Utrka u Georgiji

O sudbini američkog Senata u drugom krugu odlučuju hiperkonzervativac i pastor s propovjedaonice Martina Luthera Kinga

Portal Novi list

Raphael Warnock i Herschel Walker

Raphael Warnock i Herschel Walker

Birači u Georgiji morat će u prosincu ponovo na birališta u utrci koju obje strane vide kao ključnu i odlučujuću za kontrolu nad Senatom



Potpuno je neizvjesno tko će imati većinu u američkom Senatu. Utrka između demokratskog senatora Raphaela Warnocka i njegovog republikanskog protukandidata, Herschela Walkera, nastavit će se u drugom krugu izbora u prosincu, prema Associated Pressu, jer niti jedan kandidat nije prešao prag od 50 posto za pobjedu na izborima održanim u utorak.


Rezultat unosi još više neizvjesnosti u utrku koju obje strane vide kao ključnu i odlučujuću za kontrolu nad američkim Senatom, piše The New York Times.


Hiperkonzervativac protiv pastora


Walker, politički pridošlica kojeg prate kontroverze, vodio je hiperkonzervativnu kampanju na kojem teško da je iznosio ikakve konkretne politike, već se posvetio kulturnim ratovima.




Warnock, koji je viši pastor baptističke crkve Ebenezer u Atlanti, vodio je kampanju uglavnom na temelju svog rada u posljednje dvije godine u Senatu.



Posebno je naglašavao zakon koji je usvojio zajedno s republikanskim senatorima i politike demokrata namijenjene stanovnicima Georgije s niskim primanjima i onima starijim od 65 godina.


Obojica su lako pobijedila na stranačkim predizborima.


Novi izborni zakon u Georgiji propisuje da se drugi krug mora održati za četiri tjedna, prisiljavajući kampanje da mobiliziraju birače i koordiniraju događaje tijekom Dana zahvalnosti i prvih tjedana blagdanske sezone.


To znači da će se glasači u Georgiji i dalje suočavati s napadom političkih oglasa tijekom sljedećeg mjeseca kampanje, što će vjerojatno donijeti više posjeta osoba visokog profila iz obje stranke.


Suprotni politički senzibiliteti


Kampanje će ići u produžetke, radeći na ponovnom odazivu birača nakon dva duga ovogodišnja izborna ciklusa obilježena svađama.


Dva crna muška kandidata dolaze iz različitih sredina i suprotnih su političkih senzbiliteta. Walker je bivši sportaš koji je kritizirao demokrate, optužujući ih da koriste rasu za podjelu “velike zemlje pune velikodušnih ljudi”.



Warnock sada propovijeda s propovjedaonice koju je nekoć vodio velečasni dr. Martin Luther King Jr., gdje prenosi poruke o sustavnom rasizmu i propovijedao je hvalospjeve crncima žrtvama policijskog nasilja.


Warnock i srodne demokratske skupine potrošili su milijune dolara na oglašavanje kako bi u javnosti naglasili postojeće optužbe za obiteljsko nasilje protiv Walkera. Demokrati su objavili nekoliko spotova o bivšoj Walkerovoj supruzi, Cindy Grossman, prepričavajući slučajeve u kojima je opisivala fizičko nasilje i prijetnje da će joj okončati život.


No, te optužbe nisu izbacile iz kolosijeka Walkerovu kampanju, koja je bila ojačana nepokolebljivom potporom čvrste konzervativne baze u Georgiji.


Za konzervativce koji su bili zabrinuti zbog Walkerove prošlosti, parada posjeta nacionalnih republikanskih ličnosti, uključujući senatore Ricka Scotta, Lindsey Graham i Teda Cruza, uvjerila je mnoge u stranci da će Walker biti, iznad svega, u Senatu SAD-a glasovati kao pouzdan republikanac.


Walker je također više puta pokušao povezati Warnocka s predsjednikom Joeom Bidenom i demokratskim politikama na nacionalnoj razini po pitanjima gospodarstva i kriminala, sugerirajući da bi ponovni Warnockov izbor samo pogoršao ekonomske probleme zemlje i učinio gradove u Georgiji manje sigurnima.