REUTERS
Egzekucija visokorangiranog nacista Adolfa Eichmanna 1962. godine bila je posljednji put da je smrtna kazna provedena
povezane vijesti
Kontroverzni prijedlog zakona kojim bi se uvela smrtna kazna za teroriste prošao je prvu prepreku u izraelskom parlamentu, Knesetu.
Prema nacrtu zakona, smrtna kazna primjenjivala bi se na osobe koje ubiju Izraelce iz „rasističkih motiva“ i „s ciljem nanošenja štete Državi Izraelu te obnovi židovskog naroda na njegovoj zemlji“, navodi se u izvješću.
Kritičari upozoravaju da bi takvo formuliranje u praksi gotovo isključivo obuhvaćalo arapske počinitelje koji ubijaju Židove, a ne i židovske ekstremiste koji napadaju Palestince.
Slični pokušaji uvođenja smrtne kazne za teroriste u prošlosti su propali.
Izrael je ukinuo smrtnu kaznu za ubojstvo 1954. godine, premda zakon i dalje dopušta njezinu primjenu u posebnim okolnostima, poput zločina nacističkih ratnih zločinaca ili izdaje u vrijeme rata.
Egzekucija visokorangiranog nacista Adolfa Eichmanna 1962. godine bila je posljednji put da je smrtna kazna, koju je izrekao redovni sud u Izraelu, i provedena.