Eskalacija sukoba

VIDEO Iran gađao američke baze, pojavile se snimke iz Katara. Amerikanci kažu da nema žrtava

Portal Novi list, Hina

Foto Screenshot X / REUTERS

Foto Screenshot X / REUTERS

Iranska novinska agencija Tasnim objavila je da je pokrenuta raketna operacija "Objava pobjede"



Zvuci nekoliko eksplozija čuli su se iznad katarskog glavnog grada Dohe, rekao je u ponedjeljak svjedok Reutersa, a iranska agencija Tasnim objavial je da je pokrenuta operacija protiv baza SAD-a u Iraku i Katru.


Sve najvažnije informacije donosimo u nastavku.


Pomno osmišljen napad


Izgleda da je cilj napada bio spasiti obraz ispunjavanjem iranskog obećanja da će osvetiti američki napad, ali ne tako drastično da to izazove katastrofalnu odmazdu SAD-, piše BBC.




Analiza: “Iranski napad bio je proračunat i s jasnim ciljem. Sada je sve na Trumpu”



Stanje pripravnosti


Glavna preostala baza na sjeveroistoku Sirije u kojoj se nalaze američke trupe u punoj je pripravnosti i mobilizirana radi mogućih napada Irana ili s njim povezanih skupina, dok su Bahrain i Kuvajt zatvorili svoj zračni prostor radi opreza, nakon iranskog napada na američke baze u Katru i Iraku, javljaju agencije.


Baza SAD-a u Siriji u punoj pripravnosti, Bahrein i Kuvajt zatvorili zračni prostor



Nema ozlijeđenih


Nitko od američkih vojnika nije poginuo ili ozlijeđen u iranskom napadu na zračnu bazu al Udeid u Katru, najveću američku vojnu bazu na Bliskom istoku, rekla su za Reuters dva američka dužnosnika.


Pentagon je pak potvrdio, kako je prenio BBC; da je napadnuta baza al Udeid balističkim projektilima srednjeg dometa.


Jedan je američki dužnosnik kazao da nijedan projektil nije pogodio bazu.


Po dužnosniku američke vojske, nije zabilježen iranski napad ni na jednu američku bazu osim u Katru.


Iranska državna novinska agencija IRNA ranije je objavila da je Iran u ponedjeljak navečer napao američke vojne baze u Katru i Iraku kao odgovor na bombardiranje njegovih nuklearnih postrojenja.


U očekivanju novih napada


Glavna preostala baza na sjeveroistoku Sirije u kojoj se nalaze američke trupe u punoj je pripravnosti i mobilizirana radi mogućih napada Irana ili s njim povezanih skupina, dok su Bahrain i Kuvajt zatvorili svoj zračni prostor radi opreza, nakon iranskog napada na američke baze u Katru i Iraku, javljaju agencije.


Baza SAD-a u Siriji u punoj pripravnosti, Bahrein i Kuvajt zatvorili zračni prostor



Gađane i baze i Iraku


Irački mediji izvijestili su da je proglašeno stanje maksimalne pripravnosti i izdane naredbe za ulazak u sklonište u zračnoj bazi Ain al-Asad u zapadnom Iraku


Iranci su najavili gdje će napasti kako bi se smanjile žrtve, gađane su i baze u Iraku



Katar spreman odgovoriti


“Smatramo ovo flagrantnim kršenjem suvereniteta Države Katar, njezina zračnog prostora, međunarodnog prava i povelje Ujedinjenih naroda”, poručuju iz Katara.


Stigla prva reakcija iz Katara: “Nema ranjenih, ali zadržavamo pravo na odgovor”



“Objava pobjede”


Iranska novinska agencija Tasnim objavila je da je pokrenuta raketna operacija “Objava pobjede” protiv američkih baza u Iraku i Kataru.



Sustav protuzračne obrane aktiviran je u američkoj zračnoj bazi Ain al-Asad u Iraku zbog straha od potencijalnog napada, rekli su vojni izvori Reutersu u ponedjeljak, a osoblju baze je naređeno da uđu skloništa.


Bijela kuća i Ministarstvo obrane pomno prate potencijalne prijetnje zračnoj bazi Al Udeid u Kataru, američkom objektu, rekao je u ponedjeljak visoki dužnosnik Bijele kuće.


REUTERS

REUTERS/Stringer


“Bijela kuća i Ministarstvo obrane svjesni su i pomno prate potencijalne prijetnje zračnoj bazi Al Udeid u Kataru”, rekao je dužnosnik.


Iran je zaprijetio odmazdom protiv SAD-a nakon napada na njegove nuklearne lokacije,


Nekoliko zemalja upozorilo je ranije u ponedjeljak svoje državljane u Katru da budu na sigurnom.


REUTERS/Stringer


Britanska vlada je u ponedjeljak svojim državljanima u Katru savjetovala da se do daljnjega sklone na sigurno, nakon što su slična upozorenja svojim građanima uputili SAD i Kina, dok je Katar zatvorio svoj zračni prostor, javile su agencije.


Iranski državni mediji objavili su da je Iran započeo svoj “moćan i pobjednički” odgovor na američke napade, javlja BBC.