ISTRAŽIVANJE

Stres, iscrpljenost, frustracije, sagorijevanje… Velika većina medicinskih sestara u Hrvatskoj prolazi torturu

Ljerka Bratonja Martinović

Foto S. Drechsler

Foto S. Drechsler

Sagorijevanje sestre povezuju s poslom i radnom sredinom, a ne s odnosom s pacijentima. Na skali od 0 do 100, hrvatske medicinske sestre imaju index sagorijevanja 57



Čak dvije od tri medicinske sestre, njih više od 65 posto, često su ili uvijek emocionalno i fizički iscrpljene i osjećaju se izmorenima. Svaka druga medicinska sestra ili tehničar zbog svojeg posla osjećaju “burnout”, dok je svaka treća medicinska sestra frustrirana poslom.


Pokazali su to rezultati istraživanja „Sindrom sagorijevanja u hrvatskom sestrinstvu“ (Burn-out Syndrome) koje je Hrvatska komora medicinskih sestara provela među svojim članstvom. U istraživanju je sudjelovalo 4.590 medicinskih sestara i medicinskih tehničara.


Visoka razina stresa kojoj su izložene medicinske sestre povezana je s preopterećenošću poslom, velikom odgovornošću prema ljudskom životu i zdravlju, nezadovoljavajućim primanjima, problemima u organizaciji rada u zdravstvenim ustanovama te međuljudskim odnosima na radnom mjestu.




Sagorijevanje sestre povezuju s poslom i radnom sredinom, a ne s odnosom s pacijentima. Na skali od 0 do 100, hrvatske medicinske sestre imaju index sagorijevanja 57. To negativno utječe na njihovo zdravlje, što šteti i medicinskoj ustanovi u kojoj sestre rade.


– Posljedice za pacijente uključuju smanjenje kvalitete skrbi za pacijenta, poručuje Mario Gazić predsjednik Hrvatske komore medicinskih sestara koja je organizirala psihološku pomoć za članice te od sljedećeg tjedna otvara Savjetovalište za mentalno zdravlje medicinskih sestara. Savjetovalište će se nalaziti pri HKMS-u, na adresi Maksimirska cesta 111, u Zagrebu, a bit će otvoreno svakog četvrtka od 16 do 20 sati.