Analiza ISW-a

Kompliciraju se stvari u Bahmutu, protunapad je usporen. Veliki zaokret oko slanja američkih aviona Kijevu?

Portal Novilist.hr

Reuters

Reuters

Ukrajinski protunapadi oko Bahmuta vjerojatno su eliminirali prijetnju potpunog ruskog opkoljavanja tog grada, piše ISW



Institut za proučavanje ratova (ISW) u današnjoj analizi stanja na ukrajinskom ratištu navodi kako su protunapadi kijevskih snaga na području Bahmuta u posljednja 24 sata bitno usporeni.


Ruske snage su, naime, većinu svojih pričuva koncentrirale u smjeru tog grada, što je usporilo brzinu napredovanja Ukrajinaca. Oni trenutno napadaju na sjevernim i južnim predgrađima grada za koji bitke traju već mjesecima i napredovali su 500 metara na jednom, te tisuću metara na drugom krilu.


“Ruski vojni blogeri slave usporavanje stope ukrajinskog napredovanja uz tvrdnju da nisu u stanju izdržati dugotrajne lokalizirane protunapade oko Bahmuta. No ruske snage na bokovima Bakhmuta vjerojatno su i dalje slabe. Financijer Wagner grupe Jevgenij Prigožin nastavio je kritizirati rusku 4. motoriziranu streljačku brigadu zbog povlačenja s obrambenih linija jugozapadno od Ivanivska. Važnije je da su ukrajinski protunapadi oko Bahmuta vjerojatno eliminirali prijetnju potpunog ruskog opkoljavanja tog grada i prisilili Ruse da dodijele oskudne vojne resurse za obranu. To je vjerojatno i bila namjera”, pišu analitičari ISW-a.




Ruske snage su, stoji dalje u izvješću, izvele još jednu seriju napada bespilotnim letjelicama i projektilima diljem Ukrajine u noći s 18. na 19. svibnja. Ukrajinski vojni izvori izvijestili su da je Rusija lansirala šest krstarećih raketa Kalibr i 22 drona Shahed-131/136 na Ukrajinu iz smjera Crnog mora. Od toga je oboreno 16 dronova i tri rakete Kalibr, unatoč tvrdnji ruskog Ministarstva obrane da su projektili pogodili ciljeve. ISW navodi kako je nedavno pojačavanje ruskih udara na ukrajinska pozadinska područja vjerojatno dio nove zračne kampanje koja se temelji na degradaciji ukrajinskih protuofenzivnih sposobnosti u kratkoročnom razdoblju. Pozivaju se i na staru tezu kako Rusi ubrzano troše svoje zalihe preciznih projektila i to daleko brže negoli ih mogu proizvoditi.


ISW danas spominje kao važnu i izjavu američkog predsjednika Joea Bidena sa samita G7 zemalja kako će Washington podržati obuku ukrajinskih pilota na zrakoplovima F-16. Ova odluka označava oštar zaokret u američkoj politici i uslijedila je nakon Bidenovih sastanaka s čelnicima G7 u Hirošimi. Navodi se i kako su ukrajinski piloti na preliminarnim testiranjima na simulatorima letenja nadmašili sva očekivanja Pentagona i kako mogu biti spremni upravljati avionima F-16 za samo četiri mjeseca, a ne za 18 koliko se dosad interno procjenjivalo.