Promjene

Svi detalji HDZ-ovog plana za prekrajanje izbornih jedinica. Matulji glasaju s Karlovcem, Novi Vinodolski s Rijekom

Zlatko Crnčec

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Ostajemo na razini deset izbornih jedinica koje će birati po 14 zastupnika u Hrvatski sabor i gdje će odstupanja u smislu broja birača po izbornoj jedinici biti unutar plus minus 2,5 do 3,5 posto, rekao je premijer Andrej Plenković



Krk i Rab ostaju u osmoj izbornoj jedinici zajedno s Rijekom i Istrom. U tu se jedinicu iz sedme premješta Novi Vinodolski, a iz nje u suprotnom smjeru ide Općina Matulji. To je sukus promjena Zakona o izbornim jedinicama što se tiče Primorsko-goranske županije (PGŽ), a koje je na jučerašnjoj sjednici proširenog Predsjedništva HDZ-a prisutnima prezentirao ministar pravosuđa Ivan Malenica.


Taj će prijedlog biti danas prezentiran koalicijskim partnerima HDZ-a, a javnosti će biti predstavljen tijekom ovog tjedna, najvjerojatnije u četvrtak. Sabor će o ovim izmjenama raspravljati u dva čitanja, prvo će biti objavljeno prije ljetne saborske stanke, odnosno do 15. srpnja, a drugo iza kojeg slijedi njihovo konačno usvajanje odmah na početku jesenskog zasjedanja, odnosno odmah iza 15. rujna.


Sve u redu


Naime, u skladu s odlukom Ustavnog suda od veljače ove godine, Sabor mora izmijeniti Zakon o izbornim jedinicama do 1. listopada ove godine jer nakon tog roka on više neće vrijediti pa bi u tom slučaju moglo doći u pitanje i samo održavanje parlamentarnih izbora. Na izmjenama zakona o izbornim jedinicama prvo je radila radna skupina unutar HDZ-a, a potom i stručna unutar Ministarstva pravosuđa i uprave. Po verziji koja je prije nekoliko tjedna iscurila u javnost pojavila se mogućnost da bi se Krk i Rab preselili u sedmu izbornu jedinicu, ali se sada definitivno odustalo od takve verzije. Tako da će na sljedećim parlamentarnim izborima u osmoj izbornoj jedinici glasati građani koji žive u ovim jedinicama lokalne samouprave – cijela Istarska županija, Grad Rijeka te, stanovnici otoka Krka, odnosno Baške, Dobrinja, Krka, Malinske Dubašnice, Omišlja, Punta i Vrbnika, zatim otoka Raba, odnosno Grada Raba i Općine Lopar, otoka Cresa i Lošinja te redom dalje Crikvenice, Kostrene, Kraljevice, Lovrana, Mošćeničke Drage, Novog Vinodolskog i Opatije.




U sedmoj izbornoj jedinici u koju je preselila Općina Matulji bit će jedinice lokalne samouprave iz istočnog dijela PGŽ-a: Bakar, Brod Moravice, Čabar, Čavle, Delnice, Fužine, Jelenje, Kastav, Klana, Lokve, Mrkopalj, Ravna Gora, Skrad, Vinodolska Općina, Viškovo i Vrbovsko. Ova će jedinica vjerojatno izazvati najviše kontroverzi u javnosti zbog toga jer će se u njoj osim gore nabrojenih gradova i općina naći birači od Novske u zapadnoj Slavoniji, preko Karlovačke županije, dijelova Zagrebačke županije pa do nekih gradova i općina iz Zadarske i Ličke županije kao što su Obrovac i Gračac.


Premijer Andrej Plenković u izjavi novinarima nakon sjednice proširenog Predsjedništva HDZ-a nije želio iznositi nikakve pojedinosti iz prezentacije koju je vodstvu stranke iznio ministar pravosuđa Ivan Malenica.


– Ostajemo na razini deset izbornih jedinica koje će birati po 14 zastupnika u Hrvatski sabor i gdje će odstupanja u smislu broja birača po izbornoj jedinici biti unutar plus minus 2,5 do 3,5 posto. I na taj način mislim da će izbori proći u najboljem demokratskom redu kao što je to uvijek kod nas i bilo. Te da će se usvojiti u Hrvatskom saboru u predviđenim rokovima, rekao je Plenković.


Velike razlike


Do toga da Ustavni sud naloži izmjene Zakona o izbornim jedinicama došlo je jer je razlika u broju birača između najveće i najmanje jedinice po toj osnovi prešla razinu od pet posto, te je to dovelo u pitanje regularnost izbora jer ispada da glasovi birača ne bi vrijedili jednako. Postojale su dvije varijante rješavanja ovog problema: prva da se bira različiti broj saborskih zastupnika u pojedinim jedinicama s obzirom na broj stanovnika u njima. Druga varijanta koja je na kraju i prihvaćena je ona da se intervenira u granice izbornih jedinica kako bi se izjednačila vrijednost svakog glasa. Kako se može neslužbeno doznati, ni jedna od deset izbornih jedinica neće biti pošteđena barem minimalnih izmjena, a neke će kao gore spomenuta sedma doživjeti i malo veće prekrajanje. Povećanje teritorija doživjet će dvije slavonske izborne jedinice, četvrta i peta, gdje se zbog velikog iseljavanja nakon ulaska Hrvatske u punopravno članstvo u EU-u znatno smanjio broj stanovnika. Tako će se četvrta koju čine Virovitičko-podravska i Osječko-baranjska županija priključiti dijelovi Koprivničko-križevačke županije. Petoj jedinici – Vukovar, Slavonski Brod, Požega – priključit će se dijelovi susjednih županija.