
Pixsell
Uz Pozdera, u aferi prodavanja medicinske opreme po napumpanim cijenama, okrivljeni su bivši ministar zdravstva Vili Beroš, braća Novica i Nikola Petrač te njihov odbjegli otac Hrvoje Petrač, liječnik Krešimir Rotim te Tomo Pavić iz krapinske podružnice HZZO-a
povezane vijesti
Poduzetnik Saša Pozder iz afere Mikroskopi kojom je obuhvaćen i bivši ministar zdravstva Vili Beroš ostaje u pritvoru nakon što je izvanraspravno vijeće Županijskog suda u Zagrebu prihvatilo žalbu na odluku suca istrage kojom je bila prihvaćena Pozderova jamčevina, doznaje se na sudu.
Pozderu je određen istražni zatvor zbog opasnosti od bijega te je poduzetnik u zamjenu za izlazak na slobodu najprije ponudio jamstvo od 100.000 eura koju je sud odbio.
Potom je okrivljeni iz iste afere Nikola Petrač kao jamstvo za Pozdera ponudio svoju nekretninu vrijednu 690.000 eura, što je sudac istrage prihvatio i odredio poduzetniku mjere opreza. No nakon Uskokove žalbe izvanraspravno vijeće suda je zaključilo kako i nadalje postoji bojazan da bi Pozder, koji ima srbijansko državljanstvo, mogao pobjeći iz Hrvatske.
Uz Pozdera, u aferi prodavanja medicinske opreme po višestruko uvećanim cijenama, okrivljeni su bivši ministar zdravstva, braća Novica i Nikola Petrač te njihov odbjegli otac Hrvoje Petrač, kao i bivši predstojnik Klinike za neurologiju KBC Sestre milosrdnice Krešimir Rotim te Tomo Pavić iz krapinske podružnice HZZO-a.
Nakon što je Uskok u studenome prošle godine objavio da je uhitio HDZ-ovog Beroša, Rotima i Pozdera, Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu priopćio je kako je pokrenuo istragu protiv Beroša i još sedam osoba.
Za razliku od Uskoka koji Beroša sumnjiči za trgovanje utjecajem, a u čijoj se istrazi nisu spominjali ni odbjegli Hrvoje Petrač niti dvojica njegovih sinova koji su se u međuvremenu predali, EPPO Beroša tereti za primanje mita.
Uskok, na čiji je zahtjev određen istražni zatvor Berošu i Pozderu, dok je Rotim odmah pušten da se brani sa slobode, tvrdi da se trojac udružio radi plasiranja i prodaje medicinskih uređaja jednog austrijskog proizvođača bolničkim ustanovama u državnom vlasništvu.
Uskok sumnja da je Pozderovoj tvrtki pribavljena korist od gotovo pola milijuna eura, dok je po sumnjama EPPO-a cijena operacijskih mikroskopa neosnovano uvećana za gotovo 620.000 eura.
EPPO je u studenome prošle godine izvijestio da je Uskoku predao ovaj slučaj, dok je europska tužiteljica Laura Kovesi u pismu Europskoj komisiji navela da je hrvatski glavni državni odvjetnik Ivan Turudić, koji je ranije odlučio da je za istragu nadležan Uskok, a ne EPPO, “dodatno pogoršao situaciju”.