Odabrao je nomadski život

Menadžer koji živi u kamperu: “Putujem svaki dan i usprkos svemu – štedim”

P. N.

Foto Pixabay

Foto Pixabay

Pet dana na Sardiniji ispred morske panorame, tri dana u Toskani s pogledom na vinograde. Možda usred šume, ili uz jezero. I tako dalje, iz dana u dan

 


Ima plaću menadžera i seosku kuću veličine 120 četvornih metara, ali je ipak odlučio živjeti (i raditi) u kamperu. Odabrao je smart working, rad na daljinu ali – putujući, tako da je svaki dan na drugom mjestu. Pet dana na Sardiniji ispred morske panorame, tri dana u Toskani s pogledom na vinograde. Možda usred šume, ili uz jezero. I tako dalje, iz dana u dan. “Otkako sam prestao raditi od kuće ili iz ureda, produktivnost mi se eksponencijalno povećala. Dok radim sretan sam, gledam oko sebe i osjećam se dobro, inspiraciju crpim iz zraka koji udišem: mora, planina, livada”, priča menadžer za talijanski list Il Corriere della Sera.


Fabio Antichi kraj svog kampera / Screenshot

Fabio Antichi kraj svog kampera / Screenshot


Zove se Fabio Antichi, iz Pise je, ima 37 godina i tako živi već osam mjeseci – nomadski po svom izboru. Radi u web agenciji Dibix, kreira web stranice i bavi se e-trgovinom, bavi se promocijom kroz razne aktivnosti web marketinga. On ima važnu ulogu u tvrtki: voditelj je digitalnog marketinga – menadžer.


U njegovom životu, prekretnica je došla s lockdownom uslijed pandemije koronavirusa. “Osjećao sam se kao zatvorenik u svojoj kući, prekrasnoj kući, naravno, ali nakon nekog vremena znao sam napamet sve puteve i sve kutove. Htio sam promijeniti ambijent, putovati, upoznavati ljude. I trebalo mi je svjetlo. A onda sam kupio kamper, počeo sam raditi u parkovima u blizini svoje kuće, a onda sam se sve više i više udaljavao. Okusio sam to, a od prošlog ožujka živim u kamperu. Idem kući samo jednom u dva tjedna, uglavnom da pozdravim članove obitelji i uzmem nešto odjeće”, ispričao je Fabio Antichi za Il Corriere della Sera.


Kretanje potiče rad uma


No nemojte misliti da se život u kamperu ne može uskladiti s poslom. Fabio tvrdi upravo suprotno. On naime smatra da kretanje potiče rad uma. A kada u kasnim popodnevnim satima napusti posao, Fabio počinje lutati gradom u kojem se nalazi. U vrijeme večere potraži neku od tipičnih gostionica. Provest će cijelu zimu ovako. Ako padne kiša, možda neće biti tako idilično: “Ne brinite, kaže, kad vrijeme bude loše možda ću otići raditi u Bolognu, a navečer ću hodati natkrivenim prolazima pa ću biti zaštićen». Osim toga, u kamperu ima klima uređaj, TV, WC i tuš.


Fabio Antichi / Screenshot

Ponekad morate imati hrabrosti izaći iz rutine – Fabio Antichi / Screenshot


“Nisam ni lud ni heroj”


Takav život zasigurno će mu donijeti i uštedu, s obzirom na ogromno povećanje računa koje donosi kriza. Na krovu njegova kampera nalaze se, naime, solarni paneli koji napajaju bateriju od 200 ampera i štede mu struju. A kad je riječ o plinu, za zagrijavanje kampera potrebno ga je vrlo malo, što stoji deset eura mjesečno. “Praktički sam eliminirao račune, sadašnja energetska kriza me još više uvjerava u ispravnost mog izbora”.


Dva srca, jedan kamper


Fabio ne isključuje mogućnost da tijekom narednih mjeseci otiđe i u inozemstvo. Kad nije hladno, on otvori verandu kampera i postavi stolić na sredinu livade. Zatim počne raditi, pisati, zvati, slati e-poštu. Povremeno mu se pridruži i njegova djevojka, koja također radi na daljinu. Dva srca, jedan kamper. Za neke je Fabio luđak, za druge heroj. Na takve komentare Fabio odgovara: “Nisam ni lud ni heroj. Ponekad morate imati hrabrosti izaći iz rutine; učinio sam to i otkrio ljepotu rada usred vinograda; lijepo je kad u pauzi mogu ubrati i pojesti grozd”.