Patriot

Amerikanci prelomili, Ukrajini šalju svoje najmoćnije raketne sustave

Portal Novi list

Foto Lockheed Martin

Foto Lockheed Martin

Napreduje plan SAD-a za slanje protuzračnih obrambenih sustava Patriot u Ukrajinu, uslijed izvješća da će Iran Rusiji poslati stotine balističkih projektila



Vlada SAD-a navodno je blizu finalizacije dogovora o slanju moćnih protuzračnih raketnih sustava zemlja-zrak Patriot u Ukrajinu. Ova američka odluka znatno bi ojačala ukrajinske obrambene sposobnosti, uslijed novih izvješća da Iran planira prebaciti stotine balističkih projektila Rusiji, piše The War Zone.


Ujedno, time bi došlo do novog značajnog proširenja opsega vojne pomoći koju su Washington, a potencijalno i američki saveznici i partneri spremni pružiti Ukrajini.


Američki dogovor i zagonetni Tweet


CNN je prvi danas izvijestio da se detalji oko transfera Patriota u Ukrajinu trenutno finaliziraju, pozivajući se na anonimne dužnosnike Pentagona i američke vlade. Prema CNN-u, službena objava mogla doći već ovaj tjedan.




Američki ministar obrane Lloyd Austin i predsjednik Joe Biden još moraju potpisati sporazum, no to se odobrenje navodno očekuje.


Iako još uvijek nepotvrđena, ova vijest je uslijedila nakon zagonetnog Tweeta Andrija Jermaka, šefa Ureda predsjednika Ukrajine prošlog vikenda. Što je tvitnuo Jermak?


Njegova se objava u potpunosti sastoji od emojija, i to ukrajinske i američke zastave, telefonske slušalice te rakete. Je li Jermak time natuknuo isporuku Patriota?



Međutim, Pentagon je prošlog mjeseca javno potvrdio da aktivno razmatra mogući transfer sustava Patriot u Ukrajinu. Ukrajinska vlada dugo je pokušavala nabaviti Patriote, čak i prije nego što je Rusija pokrenula svoju sveobuhvatnu invaziju u veljači, kako bi pomogla u jačanju svoje zračne i raketne obrane.


Što će biti isporučeno Ukrajini?


Ako se prijenos dogodi, očekuje se da će se obuka za ukrajinske trupe na Patriotu odvijati na poligonu Grafenwoehr u Njemačkoj.


Američke snage već su obučavale osoblje iz Ukrajine za korištenje drugih sustava, uključujući High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS), u Grafenwoehru.



Međutim, CNN-ovo izvješće navodi da su puna veličina i opseg predloženog dogovora o Patriotima za Ukrajinu još nejasni, uključujući broj i vrste raketa presretača te drugih komponenti koje bi mogle biti isporučene.


Tipična baterija Patriota uključuje višenamjenski radar s faznom rešetkom AN/MPQ-65 i potrebnu opremu za upravljanje paljbom, komunikaciju i drugu podršku, kao i do osam lansera montiranih na prikolici.


Osim toga, nije jasno hoće li posao uključivati prijenos Patriota izravno iz inventara SAD-a ili će to biti aranžman uz pomoć vlade SAD-a koji uključuje sustave iz treće zemlje ili kupnju neke vrste.


Traženi Patrioti


Kako piše War Zone, Patriot je vrlo tražen, a američka vojska ipak raspolaže s ograničenim brojem ovih sustava. Tijekom konferencije za novinare u listopadu, general američke vojske Mark Milley, načelnik Združenog stožera, govorio je o potencijalnom slanju Patriota u Ukrajinu i primijetio da brojni američki saveznici i partneri trenutno koriste različite verzije sustava.



Milleyjevi komentari došli su u kontekstu šire rasprave o naporima pod vodstvom SAD-a za pomoć u modernizaciji ukrajinske protuzračne obrambene mreže na dugoročnoj osnovi.


Vlada SAD-a već je pomogla olakšati prijenos vrhunskih sustava protuzračne obrane iz drugih zemalja u Ukrajinu pomažući tim zemljama u popunjavanju izgubljenih kapaciteta na različite načine, uključujući i raspoređivanjem američkih snaga. Američki saveznici i partneri također su posljednjih mjeseci pojačali isporuke starijih sustava protuzračne obrane.


Njemačka ponuda i poljski odgovor


U studenom su poljski dužnosnici sugerirali da bi za Njemačku možda bilo bolje prebaciti neke od svojih Patriot raketnih sustava zemlja-zrak izravno u Ukrajinu umjesto da ih rasporedi u Poljskoj.


To je bilo prvi put istaknuto kao mogućnost nakon što je projektil ubio dvoje ljudi na farmi u Poljskoj, blizu granice s Ukrajinom. Prema onome što je o ovom tragičnom slučaju do sada poznato, bila je riječ o ukrajinskom protuzračnom projektilu zemlja-zrak sustava S-300, koji je ondje završio greškom nakon što je ispaljen prema ruskoj krstarećoj raketi. Iz nepoznatog razloga na projektilu se nije aktiviralo samouništenje dok je još bio u zraku.



No, čini se da bi Poljska sada mogla prihvatiti njemačku ponudu o raspoređivanju Patriota u njihovoj zemlji. Poljski predsjednik Andrzej Duda jučer je Njemačkoj zahvalio na ponudi i naglasio da će baterije Patriota štititi poljsko nebo i zemlju. Najavio je da će sljedećih dana grupa poljskih i njemačkih stručnjaka odlučiti gdje će ovi protuzračni sustavi biti raspoređeni.


Moguće kombinacije s Patriotima


Ograničena isporuka Patriota iz zaliha američke vojske također bi se potencijalno mogla kombinirati s dodatnim sustavima američkih saveznika i partnera kako bi se formirao veći ukupni transfer ovih sustava za Ukrajinu.


Bez obzira na to, slanje sustava Patriot, čak i sa starijim tipovima presretača, u Ukrajinu bila bi velika blagodat za zemlju, koja trenutačno ima male obrambene sposobnosti od balističkih projektila.



Baš jučer pojavila su se nova izvješća o potencijalnom prijenosu stotina balističkih projektila kratkog dometa iz Irana u Rusiju, iako s ograničenjima na njihove sposobnosti kako bi se Teheranu omogućilo da izvrši isporuke bez kršenja rezolucija Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda.


Kao što je War Zone prethodno detaljno istražio, znatne količine iranskih balističkih projektila kratkog dometa mogle bi imati značajan utjecaj na sukob s obzirom na nepostojanje ukrajinske obrane protiv njih.


Ukrajinska elektroenergetska mreža, između ostalog, pretrpjela je značajnu štetu od ruskih napada koji uključuju krstareće projektile iz zraka i mora, kao i bespilotne letjelice kamikaze iranske proizvodnje, u posljednjih nekoliko mjeseci unatoč tvrdnjama da ukrajinska zračna obrana obara mnoge od tih prijetnji.


Što bi Patrioti donijeli Ukrajini


Patrioti, kao moderni raketni sustav zemlja-zrak dugog dometa, jednostavno bi Ukrajini pružili veće mogućnosti za obranu od ruskih zrakoplova, dronova i krstarećih projektila.


Ovisno o tome koji bi se radari mogli prenijeti s tim sustavima, ukrajinske snage mogle bi isporukom Patriota dobiti važne dodatne mogućnosti ranog upozoravanja iz zraka koje bi potencijalno mogle biti umrežene i s drugim postojećim radarima.


Naravno, ostaje za vidjeti koliko će vremena trebati da se najprije finalizira dogovor s američkim Patriotima te da se potom ti sustavi isporuče, kao i koliko će trajati obuka ukrajinskih posada kako bi ovaj protuzračni sustav mogao biti stavljen u funkciju i štititi ukrajinsko nebo.


U svakom slučaju, rasprave američkih i ukrajinskih dužnosnika o mogućem transferu Patriota, koji bi bili kritično sredstvo odvraćanja u slučaju budućih baraža balističkih projektila iranske proizvodnje, izgleda dosežu novu fazu.