Novi kurs

Obvezujući saveznu vladu da će biti ugljično neutralna do 2050., Biden posredno pritišće privatni sektor

T.I.

Foto: Wikimedia Commons

Foto: Wikimedia Commons

Odredba da će savezna vlada kao najveći pojedinačni kupac struje u SAD trošiti isključivo električnu energiju koja je proizvedena na ekološki prihvatljiv način natjerat će automatski energetski sektor da pronađe alternativne izvore čiste električne energije



Nakon što je Trumpova administracija kroz cijeli mandat plesala na rubu poricanja klimatskih promjena, Joe Biden zauzima sasvim novi kurs i pokušava malim i većim koracima. Neki od njegovih prvih poteza bile su izvršne naredbe vezane uz klimatske promjene.


Biden je vratio SAD među potpisnike Pariškog klimatskog sporazuma, donio uredbu kojom se traži revizija svih Trumpovih odluka koje bi dugoročno dodatno opterećivale okoliš, kao što je dozvola za projekt naftovoda Keystone iz Kanade, kao i odluke o daljnjim istraživanjima nafte i plina u području Arktika.


U vrijeme ulaska u Bijelu kuću Biden je obećao da će poduzeti sve da SAD vrati na stazu predvodnika u borbi protiv klimatskih promjena i da država koju vodi postane ugljično neutralna do 2050. godine.




Sad ono što je obećao počinje i izvršavati, krečući od sebe, odnosno svoje administracije. U srijedu je, naime, potpisao izvršnu uredbu koja će federalnu vladu učini ugljično neutralnom do 2050. godine.


Plan je slijedeći. Do 2030. savezna vlada će u potpunosti promijeniti izvore električne energije, što će reći prijeći na obnovljive, i do 2035 . godine izmijeniti savezni vozni park prelaskom na električne aute i kamione, što bi trebalo smanjiti sadašnju emisiju stakleničkih plinova saveznih institucija za 65 posto.


„Kao najveći pojedinačni vlasnik zemljišta, potrošač energije i poslodavac u državi, savezna vlada može katalizirati ulaganja privatnog sektora i proširiti gospodarstvo i američku industriju transformirajući način na koji gradimo, kupujemo i upravljamo električnom energijom, vozilima, zgradama i drugim operacijama, na čist i održiv“ – stoji u izvršnoj uredbi.


Savezna vlada SAD-a na svim razinama je monstrum po brojkama: uključuje 300 tisuća zgrada i 600 tisuća vozila. Da bi se ta masa imovine “prevela“ u ekološki prihvatljivu, savezna će vlada za opremu i servise trošiti čak 650 milijardi dolara godišnje.


I dok ovaj ambiciozni plan pozdravljaju kao ozbiljan i izvediv, drugi pak kažu da je riječ o predugom roku i premlakom koraku ka nultoj emisiji stakleničkih plinova.


Ovo zvuči kao da tinejdžer u vašoj kući obeća da će očistiti svoju sobu u roku od 30 godina. Mi trebamo akciju odmah“ – prenosi Newsweek riječi Billa Snapea, odvjetnika u ekološkoj udruzi  Center for Biological Diversity.


Drugi su ipak umjereniji i smatraju ovaj korak krupnim koji samo na prvu disciplinira u ekološkom smislu jedino saveznu vladu. Odredba da će savezna vlada kupovati i trošiti isključivo električnu energiju koja je proizvedena na ekološki prihvatljiv način natjerat će automatski energetski sektor da pronađe alternativne izvore čiste električne energije. Ne treba smetnuti s uma da je savezna vlada najveći pojedinačni kupac struje u SAD. Isto tako ne treba podcijeniti psihološki odjek ovakve uredbe s kojim će vlada biti uzor i vodilja ostatku privatnog sektora da prihvati iste ili slične ciljeve ugljične neutralnosti.