Uspješan let

Jeff Bezos, najbogatiji čovjek na svijetu, ispunio dječački san. Odletio u svemir i vratio se sigurno nazad

Tihomir Ivka

Tijekom leta koji je prošao u tehnički savršenom redu, četvoro putnika je iskusilo bestežinsko stanje u trajanju od otprilike tri minute i imalo prilike vidjeti zakrivljene horizonte Zemlje sto kilometara ispod sebe



Let na rub svemira iznad Karmanove crte od 100 kilometara nad Zemljom raketom New Shepard, na čijem je vrhu modul s četiri putnika predvođenim najbogatijim čovjekom na svijetu Jeffom Bezosom, uspio je.  U 9 sati ujutro po lokalnom vremenu (15 h u Hrvatskoj), 18 metara visoka letjelica je lansirana s rampe pored Van Horna u zapadnom Teksasu, i odvela četvoro putnika na putovanje od 11 minuta.


Uz Bezosa, u kapsuli su bili njegov brat Mark, 82-godišnja legendarna avijatičarka Wally Funk koja je ovim letom postala najstariji astronaut u povijesti i nizozemski tinejdžer Oliver Daemen koji je u posljednji čas uskočio u postavu nakon odustajanja i dalje anonimnog pobjednika na aukciji za jedno mjesto s ponudom od 28 milijuna dolara. Daemen će ovim letom biti zapisan kao najmlađi astronaut u povijesti.


Tijekom leta, četvoro putnika je iskusilo bestežinsko stanje u trajanju od otprilike tri minute i imalo prilike vidjeti zakrivljene horizonte Zemlje sto kilometara ispod sebe.




Prijenos događaja počeo je sat i pol prije zakazanog lansiranja bez zakašnjenja za razliku od prijenosa leta milijardera Charlesa Bransona koji je na neki način pretekao Bezosa prije devet dana dodirnuvši granicu svemira u svom raketnom avionu SpaceShipTwo. U ovom prijenosu događaja nije bilo show businessa,  program je vodila stručna osoba i sve je bilo znanstveno ozbiljno kao da je riječ o NASA-i,  a ne privatnoj tvrtki. Očito je i bila namjera da se svemirski program Jeffa Bezosa Blue Origin prikaže na profesionalnoj razini. Umjesto viceva koje je pred i poslije Bransonovog leta pričao komičar Stephen Colbert i predstavljanja novih hitova pop zvijezda, u Blue Originu su sat i pol pričali samo o Bezosovim motivima i tehničkim aspektima projekta.


U Bransonovom slučaju nismo ni vidjeli polijetanje njegovog raketnog aviona, možda i zato što je sve previše sliči polijetanju konvencionalnog aviona s piste, dok je u Bezosovom slučaju sve bilo drugačije. Osjetili smo uzbuđenje odbrojavanja i vidjeli lansiranje s rampe New Sheparda koji je poletio okomito, kao “prava” raketa. 


“Želio sam to napraviti zato jer to žarko želim od djetinjstva, to je nevjerojatna avantura i to je velika stvar za mene. Vjerujem da pogled iz svemira na Zemlju promijeni čovjeka na bolje, promijeni njegov pogled na život i na ljude s kojima živi” – rekao je Bezos u snimljenoj izjavi puštenoj u uvodnoj emisiji prije leta. Putnici su ušli u kapsulu točno 30 minuta prije polijetanja obučeni u plava astronautska odijela, s tim da je do kapsule Jeff Bezos došao s kaubojskim šeširom na glavi. Nakon kraćeg zastoja od 10-ak minuta, New Shepard se vinuo u visine u 9 sati i 12 minuta po lokalnom vremenu.



Iako uvijek postoji rizik kod ovakvih letova, New Shepard se dosad pokazao kao sigurna opcija. Njime je od 2015. odrađeno 15 letova do Karmanove crte (najviši let iznosio je 118 kilometara, zadnji 106), i samo je prvi pokušaj u travnju 2015. bio djelomično neuspješan jer je prilikom spuštanja otkazala hidraulika. U narednih 14 testova, sve je prošlo u najboljem redu. Ovo je bio prvi let s ljudskom postavom.

Foto galerija: Let u svemir Jeffa Bezosa



Lansiranje je prošlo u najboljem redu i nakon što je raketa nakon oko 3 i pol minute leta dosegnula visinu Karmanove linije, kapsula, u koju stane do šest članova posade, odvojila se od boostera, i zatim provela tri minute na nadmorskoj visini od oko 100 kilometara. Kapsula se spuštala  natrag na površinu Zemlje uz pomoć tri velika padobrana koji je uspore do otprilike 1,5 km/sat kad dodirne tlo.


Raketa je autonomna što se tiče kursa, odvajanja boostera od kapsule i svega ostalog vezanog uz let, tako da zapravo ne zahtijeva stručno osoblje.



Inače, tijekom prijenosa niti jednom nije spomenut uspjeh svemirske kompanije Virgin Galactic Richarda Bransona, samo je isticano kako je Bezosov Blue Origin prvi u mnogo čemu i isticano je kako će ovim letom putnici postati pravi astronauti jer su prešli Karmanovu liniju, sugerirajući da to Branson nije jer je dosegao tek 80 kilometara što jedino NASA priznaje kao granicu otvorenog svemira.