Ivica Galovic/PIXSELL
Mnogi špediteri prisiljeni odbijati ponude za prijevoz robe zbog nedostatka vozača koji stoje na raspolaganju
povezane vijesti
Njemački špediteri apelirali su na politiku da poduzme mjere kako bi se smanjio nedostatak vozača kamiona, javljaju njemački mediji u ponedjeljak.
„Trenutno nam nedostaje preko 120.000 vozača teretnih vozila a situacija bi se mogla dodatno pogoršati“, rekao je u razgovoru za agenciju Reuters Dirk Engelhardt, glasnogovornik Saveza njemačkih špeditera (BGL).
On je rekao kako godišnje u mirovinu odlazi 30 do 35 tisuća vozača dok se istodobno samo 15 do 20 tisuća novih pojavljuje na tržištu rada.
„Razlika između ponude i potražnje za vozačima će postajati sve veća i veća“, rekao je Engelhardt.
Kaže kako su mnogi špediteri prisiljeni odbijati ponude za prijevoz robe zbog nedostatka vozača koji stoje na raspolaganju.
U Njemačkoj se još uvijek 80 posto robe prevozi cestovnim putem iako već godinama postoje inicijative da se što više transporta robe prebaci za željeznicu.
Engelhardt je u ime Saveza špeditera izrazio bojazan u slučaju proširenja ruske agresije i na druge europske zemlje.
„U tom slučaju bi sva teretna vozila bila prisiljena vratiti se u zemlju porijekla, a već sad je gotovo svaki drugi kamion na njemačkim cestama stranih registracija“, rekao je Engelhardt.
Apelirao je na političare i da olakšaju izdavanje radnih viza vozačima iz zemalja koje nisu članice Europske unije.