Mnoštvo prekršajnih naloga

Skoro četiri tisuće tvrtki u zadnje dvije godine kažnjeno zbog nepredaje poslovnih izvješća Fini. Kazne baš i nisu male

Jagoda Marić

Foto Arhiva/NL

Foto Arhiva/NL

Kazna je od deset do sto tisuća za tvrtke, od pet do 20 tisuća za odgovorne osobe. Fina uglavnom šalje minimalne kazne, koje se žalbama prekršajnim sudovima dodatno smanjuju.



ZAGREB – Iako nekoliko puta godišnje Fina upozorava sve poduzetnike u Hrvatskoj da su toj agenciji dužni predati godišnja financijska izvješća za statističku obradu ali i objavu, i ove godine deseci tisuća poduzetnika to nisu učinili i prijete im novčane kazne. Te kazne su za tvrtke od deset do sto tisuća kuna, a za odgovorne osobe od pet do 20 tisuća kuna.


Obvezu predaje godišnjih financijskih izvješća tvrtke, prema Zakonu o računovodstvu, imaju već pet godina, a prvih godina Fina je bila »blaža« u primjeni, odmah je počela s objavljivanjem popis tvrtki koje nisu ispunile svoju obvezu, ali nije se toliko inzistiralo na plaćanju kazni.


Ovlašteni tužitelj


Fina je ovlašteni tužitelj za pokretanje prekršajnog postupka protiv poduzetnika i odgovorne osobe poduzetnika koji u roku nije dostavio propisanu dokumentaciju i financijske podatke za statističke potrebe ili radi objave. To znači da Fina svakome tko nije predao izvješće može poslati prekršajni nalog i tražiti plaćanje kazni. Poduzetnici se na to mogu žaliti, a o njihovoj žalbi onda odlučuje Prekršajni sud i dosad je uglavnom bila praksa da se ta kazna smanjuje, čak i ispod one koju je propisao Zakon o računovodstvu. Uz to, Fina Visokom trgovačkom sudu dostavlja i popis tvrtki koje tri godine nisu predale svoja izvješća, što bi trebalo značiti brisanje tih tvrtki koje provodi sud na kojem su upisani u registra.




Ovih dana Fina je objavila nove popise poduzetnika koji nisu predali godišnja financijska izvješća za prošlu godinu, pa je tako na listi poduzetnika koji nisu predali izvješća za objavu 12.458 tvrtki, a lista onih koji nisu predali izvješća za statističke potrebe dvostruko je duža i na njoj je 24.458 tvrtki. Dobar dio tvrtki nalazi se na oba popisa i svima njima prijeti novčana kazna i brojka onih koji su zanemarili zakonsku obvezu, bez obzira na godine primjene zakona, i dalje se ne smanjuje.


Od početka primjene zakona Fina je pokrenula čak 80.767 prekršajnih postupaka, od čega 54.136 za tvrtke i odgovorne osobe koji su dostavili izvješća za statističke potrebe, a ostatak se tiče tvrtki i njihovih odgovornih osoba za izvješća koja nisu stigla u svrhu objave. To znači da je Fina zapravo poslala više od 80 tisuća naloga za plaćanje kazni tvrtkama i njihovim čelnicima.


Samo u 2019. i 2020. godini pokrenuto je ukupno 38.117 prekršajnih postupaka u kojima su tvrtke i njihovi direktori ili druge odgovorne osobe dobile nalog za plaćanje kazni. Od toga je većina stigla u 2019. godini, gotovo 28 tisuća, što znači da je Fina u prošloj pandemijskoj godini, u kojoj je pokrenula oko deset tisuća postupaka, bila nešto blaža prema poduzetnicima.


Brisanje iz registra


Plaćanje kazni, koje su kao i troškovi prekršajnog postupka prihod državnog proračuna, ide znatno teže. Ukupno je u 2019. i 2020. godini kazne platilo 3.854 poduzetnika, odnosno tvrtki, dok je broj odgovornih osoba koje su plaćale kazne bio znatno veći i u dvije godine zbog nepodnošenja izvješća Fini državni je proračun podebljalo čak 8.348 odgovornih osoba. Iz Fine nam nisu odgovorili koliki je iznos ukupno naplaćen u te dvije godine, ali je vidljivo da je u 2019. godini gotovo dvostruko više i tvrtki i odgovornih osoba platilo kazne nego što ih je to učinilo u 2020. godini.


Razumljivo je i da odgovorne osobe puno češće plaćaju kazne nego tvrtke, jer i jednima i drugima može prijetiti blokada računa i ovrha za plaćanje kazne, no ona vjerojatno svakom pojedincu puno teže pada nego tvrtki koja moguće već ima blokirane račune zbog drugih obveza ili nema novca na računu. Nakon smanjivanja kazni, koje za odgovorne osobe često budu tek nekoliko stotina kuna, ako se uvaži žalba, tu je kaznu puno lakše platiti nego onu od nekoliko tisuća kuna za poduzeće koje moguće ionako više nema prometa na računu.


Za takve je tvrtke, ako njihovi vlasnici nemaju planove o nastavku poslovanja, izlaz i opcija po kojoj im nakon tri godine u kojima nisu predali izvješće prijeti brisanje i gašenje. Fina je zato što tri godine uzastopce nisu predali godišnja financijska izvješća Visokom trgovačkom sudu u ovoj godini poslala popis na kojem je 3.210 tvrtki i sve one bi trebale biti brisane iz sudskog registra. No, odgovorene osobe u tim poduzećima neće izbjeći plaćanje kazne time što se tvrtka ugasila.


Prema podacima iz sudskog registra koje nam je dostavila Fina, zbog toga što tri godine uzastopce nisu predali financijska izvješća, iz sudskog registra je brisano 1.824 pravnih subjekata u 2019. godini, dok je u prošloj godini taj broj znatno manji i riječ je 69 tvrtki.