Wagnerovac

Bogati Rus naručio pokolj cijele obitelji, Putinov chef ga iz zatvora poslao u Ukrajinu. Sad uživa na slobodi u Turskoj

Portal Novi list

Aleksandar Tjutin / Foto Screenshot Twitter

Aleksandar Tjutin / Foto Screenshot Twitter

Aleksandar Tjutin osuđen je na 23 godine zatvora za organiziranje pokolja dvoje djece i njihovih roditelja, njegovih poslovnih partnera. Iz ćelije ga je izvukao šef zloglasnog Wagnera



Još jedan bogati ruski kriminalac uživa na slobodi zahvaljujući Putinovom chefu, Jevgeniju Prigožinu, šefu zloglasnog Wagnera, formalno privatne vojne tvrtke koja angažira plaćenike, s jakim vezama u ruskoj vojno-obavještajnoj službi GRU.


Poduzetnik iz Sankt Petersburga Aleksandar Tjutin (66), u ruskim medijima poznat i kao “crni trgovac nekretninama”, 2021. godine osuđen je na 23 godine zatvora, nakon što je unajmio plaćenog ubojicu da pokolje četveročlanu obitelj, uključujući dvoje djece.


Angažirao ubojicu da se riješi nećakinje


Prema ruskoj novinskoj kući 47news, Tjutina je početkom srpnja 2022. godine iz ruskog zatvora regrutirala Prigožinova tvrtka Wagner za vojne operacije u Ukrajini. U svoj Sankt Peterburg vratio se bez ozljeda i rana već krajem prosinca 2022. godine.




Tjutin je 17. siječnja odletio u tursku Antalyju, gdje je nedugo prije otputovala njegova supruga.



Ruski 47news javlja da je Tjutin priveden 2018. godine kad je pokušao angažirati plaćenika da ubije njegovu nećakinju zbog svađe oko nasljedstva.


Za ubojstvo je ponudio 600.000 rublji, što je nešto manje od 9.000 američkih eura, a o svemu se izlanuo policajcu, koji se pravio da je plaćeni ubojica.


Organizirao pokolj cijele obitelji


Istraga je potom otkrila da je Tjutin još 2005. godine unajmio ubojicu da pobije cijelu obitelj njegova poslovnog partnera Dmitrija Zejnalova. Muž, supruga, njihov 11-godišnji sin i 15-godišnja kćer ubijeni su hicima iz kalašnjikova.


Ubojica je obitelj potom zaklao sjekirom kako bi se uvjerio da su mrtvi. Tjutin im se kasnije navodno pomokrio po grobu. Godine 2021. porota je jednoglasno proglasila krivim i osudila ga na 23 godine zatvora.



Zahvaljujući Putinovom chefu, ovaj brutalni organizator pokolja sad uživa na slobodi u Turskoj. Njegova tvrtka Wagner posljednjih mjeseci regrutira kažnjenike iz ruskih zatvora za vojne operacije u Ukrajini, uglavnom oko grada Bahmuta, u krvavim napadima koji prema opisima izgledaju kao iz Prvog svjetskog rata.


Ondje su angažirani od lipnja i uz goleme gubitke napreduju nekoliko metara dnevno.  Jedini pravi uspjeh postigli su nedavno osvajanjem gradića Soledara sjeverno od Bahmuta, no i ta operacija uspjela je samo zahvaljujući napredovanju regularnih ruskih padobranskih postrojbi južno i sjeverno od Soledara.


Od 50.000 regrutiranih ostalo samo 10.000


Prema informacijama ruske dobrotvorne organizacije Rusija iza rešetaka, koja zagovara prava zatvorenika, Wagner je regrutirao oko 50.000 kažnjenika po ruskim zatvorima.



“Od tog broja njih 40.000 je ubijeno ili nestalo, a samo još 10 tisuća njih se bori u Ukrajini”, rekla je Olga Romanova iz ove organizacije, prenosi Meduza.


U videu koji je objavio YouTube kanal My Russian Rights Romanova je rekla: “Naši podaci pokazuju da je do kraja prosinca regrutirano 42.000–43.000 zatvorenika.



Do sada je to vjerojatno više od 50.000 zatvorenika. Od tog broja, 10.000 se sada bori na fronti, jer ostali su poginuli ili ranjeni, dezertirali ili se predali.”


Romanova tvrdi da je dezerterstvo veliki problem za Wagner grupu od prošle jeseni. Neki od dezertera vraćaju se u Rusiju, potpuno naoružani oružjem s bojišnice. Prošlog prosinca, na primjer, naoružani Wagnerov dezerter otvorio je vatru na lokalne policajce u Rostovu.


Plati pa u hotelu dočekaj amnestiju


Istovremeno, prema lokalnim medijima Prigožin bogatim kažnjenicima za prikladnu novčanu naknadu omogućuje da šestomjesečni ugovor za Wagner, koji potpisuju svi regrutirani, “odrade” po hotelima, kockarnicama i saunama u okupiranom Luhansku i Donjecku u Ukrajini, prije nego što dobiju potpisanu amnestiju od ruskog predsjednika Vladimira Putina.


Imajući u vidu da je Tjutin u dobi od 66 godina bio među 10% onih koji su preživjeli šest mjeseci ugovora za Wagner, i to u njegovom slučaju bez i jedne ogrebotine, nije teško pretpostaviti da je imao sličan aranžman s Prigožinom.



Kako bilo, puštanje na slobodu ovakvog brutalnog organizatora pokolja izazvalo je određenu sablazan čak i u ruskoj javnosti, koja se inače previše ne zamara izvješćima o ruskim ratnim zločinima u Ukrajini.


Na Telegram kanalu Concorde grupe, svoje catering firme, Prigožin je na sve ove žalbe odgovorio beskompromisno.


Ubojiti trgovac nekreninama i dječaci od maslačka


Prigožin piše da doprinosi ljudi poput Tjutina ratnim naporima daleko nadmašuju napore ne-kriminalaca, koje on s prezirom naziva “dječacima od maslačka”.


“Dopustite mi da vam objasnim filozofiju koja stoji iza umiješanosti zatvorenika u rat u Ukrajini. Određeni je zatvorenik ubio, kao trgovac nekretninama, četveročlanu obitelj. Vi tu obitelj ne poznajete i niste je vidjeli. Ali mu to zamjerate.


Ovaj zarobljenik je otišao u rat i poginuo. Ili nekim čudom preživio. On je ubojica, a u ratu vrijedi kao tri-četiri, pa i više dječaka od maslačka kojima je mlijeko na usnama još vlažno. Među tim dječacima od maslačka je tvoj sin, tvoj otac i tvoj muž.


Ubojitog trgovca nekretninama spremniji ste pustiti u rat nego svoje najmilije koje ćete, za razliku od ubojitog trgovca nekretninama, vjerojatno dočekati u lijesovima od cinka.



Samo ne gledajte u lijesove, jer ćete umjesto blijedog, napudranog lica kakvog ste navikli gledati na sahranama, blaženo iščekujući polazak u raj, vidjeti komade mesa raskomadane šrapnelima neprijateljskih topova.


Možda čak ne jedne osobe, nego njih nekoliko, jer u tom paklu i u toj mašini za mljevenje mesa u kojoj su umrli, bilo im je nemoguće preživjeti.


I ako je ironično preživio, on više nije bio Vasja trgovac nekretninama ubojica, već Petja sretni ratnik”, odgovara na javnu sablazan šef Wagnera Jevgenij Prigožin.


Preporučili mu dodjelu medalje “Za hrabrost”


On je također priložio i papir za koji kaže da je dokaz herojske Tjutinove uloge u borbama. Jedan od zapovjednika Wagnera napisao je za Tjutina preporuku da mu se dodijeli medalja “Za hrabrost”.


Ne bi trebalo biti iznenađujuće da je dio kataloga usluga Wagnera bogatim kažnjenicima i dodjela medalja, uz plaćanje dogovorene cifre.


U izvješću koji je priložio Prigožin navodi se da je Tjutin 6. studenog 2022. godine “izvršio zadaću napada na utvrđenje ukrajinskih oružanih snaga”.



“Otkrio je kamuflirani ukrajinski položaj i uništio ga bacačem granata, ubivši 7 ukrajinskih vojnika.


Zahvaljujući njegovim odlučnim i vještim akcijama, jurišni tim uspio je uz minimalne gubitke zauzeti neprijateljsko uporište i izvršiti zadaću.


Tjutin je u borbi bio ranjen, ali je odbio evakuaciju”, navodi se u ovoj preporuci zapovjednika Wagnera da se 66-godišnjem bivšem kažnjeniku Tjutinu dodijeli medalja “Za hrabrost”.


Prigožin nije ljubitelj toga da mediji dovode u pitanje poštenje njegovih boraca. Ruskim medijima koji su mu postavili pitanja o Tjutinu, odgovara protupitanjem: “Hoće li se itko iz vaše redakcije dobrovoljno pridružiti Wagneru, ili ste svi p*čkice?”.