Nuklearni program

Iranske zalihe urana ipak nisu do kraja uništene. Izrael: “Ako probaju doći do njih, napast ćemo”

Portal Novi list

Foto: Američko ministarstvo obrane, defense.gov

Foto: Američko ministarstvo obrane, defense.gov

Pitanje koje sada ispituju je koliko bi vremena trebalo Irancima da obnove dio ili sve te kapacitete



Izrael je zaključio da su neke od iranskih podzemnih zaliha obogaćenog urana gotovo bombaške kvalitete preživjele američke i izraelske napade prošlog mjeseca te da bi mogle biti dostupne iranskim nuklearnim inženjerima, javlja NY Times.


Visoki dužnosnik također je rekao da je Izrael krajem prošle godine započeo s vojnom akcijom protiv Irana nakon što je vidio ono što je dužnosnik opisao kao utrku za izgradnju bombe kao dio tajnog iranskog projekta.


Dužnosnik je rekao da su izraelske obavještajne službe otkrile aktivnost nuklearnog oružja ubrzo nakon što su izraelske zračne snage ubile Hassana Nasrallaha, dugogodišnjeg vođu Hezbollaha, milicije koju podržava Iran u Libanonu. To zapažanje potaknulo je izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da se pripremi za napad sa ili bez američke pomoći.




U danima koji su okruživali izraelski napad na Iran sredinom lipnja i naknadnu odluku predsjednika Trumpa da se pridruži akciji, američki obavještajni dužnosnici rekli su da nisu vidjeli nikakve dokaze o potezu Irana da naoruža svoje zalihe urana gotovo bombaške kvalitete.


Sjedinjene Države su napale dva najkritičnija iranska mjesta za obogaćivanje urana bombama od 13.500 kilograma, koje su uništile bunkere, te su na treće mjesto, gdje bi se gorivo moglo pretvoriti u oružje, usmjerile baraž raketa Tomahawk lansiranih s podmornica.


U srijedu navečer, na brifingu za novinare, visoki izraelski dužnosnik nije izrazio zabrinutost zbog procjene da je dio zaliha 60 posto obogaćenog urana, pohranjenih u bačvama, preživio napad. Dužnosnik i drugi Izraelci s pristupom obavještajnim nalazima zemlje rekli su da bi svaki pokušaj Irana da ga vrati gotovo sigurno bio otkriven – i da bi bilo vremena za ponovni napad na postrojenja.


Zapadni obavještajni dužnosnici potvrdili su izraelsku procjenu, rekavši da vjeruju da je velik dio zaliha zakopan pod ruševinama u iranskom nuklearnom laboratoriju u Isfahanu i potencijalno na drugim lokacijama. Jedan od dužnosnika složio se da bi Sjedinjene Države ili Izrael znali ako bi Iranci pokušali vratiti obogaćeni uran. Takav potez, rekao je dužnosnik, sigurno bi izazvao ponovni izraelski bombarderski napad.


Izrael, Sjedinjene Države i sada sve veći broj vanjskih stručnjaka slažu se da su sve iranske radne centrifuge u Natanzu i Fordu – oko 18.000 strojeva, koji se okreću nadzvučnom brzinom – oštećene ili uništene, vjerojatno nepopravljivo. Pitanje koje sada ispituju je koliko bi vremena trebalo Irancima da obnove dio ili sve te kapacitete, posebno nakon što su vodeći znanstvenici u njihovom nuklearnom programu bili meta napada i ubijeni.