MPO

SDP predlaže novi Zakon o medicinski potpomognutoj oplodnji, pravo bi dobile sve žene

Portal Novi list, Hina

Sabina Glasovac / Snimio Sergej Drechsler

Sabina Glasovac / Snimio Sergej Drechsler

Sabina Glasovac je pojasnila da je cilj zakonskom prijedloga ponuditi svim ženama u Hrvatskoj zlatni standard MPO-e



SDP je u ponedjeljak u javno savjetovanje poslao izmjene i dopune Zakona o medicinski pomognutoj oplodnji MPO), kojim bi se to pravo proširilo na sve žene, neovisno o bračnom ili partnerskom statusu te seksualnoj orijentaciji.


Peđa Grbin je podsjetio da je SDP 2012. godine donio zakon koji je otvorio pristup MPO brojnim hrvatskima građankama i građanima, nakon zakona iz vremena HDZ-ova ministra zdravstva Darka Milinović koji je Hrvatsku vratio desetljećima unazad.


Grbin: Došlo je vrijeme za unapređenje


Danas je došlo vrijeme za njegovo unapređenje u dijelu koji se odnosi na napredak medicinske struke, ali i u dijelu koji se odnosi na ispravljanje određenih propusta koje smo tada napravili, kazao je.




“U ovom trenutku do sto tisuća parova u Hrvatskoj ima problema s plodnošću i ne mogu bez medicinske pomoći imati dijete, no, nažalost, tek deset posto njih je u određenom obliku tretmana.


Razlog tomu je što Zakon ne prati dosege medicinske znanosti, a drugi je što Hrvatska u javnoznanstvenom sustavu ne ulaže dovoljno u reproduktivnu medicinu”, rekao je Grbin.


Događa se da su ljudi, koji ne mogu svoj reproduktivni problem riješiti putem javnozdravstvenog sustava, osuđeni na privatne klinike, a to košta i oni to naprosto ne mogu platiti, kazao je napomenuvši da o tome govori i iz osobnog iskustva.


Glasovac: Prijedlogom se omogućuje pristup MPO-u svim ženama


MPO predstavlja i demografsko pitanje ako se zna da je broj djece rođene u Hrvatskoj prošle godine pao na 34.000, a prije deset godina ih je bila 41.000 te da je četiri posto djece prošle godine rođeno putem nekog oblika MPO, ocijenio je.


Sabina Glasovac je pojasnila da je cilj zakonskom prijedloga ponuditi svim ženama u Hrvatskoj zlatni standard MPO-e.


“Ključne promjene su da ovaj Zakon omogućuje pristup MPO svim ženama, neovisno o njihovoj seksualnoj orijentaciji ili bračnom, odnosno, partnerskom statusu. To ujedno znači i usklađivanje sa Zakonom o životnom partnerstvu i Obiteljskim zakonom”, najavila je.


Takav standard imaju zemlje poput Francuske, Švedske, Finske, Danske, Velike Britanije, Irske, Belgije,, Luksemburga, Španjolske, Nizozemske i Portugala. Riječ je o Zakonu koji nije diskriminatoran prema niti jednoj ženi, a to želimo i u Hrvatskoj, naglasila je.


Zakonom, uz ostalo, predlažemo i da liječenje neplodnosti i postupak MPO o trošku HZZO-a uključuje, kao i do sada, četiri pokušaja intrauterine inseminacije i šest pokušaja izvantjelesne oplodnje, s tim da svih šest mogu biti stimulirani, a ne da dva moraju biti u prirodnom ciklusu, kako je sada u Zakonu, navela je Glasoavc.


Također predlažu ukidanje ograničenja kada se radi o oplodnji jajnih stanica koje je sada ograničeno na 12 jajnih stanica kao i da se poveća dobna granica za žene sa 42 godine na 45 godina života.


Ovo je velika šansa za mnoge parove, žene, pri čemu mislim i na žene bez partnera i na lezbijske parove, bez diskriminacije i pod jednakim uvjetima, zaključila je Glasovac.