
Pedro Sanchez/Foto REUTERS
Premijer Pedro Sanchez najavio osnivanje istražnog povjerenstva uz paralelnu istragu nacionalnog suda
povezane vijesti
Španjolske vlasti istražit će uzroke višesatnog nestanka struje u ponedjeljak, koji je pogodio i Portugal te dijelove Francuske, rekao je u utorak španjolski premijer Pedro Sanchez, a stručnjaci za sada ne vjeruju da je posrijedi bio kibernetički napad.
“Bit će poduzete sve potrebne mjere kako se to ne bi ponovilo”, rekao je u Sanchez na konferenciji za novinare, najavivši uspostavu istražnog povjerenstva koje će kontrolirati ministarstvo za ekološku tranziciju.
Nacionalni sud također će provesti istragu o mogućoj informatičkoj sabotaži premda stručnjaci za sada ne vjeruju da je to bio uzrok nestanka struje.
“Tehničari za elektroenergetsku mrežu provode analizu sustava. Očekujemo prve preliminarne rezultate u nadolazećim satima ili danima”, rekao je premijer.
“Nijedna hipoteza neće biti odbačena dok ne dobijemo te rezultate analize”, dodao je.
Sudac Nacionalnog suda u Madridu, nadležnog za najteža kaznena djela u zemlji uključujući terorizam, najavio je pokretanje istrage o mogućoj “informatičkoj sabotaži”, što bi bio terorizam.
Struka za sada u to ne vjeruje.
“Nakon analiza koje smo proveli do sada, možemo isključiti kibernetički incident na elektroenergetskoj mreži”, navodi se u priopćenju operatora španjolske elektroenergetske mreže REE, koje potpisuje direktor operacija Eduardo Prieto.
U kibernetički incident ne vjeruje niti portugalska vlada.
REE je u ponedjeljak priopćio da se dogodila snažna oscilacija u mreži zbog čega se španjolski sustav odvojio od europske mreže.
Premijer Pedro Sanchez istaknuo je da kvar nije povezan s manjkom nuklearne energije u Španjolskoj, kako su kritizirali desničari i neki građani na društvenim mrežama.
Pitanje nuklearne energije već je mjesecima u srcu političke rasprave u Španjolskoj pošto je vlada najavila da će uskoro zatvoriti dva od posljednjih pet reaktora, koji osiguravaju 20 posto potrošnje struje u zemlji, u odnosu prema 40 posto koliko otpada na solarnu energiju i energiju vjetra.
Španjolski elektroenergetski sustav, po REE-u, u utorak ujutro bio je u funkciji više od 99 posto, kao i portugalska mreža, po portugalskom operatoru REN-u.
Potpuni povratak u normalu s nestrpljenjem se očekivao i u Španjolskoj i u Portugalu nakon dugog dana provedenog u žongliranju s poteškoćama poput zatvorenih podzemnih željeznica, prepunih autobusa, blokiranih vlakova i izuzetno otežane komunikacije.
Europska unija “izvući će lekcije” iz nestanka struje “neviđenih razmjera” u ponedjeljak na Iberskom poluotoku, rekla je u utorak glasnogovornica Europske komisije.
“U uskoj suradnji” s operatorima elektroenergetske mreže, Bruxelles će “pozorno razmotriti uzroke, stupanj pripravnosti i lekcije koje se može izvući od jednog takvog incidenta”, rekla je glasnogovornica Komisije Paula Pinho.
Taj kvar trebao bi biti klasificiran kao “velik” incident treće razine, što je najviši stupanj europske klasifikacije na tom području, po izvoru iz Komisije.
Stručna radna skupina imat će šest mjeseci da provede istragu i pripremi izvješće o tom incidentu.
Komisija nije željela ulaziti u uzroke incidenta.
No pozvala je na jačanje elektroenergetskih konekcija između Španjolske, Portugala i ostatka europskog kontinenta.
“Bolje povezan sustav unutar Europske unije bolji je za sve”, prije svega “radi sigurnosti opskrbe”, naglasila je Komisija.