
Foto Davor Kovačević
povezane vijesti
SARAJEVO – Visoki predstavnik za Bosnu i Hercegovinu Christina Schmidt izvijestio je Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda da vlasti republike Srpske svojim postupcima ugrožavaju mir u BiH i Daytonski sporazum upozoravajući kako je to prijetnja stabilnosti cijele regije.
Visoki predstavnici međunarodne zajednice za BiH imaju obvezu svakih šest mjeseci izvijestiti Vijeće sigurnosti UN o stanju u toj zemlji i ovo je već 67 takav dokument poslan u sjedište Ujedinjenih naroda, osmi u mandatu Christiana Schmidta.
Ovaj bi izvještaj trebao biti točkom dnevnog reda na sjednici Vijeća sigurnosti UN najavljenoj za 6. svibnja. Uz Schmidta, u njezinu radu planira sudjelovati i Željka Cvijanović, predsjedateljica Predsjedništva BiH i bliska suradnica Milorada Dodika pa se očekuje kako će njih dvoje iznijeti potpuno oprečne ocjene o stanju u BiH.
Cvijanović je pod američkim sankcijama i zabranjeno joj je putovanje u SAD no, uspjela je dobiti kratkoročnu vizu za dolazak u sjedište UN-a kakve američke vlasti ponekad izdaju i političarima iz problematičnih zemalja poput Irana i Rusije.
Mediji u BiH u petak su prenijeli dijelove Schmidtova izvještaja u kojima se navodi kako su vlasti RS nakon što je Dodik osuđen na godinu dana zatvora zbog nepoštivanja odluka visokog predstavnika pojačali napad na ustavni poredak BiH donoseći zakone kojima se u tom entitetu pokušava spriječiti djelovanje državnih pravosudnih tijela i policijskih agencija.
“Usvajanje zakona u Narodnoj skupštini RS kojima se zabranjuje rad pravosudnih institucije i tijela za provedbu zakona na državnoj razini na teritoriju RS nagovještava de facto secesiju”, stoji u izvještaju.
Posebno opasnim Schmidt vidi i Dodikov pokušaj da RS donose novi ustav koji bi entitetu dao ovlasti koje sada pripadaju državi.
Upozorio je na blokadu vlasti u BiH zbog ucjena koje nameće Dodikov Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) te ističe kako je zbog utjecaja te stranke teško provesti rekonstrukciju Vijeća ministara BiH.
Komentirajući poziciju HDZ BiH, Schmidt je podsjetio da najveća hrvatska stranka i dalje inzistira na izmjenama izbornog zakona kao najvažnijem pitanju koje bi trebalo riješiti, ali je ocijenio da je potrebna provedba i drugih reformi kako bi BiH izašla iz sadašnje političke krize.