Poslovne investicije

Strana ulaganja lani iznosila rekordnih 4,3 milijarde eura

Dražen Katalinić

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

SNIMIO: SERGEJ DRECHSLER

Stranci su najviše ulagali u farmaceutsku industriju, gotovo 880 milijuna eura, te u financije, koje su privukle 804 milijuna eura ulaganja, a značajnije investicije zabilježene su i u trgovini, gotovo 360 milijuna eura



Stranci su prošle godine u Hrvatsku uložili 4,3 milijarde eura što je čak 40 posto više nego godinu prije, pokazuju podaci Hrvatske narodne banke prema kojima je najviše stranih ulaganja stiglo iz Nizozemske, 1,35 milijardi eura, Luksemburga (338 milijuna eura), Slovenije (331 milijun) i Njemačke iz koje je u Hrvatsku uloženo 319 milijuna eura te, zanimljivo, s Malte (238 milijuna eura). Zemlje poput Švicarske, Luksemburga ili Malte nalaze se pri vrhu popisa stranih ulagača zbog povoljnih poreznih tretmana, odnosno zbog činjenice da vlasnici tvrtki, koji dolaze iz drugih država, poduzeća registriraju u spomenutim zemljama zbog nižih poreza, pa se i transfer novca iz tih zemalja bilježi kao strano ulaganje iz tih poreznih oaza. Primjerice, Fortenova grupi je krovna tvrtka registrirana u Nizozemskoj. Lanjski iznos stranih ulaganja inače je za 30-ak milijuna eura bio manji od rekordnih inozemnih investicija zabilježenih 2021. godine, a u posljednjih 30 godina u Hrvatsku su stranci uložili ukupno 53,7 milijardi eura.


Pad kod nekretnina


Gledano po sektorima, prošle su godine stranci najviše ulagali u farmaceutiku, gotovo 880 milijuna eura, te u financije, koje su privukle 804 milijuna eura stranih ulaganja, a značajnija ulaganja zabilježena su i u trgovini (gotovo 360 milijuna eura) te proizvodnji hrane (364 milijuna eura).


S druge strane, hrvatski su poduzetnici u inozemstvo prošle godine investirali rekordan iznos od 2,58 milijardi eura, dvostruko više nego 2023. kada su uložili 1,265 milijardi eura, čime je nadmašena 2014. godina kada su hrvatska ulaganja iznosila dotad rekordnih 1,66 milijardi eura. Prošle je godine najveći iznos hrvatskih ulaganja privukla Švicarska (1,016 milijardi eura), zatim Poljska (717 milijuna), Nizozemska (343 milijuna) te Bosna i Hercegovina u koju su hrvatska poduzeća lani uložila 199 milijuna eura. Hrvati su tako od 1993. u inozemstvo uložili ukupno 11,4 milijarde eura, a najviše u Nizozemsku (2,38 milijardi eura), Bosnu i Hercegovinu (više od 1,607 milijardi), Sloveniju (gotovo 1,565 milijardi), Švicarsku (više od 1,285 milijardi) te Srbiju, u koju smo od 1993. ukupno uložili više od 1,222 milijarde eura.




Iz strukture stranih ulaganja u Hrvatsku, vidljivo je da su prošle godine vlasnička ulaganja u nekretnine zabilježila najmanji iznos u posljednje četiri godine i iznosila su 496 milijuna eura, dok su godinu prije stranci u nekretnine uložili više od 573 milijuna, a 2022. rekordnih 907 milijuna eura. Ukupno su od 1993. Stranci u nekretnine u Hrvatskoj uložili 5,214 milijardi eura, dvostruko više nego u farmaceutsku industriju koja je privukla ukupno 2,635 milijardi eura. Inače, najviše stranih ulaganja od 1993. privukao je finanacijski sektor bez osiguranja i mirovinskih fondova, 14,325 milijardi eura, a kada tome pridodamo ulaganja u osiguravajuća društva I mirovinske fondove, ukupna ulaganja u financije iznosila su gotovo 15 milijardi eura.


Američke carine


Što se europskog gospodarstva tiče, direktna strana ulaganja padaju već drugu godinu zaredom, dosegnuvši najnižu razinu u posljednjih devet godina, pri čemu je Njemačka prošle godine zabilježila pad projekata od čak 17 posto zbog gospodarske i političke nestabilnosti u toj zemlji, pokazuje istraživanje tvrtke EY, vodeće svjetske kompanije u uslugama revizije, poreza i transakcija. Anketirane globalne kompanije iz EY-ovog istraživanja su za razlog pada investicija navele spori rast europskog gospodarstva, konstantno visoke cijene energije i geopolitičko ozračje kao tri najveća rizika koji utječu na njihove odluke o europskim investicijama. Broj projekata koje su najavili američki investitori u Europi pao je za 11 posto u usporedbi s 2023. te za 24 posto u usporedbi s 2022.


Zbog američkih carina nije izgledno da će se izravna strana ulaganja uskoro povećati. Oko 37 posto anketiranih ulagača iz ankete koja je obavljena početkom godine odgodilo je, otkazalo ili smanjilo opseg svojih europskih investicija, no unatoč tome, 61 posto anketiranih menadžera vjeruje da će se privlačnost Europe poboljšati u naredne tri godine.


Europa sve više investira u – Europu


Trendovi investiranja u Europi ukazuju na sve veći pomak prema unutareuropskim tokovima kapitala, a istraživanje je pokazalo da se od 2015. udio europskih ulaganja iz same Europe povećao za 5 postotnih bodova pa danas više od 60 posto ulaganja dolazi iz Europe u Europu. Francuska je pri tom na vrhu popisa europskih zemalja po privlačenju stranih ulaganja, uz prošlogodišnji pad projekata za 14 posto, dok je stvaranje novih radnih mjesta u toj zemlji palo za 24 posto. Na drugome mjestu je Velika Britanija s padom projekata od 13 posto. No, rast stranih ulaganja bilježe Španjolska i Italija, što pokazuje sve veću konkurentnost zemalja južne Europe, navode u EY-u.