Branko Medunić

Šef centra za socijalnu skrb pokušao objasniti što su poduzimali u slučaju ozlijeđene djevojčice

Portal Novi list

Foto Ivica Galovic/PIXSELL

Foto Ivica Galovic/PIXSELL

Ništa nije upućivalo na tragediju koja se dogodila, tvrdi Branko Medunić



Branko Medunić, ravnatelj Centra za socijalnu skrb u Novoj Gradiški, rekao je za Jutarnji da su prve postupke u ovoj obitelji imali nedugo nakon što se rodila sada ozlijeđena djevojčica.


Podsjetimo, u zagrebačku Klaićevu bolnicu u srijedu je prevezena dvoipolgodišnja djevojčica s teškim nagnječenjem mozga, ali i cijele glave. Djevojčica se nalazi na intenzivnoj i priključena je na respirator.


Njeni roditelji su uhićeni, a doznalo se i da je otac više puta prijavljivan za nasilje u obitelji. Dosad je za to prekršajno kažnjavan.




Troje preostale djece iz obitelji ozlijeđene dvoipolgodišnje djevojčice smješteno je u udomiteljsku obitelj. Pregledat će ih pedijatri. Djeca su u dobi od nekoliko mjeseci do četiri godine, a svi troje smješteni su u istu obitelj.


Što se događalo s tom obitelji prije ovog slučaja koji je zgrozio Hrvatsku?


“Oduzeli smo im dijete, a onda su dobili još dvoje”


“Roditelji su sami došli i izrazili želju da se malena zbrine u udomiteljsku obitelj jer joj oni nisu bili u stanju pružiti adekvatnu skrb i brinuti se o njoj.


Dakle, nije bilo oduzimanja, nego se sve dogodilo na njihov zahtjev, pa je dijete smješteno kod udomitelja gdje je bila do studenoga prošle godine.


Prije toga, naime, roditelji su podnijeli zahtjev da im se dijete vrati.


Naša služba je izašla na teren te je utvrđeno da je došlo do poboljšanja ukupnih stambenih, materijalnih i obiteljskih uvjeta, pa je zaključeno da je za dijete bolje da se vrati u svoju biološku obitelj s braćom i sestrama jer je obitelj u međuvremenu dobila još dvoje djece”, rekao je Medunić.


U prijelaznom razdoblju roditelji su posjećivali dijete kod udomitelja, a nakon mjesec-dva ono je vraćeno u obitelj, uz mjeru obveznog nadzora nad vršenjem roditeljske skrbi.


“Istražit ćemo do najsitnijeg detalja”


“Prilikom nadzora kolegica nije našla ništa što bi izazvalo sumnju, niti je bilo nekih prijava po kojima bi se detaljnije postupalo.


Djeca su redovno posjećivala liječnike, cijepljena su, obilazila ih je patronaža i nikada nitko prema nama nije izrekao bilo kakvu sumnju. Ništa nije upućivalo na tragediju koja se dogodila”, rekao je Branko Medunić za Jutarnji.


Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike je u Centar za socijalnu skrb Nova Gradiška odmah, kaže, poslalo upravni nadzor. Dogovorili su s komorama stručni nadzor iz domene socijalnog rada i iz domene psihološke komore.


Ministar obitelji i socijalne politike Josip Aladrović najavio je u petak da će se “do najsitnijeg detalja” istražiti slučaj dvoipolgodišnje djevojčice.


“Moramo vrlo jasno reći, do najnižih detalja i najviših tančina ćemo izanalizirati slučaj i utvrditi eventualnu odgovornost, propuste sustava”, poručio je ministar.


“Došla nam je u dosta zapuštenom stanju”


Voditeljica odjela za anesteziologiju i reanimaciju u bolnici u Novoj Gradišci Tajana Milanović Robina za N1 je opisala kako je izgledao prijem teško ozlijeđene dvoipolgodišnje djevojčice u njihovu bolnicu.


“Djevojčica je došla u dosta zapuštenom stanju. Očito je odrastala u higijenskim uvjetima nižih mjera. Na koži smo prvo posumnjali na svrab, na skabijes, ali bilo je prioritetnijih situacija zbog kojih je došla u bolnicu pa nismo ulazili u dijagnoze dermatološkog stanja.


Po tijelu je bilo nešto hematoma na potkoljenicama, ali na to nismo puno obraćali pažnju jer smo se posvećivali neurotraumi”, objasnila je Tajana Milanović Robina.