praktične korake kako bi se spriječile takve akcije”.


Zakon je izazvao slične kritike i među zapadnim saveznicima Izraela u trenutku kada je zemlja već pod povećalom zbog sve snažnijeg nasilja židovskih doseljenika nad Palestincima na okupiranoj Zapadnoj obali. Europska unija i Njemačka izrazile su zabrinutost zbog tog poteza, kojemu se usprotivila i Kanada.


Zagovornici zakona tvrde da će smrtna kazna odvratiti Palestince od pribjegavanja smrtonosnim napadima na Izraelce ili pokušaja otmica čiji je cilj utjecati na pregovore o razmjeni kada su posrijedi Palestinci utamničeni u izraelskim zatvorima.


Izraelski premijer Benjamin Netanyahu je, nastojeći spriječiti negativne reakcije, zatražio da se neki elementi zakona ublaže, izvijestili su izraelski mediji.