Turbulentna vremena

EK predlaže zajedničku nabavu plina i popunjavanje skladišta za sljedeću zimu

Hina

Reuters

Reuters

Europa mora poduzeti brze mjere kako bi osigurala opskrbu energijom za sljedeću zimu i ublažila pritisak visokih računa za energiju na naše građane i poduzeća”, izjavila je povjerenica za energetiku Kadri Simson



Europska komisija je u srijedu predložila da zemlje članice zajedničkom nabavom kupuju plin i da se uvede obveza da skladišta plina budu najmanje 80 posto popunjena prije sljedeće zime, a za naredne godine 90 posto.


“Globalna i europska energetska tržišta prolaze kroz turbulentna vremena, osobito nakon ruske invazije na Ukrajinu. Europa mora poduzeti brze mjere kako bi osigurala opskrbu energijom za sljedeću zimu i ublažila pritisak visokih računa za energiju na naše građane i poduzeća”, izjavila je povjerenica za energetiku Kadri Simson.


Komisija je najavila da će u svibnju predstaviti detaljan plan za postupno okončanje ovisnosti o ruskim fosilnim gorivima do 2027. godine kao odgovor na rusku invaziju na Ukrajinu.




EU uvozi oko 40 posto plina iz Rusije.


Von der Leyen će o opskrbi plinom za iduće dvije zime razgovarati s Bidenom


Ursula von der Leyen, predsjednica Europske komisije, najavila je u srijedu u Europskom parlamentu da će u četvrtak razgovarati s američkim predsjednikom Joe Bidenom o isporuci ukapljenog plina kako bi se osigurala opskrba Europe za iduće dvije zime.


“Sutra ću razgovarati s predsjednikom Bidenom kako staviti prioritet na opskrbu ukapljenim prirodnim plinom iz SAD-a u Europsku uniju tijekom sljedećih mjeseci”, rekla je von der Leyen na plenarnoj sjednici EP-a.


Dodala je da je cilj EU-a dobiti jamstva za dodatnu opskrbu za sljedeće dvije zime, naglasivši da je energetska politika ujedno i sigurnosna politika.


Von der Leyen se osvrnula na visoke cijene plina istaknuvši kako je Komisija predložila mjere koje će smanjiti uvoz iz Rusije.


“Jači smo kad koristimo ono što nudi naše jedinstveno tržište, a ako pokazujemo solidarnost, možemo zajedno djelovati i to prvenstveno u području visokih i fluktuirajućih nestabilnih cijena plina”, rekla je von der Leyen na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta.


“Upravo zato je Komisija predložila mjere koje će nam omogućiti znatno smanjenje uvoza plina iz Rusije. To je jako ambiciozno, ali smatramo da to možemo postići i već smo krenuli tim putem”, poručila je von der Leyen.


Na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Bruxellesu raspravlja se o ishodu neformalnog sastanka na vrhu održanog 10. i 11. ožujka i prioritetima za sastanak Europskog vijeća 24. i 25. ožujka.


U svojim zaključcima na samitu u četvrtak i petak čelnici EU-a trebali bi podržati prijedlog Europske komisije da se uvede obveza prema kojoj su države članice dužne svoja skladišta plina napuniti najmanje 90 posto prije sljedeće zimske sezone.


“Nećemo jedni druge pokušati nadmašiti nudeći više, nego ćemo kao Europljani kupovati plin zajedno. Ne kao 27 država članica, nego zajedno”, rekla je von der Leyen.


To će značiti veliki skok uvoza plina od drugih dobavljača, poput Katara i Sjedinjenih Država.


 

U međuvremenu, EU i njezine članice nastoje pronaći način kako brzo ograničiti rastuće račune za energiju i pronaći alternativu u slučaju prekida isporuka plina i nafte iz Rusije.


Komisija je u srijedu iznijela nekoliko prijedloga o čemu će raspravljati čelnici država članica na svom samitu u četvrtak i petak.


Komisija je preporučila zemljama članicama da kroz zajedničku nabavu na razini EU-a kupuju plin prema modelu po kojem je nabavljano cjepivo protiv covida-19.


Proteklih dana više vlada država članica EU-a predlagalo je različita rješenja za problem galopirajućeg rasta cijena električne energije. Jedna od opcija je limitiranje cijena električne energije, a druga da se uspostavi tijelo pod državnom kontrolom koje bi kupovalo električnu energiju i prodavalo određenim potrošačima ispod tržišne cijene. Također su neke članice predložile ograničavanje cijena električne energije uz kompenzaciju proizvođačima za razliku između gornje i tržišne cijene.


“Ne postoji jednostavan odgovor za rješavanje visokih cijena električne energije, s obzirom na raznolikost situacija među državama članicama u smislu njihovog energetskog miksa, organizacije tržišta i razine međusobne povezanosti”, navodi Komisija dodajući da će razmotriti sve opcije.


Ističe da svaka od predloženih opcija ima svoje prednosti i nedostatke, ali i da je važno da države članice ne poduzimaju ništa same, nego u dogovoru s ostalim članicama.


Što se tiče prijedloga o limitiranju cijena električne energije, Komisija kao nedostatak navodi da bi to moglo negativno utjecati na investicije u obnovljive izvore energije.