Storm Shadow

Britanija poslala moćne krstareće rakete, slijedi uništenje ruske logistike po cijeloj Ukrajini

Portal Novi list

Foto Screenshot

Foto Screenshot

Krstareća raketa Storm Shadow ima domet od preko 250 kilometara i bojnu glavu s gotovo 500 kilograma eksploziva



Ujedinjeno Kraljevstvo je potvrdilo da isporučuje Ukrajini projektile dugog dometa koje je tražila za svoju borbu protiv ruskih okupatora.


Krstareća raketa Storm Shadow ima domet od preko 250 kilometara, u verziji za izvoz, dok oni projektili koje koriste britanske zračne snage imaju domet od više od 500 kilometara.


Nasuprot tome, projektili Himars koje isporučuju SAD i koje koristi Ukrajina imaju domet samo oko 90 kilometara.


Veći domet i puno više eksploziva




Uz to, krstareće rakete Storm Shadow imaju bojnu glavu od gotovo 500 kilograma eksploziva. Oružje će Ukrajini dati nove mogućnosti dok priprema protuofenzivu protiv Rusije.


Ispaljuju se iz zrakoplova, tako da veći domet znači da će ukrajinski piloti moći ostati dalje od bojišnice.



Nakon lansiranja, Storm Shadow pada na nisku visinu kako bi izbjegao otkrivanje neprijateljskog radara, prije nego što se zakači za svoju metu pomoću infracrvenog tragača.


Najavu je u Donjem domu objavio britanski ministar obrane Ben Wallace. Odluka je uslijedila nakon opetovanih molbi Ukrajine za više oružja sa Zapada.


Wallace je rekao da će projektili “omogućiti Ukrajini da potisne ruske snage bazirane na ukrajinskom suverenom teritoriju”.


Wallace: Upozorio sam Šojgua, nije me slušao


Rekao je da je Velika Britanija donijela odluku nakon što je Rusija “nastavila mračnim putem” ciljanja civilne infrastrukture u Ukrajini.


Ben Wallace otkrio je da je u prosincu pisao svom ruskom kolegi Sergeju Šojguu kako bi ga upozorio da bi daljnji napadi mogli rezultirati time da će Ujedinjeno Kraljevstvo Ukrajini donirati snažnije oružje.



“Donacija ovih raketnih sustava daje Ukrajini najbolju priliku da se obrani od ruske brutalnosti”, rekao je zastupnicima.


Rekao je da projektili “idu u” ili su već u ukrajinskim rukama, a opisao je taj potez kao “kalibriran i proporcionalan eskalaciji Rusije”.


Ništa od ovoga ne bi bilo potrebno da Rusija nije izvršila invaziju, rekao je.


No upozorio je da domet Storm Shadowa koje je isporučila Britanija “nije u istoj ligi” kao ruski raketni sustavi – s tim da neka moskovska oružja mogu putovati daleko dalje.


“Rusi se od ovoga neće moći obraniti”


Citirajući ukrajinske brojke, gospodin Wallace optužio je Rusiju da je počinila 70.000 ratnih zločina u Ukrajini od početka invazije 2022. godine.


Zločini su uključivali deportaciju i interniranje djece, kao i bombardiranje civilne infrastrukture, rekao je.


Ranije ove godine, ukrajinski ministar obrane Oleksii Reznikov inzistirao je da se rakete većeg dometa neće koristiti za napad na ciljeve unutar same Rusije.


“Ako bismo mogli napasti na udaljenosti do 300 kilometara, ruska vojska ne bi mogla pružiti obranu i morat će izgubiti”, rekao je na sastanku EU-a.


“Ukrajina je spremna dati bilo kakva jamstva da vaše oružje neće biti uključeno u napade na ruski teritorij.”


Sunak najavio što slijedi


U veljači je premijer Ujedinjenog Kraljevstva Rishi Sunak rekao da je spreman poslati projektile dugog dometa u Ukrajinu, a britanska vlada otvorila je postupak nadmetanja za njihovu nabavu.



“Zajedno moramo pomoći Ukrajini da zaštiti svoje gradove od ruskih bombi i iranskih dronova”, rekao je tada gospodin Sunak. “Zato će Ujedinjeno Kraljevstvo biti prva zemlja koja će Ukrajini dati oružje većeg dometa.”


No, budući da je britanska vlada tek otvorila postupak nadmetanja za nabavu projektila dugog dometa za Ukrajinu, a odabir je najavljen za kraj svibnja, čini se da da će Ukrajina dobiti dodatna oružja s dometom od 100-400 kilometara.


U svakom slučaju, ne bi imalo smisla otvoriti postupak nadmetanja za projektile Storm Shadow jer Velika Britanija sama raspolaže sa 700 do 1000 ovih krstarećih raketa.


Integrirani s ukrajinskim Suhojima


Uostalom, proteklih mjeseci već se radilo na integraciji Storm Shadowa s ukrajinskim bombarderima Su-24, a prema dostupnim medijskim izvješćima ovaj se postupak odvijao u suradnji s Poljskom.


Naime, još krajem prošle godine jedan ukrajinski Su-24 prebačen je u Poljsku u svrhu testiranja. Na to da je riječ o opsežnom i dugom poslu koji je uspješno završen aludirao je i britanski ministar obrane Ben Wallace u parlamentu na pitanje oporbenih Laburista zašto se s time čekalo od veljače.



“Nije lako uzeti britansko-francuski projekt i ugraditi ga u bivši sovjetski zrakoplov. To je bio jedan od razloga što je trebalo toliko vremena.


Morali smo provjeriti je li ova stvar tehnički izvediva. Želio bih odati priznanje našim znanstvenicima i tehničarima koji su u tome uspjeli”, rekao je Wallace.


Storm Shadow uspješno su u borbenim misijama koristile i britanske i francuske zračne snage u misijama u Perzijskom zaljevu, Iraku i Libiji.


Francuski projektili, koji nose njihov naziv SCALP, mogu se ispaljivati i s brodova i podmornica.


U dometu i Krimski most


Ukrajinske zračne snage projektilima Storm Shadow moći će pogoditi sve ključne ruske mete na cijelom okupiranom području, uključujući i Krimu.


Može se očekivati daljnja degradacija, pa i uništenje kompletne ruske logističke mreže u okupiranoj Ukrajini pred najavljenu ukrajinsku protuofenzivu.



Kao što su GMLRS rakete s HIMARS-a prisilile Ruse da logističke baze rasprše i pomaknu 90 do 100 kilometara daleko od crte bojišta sad teško da će imati i jednu lokaciju u Ukrajini gdje će biti sigurni od ovih krstarećih raketa.


U dometu je i Krimski most i ne bi čudilo da, ovaj most, ključna logistička veza Krima s ostatkom Rusije odleti u zrak, kad Ukrajincima to bude oportuno učiniti. Projektili Storm Shadow imaju dovoljnu vatrenu moć da to osiguraju.


Inače, Rusi upravo dovršavaju popravak cestovnog dijela mosta koji je stradao zajedno sa željezničkim mostom u bombaškom napadu 8. listopada prošle godine.