Potpuno preuzimanje

Elon Musk poslao ponudu dioničarima da otkupi sve dionice Twittera

T.I.

Foto: Reuters

Foto: Reuters

Prema podacima prijavljenima američkoj Komisiji za vrijednosne papire (SEC), Musk je ponudio od postojećih dioničara otkupiti dionice po cijeni od 54,2 dolara po komadu, odnosno čak 38% više od zaključne cijene te dionice na burzi 1. travnja



Desetak dana nakon što je u javnost izašla informacija kako je za 2,89 milijardi dolara kupio 73,5 milijuna dionica, odnosno 9,2% vlasničkog udjela Twitter, Elon Musk službeno je predao i ponudu za otkup svih preostalih dionica društvene platforme čiji je i sam strastveni korisnik.


Prema podacima prijavljenima američkoj Komisiji za vrijednosne papire (SEC), Musk je ponudio od postojećih dioničara otkupiti dionice po cijeni od 54,2 dolara po komadu, odnosno čak 38% više od zaključne cijene te dionice na burzi 1. travnja, netom prije nego je postalo poznato da šef SpaceX-a i Tesle uopće kupuje dionice Twittera čija se vrijednost kreće oko 45 dolara, pa je ponuđena otkupna cijena i dalje 20% viša od aktualne.


Najbogatiji čovjek na svijetu je upravu Twittera o svojoj ponudi obavijestio ove srijede, a navodi se kako bi kompaniju prvo trebalo učiniti privatnom, tj. povući dionice s burze, a potom njihovo vlasništvo prenijeti na Muska. Ako ovu “najbolju i finalnu” ponudu Twitter ne prihvati, Musk je najavio kako će “morati razmisliti o svojoj poziciji dioničara, jer ne vjeruje aktualnoj upravi”.




Uložio sam u Twitter jer vjerujem u njegov potencijal da postane platforma za slobodno izražavanje diljem svijeta i vjerujem da je sloboda govora društveni imperativ za funkcioniranje demokracije. No, otkako sam investirao shvaćam da kompanija neće procvjetati niti će težiti ispuniti ovu društvenu svrhu u svojem sadašnjem obliku. Twitter treba transformirati kao privatnu kompaniju. On ima izvanredan potencijal, a ja ću ga otključati”. – rekao je Musk.


Naime, Musk je nakon stjecanja velikog suvlasničkog udjela, trebao postati članom upravnog  odbora, no to se nije dogodilo jer u tom slučaju ne bi mogao posjedovati više od 14,9 posto tvrtke. Sve je jasnije kako su njegove ambicije vezane za potpuno preuzimanje kontrole nad Twitterom kako bi mogao raspustiti sva upravljačka tijela i u njih postaviti svoje ljude ili sebe.