
Photo: Luka Antunac/PIXSELL
Matica hrvatskih sindikata dugo je okupljala sindikate javnih službi kao prepoznatljiva središnjica, no sada je broj sindikata u Matici i NHS-u gotovo isti. Odlazak reprezentativnog srednjoškolskog sindikata dodatno bi oslabio Maticu
povezane vijesti
Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO) pristupio je prošlog tjedna Nezavisnim hrvatskim sindikatima (NHS), a svoj prelazak u novu sindikalnu središnjicu objavili su jučer, objašnjavajući taj postupak namjerom aktivnijeg sudjelovanja u socijalnom dijalogu. Nakon što je u proljeće 2024. godine zbog neslaganja s vodstvom Matice hrvatskih sindikata (MHS) izbačen iz te središnjice, Nezavisni sindikat znanosti ostao je, naime, formalno sam na sindikalnoj sceni. Čelnici NHS-a i NSZVO-a poručili su jučer kako je ovo udruživanje put prema jačem sindikalnom djelovanju.
– Pridruživanje šalje dvije ključne poruke – zaposlenima u znanosti i visokom obrazovanju da ćemo kroz zajednički rad još snažnije zastupati njihova prava, uključujući i ono na dostojanstvenu plaću, a drugim sindikatima da je NHS otvoren za suradnju, ali i za okrupnjavanje sindikalne scene, poručio je predsjednik NHS-a Dražen Jović s konferencije za novinare.
Jasniji kriteriji suradnje
Dodao je kako se otvara novo poglavlje u djelovanju NHS-a, te kako je ta središnjica spremna na suradnju »sa svim sindikatima, ali pod jasnim kriterijima«. To su, pojasio je, svi oni koji imaju jasne ciljeve, žele konkretne rezultate i žele biti stvarni predstavnici radnika«. Okrupnjavanje sindikalne scene, smatra Jović, ključno je za jače i organiziranije sindikalno djelovanje u vremenu sve većih izazova.
Ovo pridruživanje nije konačno, i s drugim sindikatima NHS će nastojati postići sličan dogovor, najavljuje Jović. Da interesa za novo sindikalno pojačanje NHS-a ima, potvrdio nam je Zrinko Turalija, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, (NSZSŠH). Taj je sindikat i dalje u Matici hrvatskih sindikata, iako su se u sindikalnim stavovima od svoje središnjice davno razišli. Tijela ovog sindikata do rujna će razmotriti pitanje napuštanja MHS-a, a pristupanje novoj središnjici nije im, kaže Turalija, strana ideja.
Do razilaženja obrazovnih sindikata i Matice hrvatskih sindikata došlo je nakon promjena u upravljačkim strukturama. Nakon što je čelno mjesto u Matici napustio Vilim Ribić, dugogodišnji čelnik Sindikata znanosti, nezadovoljstvo stilom vođenja sindikata čelnice MHS-a Sanje Šprem u tom je sindikatu prisutno već duže vrijeme, a kulminiralo je sukobom oko koeficijenata u javnim službama. Tako se ova dugogodišnja suradnja prekinula, a na suprotnoj strani od službene politike Matice našao se odnedavno i Nezavisni sindikat srednjih škola, smjenom na čelu tog sindikata koji je do dolaska Zrinka Turalije bezrezervno podržavao sindikalnu politiku Sanje Šprem.
Direktna konkurencija
Glavni tajnik Sindikata znanosti Matija Kroflin ustvrdio je jučer da je dolaskom Sanje Šprem na čelo Matice ta središnjica »počela gubiti smisao«, a iz nje, kaže, više nije došla niti jedna inicijativa ili smislena javna politika. S druge strane, sindikati se suočavaju s ozbiljnim problemima jer je Vlada, ističu, započela s politikom stezanja remena. Upravo kroz suradnju s NHS-om moći će, veli Kroflin, pravodobno adresirati i artikulirati ta pitanja.
– Za 2026. Vlada predviđa nultu stopu rasta plaća za javne i državne službenike, uz simbolično povećanje od 20 eura za topli obrok tek od srpnja iduće godine. To je potpuno neodgovorno u kontekstu rastućih životnih troškova, smatra Kroflin.
Kako sami ne mogu mnogo kad je takva Vladina politika u pitanju, ulazak u NHS pružit će im veće izglede za utjecaj na ključna pitanja poput održivosti mirovinskog i zdravstvenog sustava, porezne i proračunske politike, ali i izazove budućnosti, primjerice primjenu umjetne inteligencije u obrazovnim sustavima.
Matica hrvatskih sindikata dugo je okupljala sindikate javnih službi kao njihova prepoznatljiva središnjica, no sada je broj sindikata javnih službi u Matici i NHS-u gotovo isti. Mogućnost da iz ove središnjice izađe reprezentativni srednjoškolski sindikat sa 10.000 članova dodatno bi oslabio Maticu, a takav je scenarij, kaže nam Turalija, moguć.
– Definitivno ćemo morati odlučiti hoćemo li ostati u Matici ili ne, nakon što su se od 19. lipnja promijenile okolnosti, a u nju je primljen sindikat koji je nama direktna konkurencija, ističe Turalija. Riječ je o sindikatu Znanje na čelu s Nadom Lovrić, smijenjenom čelnicom Nezavisnog sindikata srednjih škola.
– Ta situacija nam je apsolutno neprihvatljiva, kaže Turalija.
Oduzimanje članova
– Kao sindikat s 10.000 članova postavit ćemo neke uvjete, a ako oni ne budu mogli biti ispoštovani, ići ćemo s time na središnje tijelo, i ono će donijeti odluku o tome hoćemo li napustiti Maticu, veli Turalija. Inzistirat će na tome da se sindikatu Znanje uskrati članstvo u Matici.
– Ne mogu u istoj središnjici biti dva sindikata koja dijele isti prostor, jedan drugome uzimaju članove. Upravo je to bio argument pritiska Matice na našu suradnju s Preporodom, da smo sa sindikatom koji njima uzima članove. Taj argument onda mora vrijediti i za drugu stranu, podsjeća Turalija.